Kripto Para

Microsoft korsan ürün kullanımını blockchain ile engelleyecek

  Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Microsoft, kopya ve kaçak kullanımları engellemek adına Blockchain teknolojisine başvurmayı amaçlıyor. Şirket, kopya kullanımları engellemek için Ethereum (ETH) Blockchain tabanını kullanacak.

  Windows işletim sistemi ve Office uygulamaları, tüm dünyada en fazla korsan yazılıma maruz kalan teknolojiler arasında bulunuyor. Her iki ürünün de geliştiricisi Microsoft olduğu için, yıllardır korsan ürünlerle mücadele eden şirketin bu konuya daha fazla ağırlık vermesi kimseyi şaşırtmadı. Zira şirket, ürünlerinin orijinal halleriyle kullanılmasını istiyor. Ancak bu sektörde yelpaze çok geniş olduğu için, özellikle gelişmekte olan ülkelerde bu gibi ürünler korsan yazılımlarla yaygın olarak kullanılıyor. Microsoft ise bunun önüne artık Blockchain teknolojisi ile geçmek istiyor.

  “Korsanlıkla Mücadelede Tamamen Şeffaf Bir Teşvik Sistemi”

  Konuya ilişkin olarak yakın bir tarihte Microsoft tarafından bir makale yayımlandı. Söz konusu makale Carnegie Mellon Üniversitesi’nden ve Alibaba’dan araştırmacıların katılımıyla hazırlandı. Microsoft’un araştırma birimi tarafından yayımlanan makalede; Redmond tabanlı; korsanla mücadele sürecinde Blockchain tabanlı teşvik sistemi ile ilgili detaylara yer verildi. Araştırma “Argus: A Fullu Transparent Incentive System for Anti-Piracy Campaigns” (Argus: Korsanlıkla Mücadelede Tamamen Şeffaf Bir Teşvik Sistemi) ismiyle yayımlandı.

  “Dağıtık Sistemlerin Bir Sorunu”

  Söz konusu araştırmada, Microsoft’un sunacağı yeni sisteminde Blockchain teknolojisinin sağladığı şeffaflık özelliğine odaklanacağı iddia ediliyor. Zira araştırmada yer alan Argus, Ethereum (ETH) Blockchain tabanında kurulmuş ve korsan kullanımları açık arşiv yöntemiyle, güvene ihtiyaç kalmadan bir teşvik mekanizması sunmayı hedefliyor. Makalede bu konu “Bunu dağıtık sistemlerin bir sorunu olarak ele alıyoruz. Uygulamada güvenliği bırakmadan tam şeffaflık sunma konusunda birtakım engelin üstünden geldik.” ifadeleriyle değerlendirilmiş durumda. 

  Sistem, Teşvik Azaltıcı Önlemlere Sahip

  Makalede açıklandığı haliyle Argus, detaylı şekilde ifade edilen algoritma ile korsan içeriklerin kaynak tarafından izlenmesini olanak tanıyor. Bu içerikler sistemde “Proof of Leakage” (Sızıntı İspatı) olarak isimlendiriliyor ve her içeriğin raporlandığı bir bilgi saklama prosedüründen oluşuyor. Ayrıca sistem, sızdırılmış olan aynı içeriği farklı isim ya da takma adlarla birçok kez rapor edilmesini önlemek için de teşvik azaltıcı önlemler almış durumda.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle