Kripto Para

Ukrayna’da “BTC kart” yolda!

  Kripto paralar insanların hayatına girmeye devam ediyor. Ukrayna’da dijital banka olarak hizmet veren Monobank, Bitcoin (BTC) banka kartını Temmuz sonunda piyasaya sürmek için Ukrayna Ulusal Bankası’ndan onay bekliyor. Bu kart ile banka müşterileri kolayca BTC alıp-satabilecek.

  Kripto para piyasaları daha fazla insana ulaştıkça daha fazla genişliyor ve genişledikçe de daha fazla insana ulaşıyor. Bu durumun net örneği Aralık 2020’den bu yana görüldü ve görülmeye de devam ediyor. Dünyanın birçok noktasında, artık ana akımda daha geniş yer edinen kripto paralar, çeşitli yollar üzerinden insanlara ulaştırılıyor. Bu konuda geleneksel finans piyasalarında hizmet veren kuruluşların da katkısı oldukça büyük. Bu kez benzer bir adım Ukrayna’da dijital banka olarak hizmet veren Monobank’tan geldi.

  Ukrayna Ulusal Bankası’ndan Onay Bekleniyor

  Ukrayna Ulusal Bankası’ndan onay gelmesi durumunda Monobank Temmuz ayı sonunda Bitcoin (BTC) kartı piyasaya sürecek. Bankanın kripto paraları sistemine entegre etmesi ile birlikte Monobank müşterileri bu kart üzerinden çok kolay biçimde Bitcoin alıp-satabilecek. Konuya ilişkin olarak Monobank kurucu ortağı Oleg Gorokhovsky’den bir açıklama geldi. Gorokhovsky 5 Temmuz tarihli açıklamasında, bir kripto para ticaret platformu ile yapılacak olan pilot çalışmaların hazırlıklarının tamamlandığını söyledi.

  Bankanın Müşteri Tabanı 2,5 Milyonun Üstünde

  Oleg Gorokhovsky’nin açıklamalarına göre Monobank müşterileri onay gelmesi durumunda bu kart ile çok kolay şekilde BTC alım-satımı yapabilecek. Merkez bankası eski başkanlarından ve eski başbakan yardımcılarından biri olan Sergey Tigipko’nun sahibi olduğu Universal Bank’ın bünyesinde hizmet veren Monobank, 2017’den bu yana faaliyette. Monobank, Ağustos 2020’de kullanıcı tabanının 2,5 milyonu aştığını duyurmuştu. Eğer Bitcoin kart adımı tamamlanırsa, bu durum piyasaya da etkisini gösterebilir.

  Gorokhovsky, Bitcoin Konusunda Oldukça İyimser

  Oleg Gorokhovsky, daha önce 2021 başlarında Bitcoin ile ilgili iyimser fikirlerini dile getirmişti. Ardından Şubat döneminde Gorokhovsky, Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık BTC yatırımı sonrasında yaptığı açıklamada Bitcoin’in artık kalıcı olduğuna ikna olmaya başladığını da ifade etmişti. Bunun yanı sıra Gorokhovsky, kişisel BTC yatırımlarını da açıkça söylemekten çekinmeyen bir isim. Tüm bunların yanında Gorokhovsky, Bitcoin’in 2021 sonuna kadar 100 bin dolara ulaşacağına inanıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle