Kripto Para

Tether (USDT) sözünde durmadı! Kriptoları riske atan hamle

  Kripto para sektörünün en büyük stablecoin ihraççısı Tether’in (USDT) son hamlesi tepki topladı. Şirket, taahhüt ettiği kredileri 2023 yılında bitireceğini söylemesine rağmen yeniden kredi vermeye başladı.

  Kripto kışında Circle gibi bir çok stablecoin ihraççısı ciddi sorunlarla karşılaştı. Kripto para dünyasının öne çıkan şirketlerinden Tether de bu dönemde zorluk yaşadı. Tether, 80 milyar dolardan fazla piyasa değeri ile açık ara piyasadaki en büyük sabit coin olan USDT’yi ihraç ediyor. Şirketin son hamlesi kripto topluluğunun tepkisini çekti.

  Tether’in kripto para piyasası üzerinde bu kadar etkin bir rol üstlenmesine rağmen ikinci çeyrek raporunun zayıf gelmesi herkesi şaşırtmıştı. Şirket şimdi de 2023 yılında bitireceğini taahhüt ettiği kredi verme işlemlerine yeniden başlamasıyla gündem geldi. WSJ’de yer alan habere göre USDT kredileri yeniden açıldı.

  Ödeme Taleplerini Karşılamakta Zorlanabilir

  Şirketin ikinci çeyrek finansal raporlarındaki bilgiler, söz konusu gelişmeyle ilgili detayları ortaya çıkardı. İlk çeyrekte 5.3 milyar dolar olan kredi miktarı ikinci çeyrekte ise 200 milyon dolar artarak 5.5 milyar dolara çıktı. Konuyla ilgili Tether sözcüsü Alex Welch’in açıklamaları dikkat çekti.

  Welch, uzun zamandır birlikte çalıştıkları müşterilerin kendilerine kısa dönemli kredi çekme isteğinde bulunduklarını söyledi. Bu talepleri boş geçmeyen şirket bitirme sözüne rağmen kredi vermeye devam etti. Uzmanlar ise Tether şirketinin söz konusu krediler yüzünden ani bir dolar ödemesi talebi olması halinde çözüm bulup bulamayacağını merak ediyor.

  Tether’in Kredi Vermesi Risk Teşkil Ediyor

  Bilindiği üzere Tether son 1.5 sene içinde birçok kripto krizinde rakiplerine kıyasla başarılı bir performans göstermişti. Kripto para dünyasının en çok kullanılan stablecoin’i olan USDT’nin arkasındaki şirketin son hamlesi dikkat çekti. FTX iflasından sonra bir de bankacılık krizi döneminde zorluk yaşayan Tether bu krizleri sorun yaşamadan atlatmayı başardı. Ancak uzmanlara göre şirketin kredi vermeye devam etmesi iflas riskinin artmasına neden olabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle