Metamask Cüzdan Nedir? Nasıl Kurulur?

  Kripto para birimlerinin saklanmasında kullanılan Metamask cüzdan, kripto para birimleriyle yapılan işlemlerde büyük önem taşımaktadır. Kimsenin erişemeyeceği şekilde saklanan cüzdanlardan biri olan Metamask cüzdan nedir, güvenli mi ve nasıl kullanılır gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

  Metamask Cüzdan Nedir?

  Kripto para sektöründe geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan Metamask, Google Chrome, Firefox ve Brave tarayıcılarında kullanılabilen bir kripto para cüzdanıdır. Metamask, kripto para birimi cüzdanı olmasının yanı sıra tarayıcı uzantısıdır. Bu sayede normal tarayıcılar ile Ethereum blok zinciri arasında bir köprü kurma işlevine de sahiptir.

  Ethereum blok zinciri, kullanıcıların kendi uygulamalarını (dApp) ve kripto para birimlerini oluşturabildikleri bir ağdır. ETH ayrıca akıllı sözleşmeler sayesinde işlem yönergeleri belirleyebildiği bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple Metamask kullanımı sadece Ethereum kripto para birimleri için anahtarlar saklayabilir.

  Metamask Cüzdan Güvenli mi?

  Bilindiği üzere Ethereum blok zincirinde oluşturulan tokenlerin çoğuna ERC-20 tabanlı tokenler denir. Metamask cüzdan, Ether ve ERC-20 tokenlerinin anahtarlarını 3 farklı tarayıcıda saklama avantajı sunar. Metamask kullanmadan önce bu cüzdanın ne kadar güvenli olup olmadığı da merak edilir. Şu ana kadar Metamask herhangi bir büyük hack yaşamamıştır. HD yedekleme ayarları kullanmasının yanı sıra açık kaynaklı kodunu sürekli olarak güncelleyen güçlü bir geliştirici topluluğun desteğine sahip olmasıyla dikkat çekmektedir. 

  Fakat Metamask cüzdanın online olduğu unutulmamalıdır. Donanım cüzdanlara ve soğuk depo türlerine kıyasla Metamask cüzdanın her zaman risk altında olduğu bilinmesi gerekir. Bu cüzdanın karşılaştığı en yaygın risk, dolandırıcılık saldırılarıdır. Siber saldırılar yapan hackerlar, kullanıcı adı ve şifre gibi kişisel bilgileri çalması durumunda Metamask cüzdanın güvenliğini tehdit edebilir. 

  Metamask Cüzdan Avantajları Nelerdir?

  Metamask cüzdanın kullanıcılarına sunduğu iyi özellikler ve avantajlar şunlardır:

  • Açık kaynaklı olması: Metamask cüzdanın kodu online olmasının yanı sıra geliştiricilerin ücretsizce ulaşabileceği şekilde tasarlanmıştır. Açık kaynaklı yazılımlar topluluk tarafından incelenip güncellenebildiği için sürekli gelişmeye devam eder.
  • HD ayarlarına sahip olması: Hiyerarşik deterministik ayarları sayesinde kullanıcılara hesaplarını yedekleme avantajı sunar. Seed Phares’ler kayıp hesap bilgilerini sıfırlamak için kullanılabilir. 
  • Dahili coin satın alma imkanı: Metamask cüzdan kullanıcıların doğrudan kripto para birimleri satın alabileceği iki kripto para borsasına bağlıdır. ETH satın almak için Coinbase, ERC-20 tokenleri satın almak için ShapeShift kullanılabilir. 
  • Detaylı müşteri hizmetleri vermesi: Metamask cüzdan ETH ağının kapsamını genişletmek amacıyla ayrıntılı bir destek sayfasına sahiptir.
  • Basit arayüze sahip olması: Metamask kullanımı gerekli ayarlar yapıldıktan sonra oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilebilir.
  • Geniş topluluk: Metamask cüzdan, Ethereum topluluğunun önemli bir parçasıdır. 1 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunmaktadır.

  Metamask Cüzdan Dezavantajları Nelerdir?

  Metamask cüzdanın kötü özellikleri ve bazı dezavantajları şunlardır:

  • Tarayıcı erişimi: Metamask cüzdan bilgilerinize erişemese de kurulu olan tarayıcı erişebilir. Mozilla ve Google kripto topluluğunda popüler değildir. Tarayıcılar uygulamayı ne zaman kullandığınız gibi bilgileri görebilir. 
  • Online: Metamask cüzdan online olarak kripto para saklama hizmeti sunduğu için hacklenme riski taşımaktadır. Bu yüzden yüzde 100 güvenilir değildir. 

  Metamask Cüzdan Nasıl Kurulur?

  Ethereum alım satım sürecinizde Metamask cüzdan kurulumu yapmak için şu işlemleri gerçekleştirmeniz yeterlidir:

  • Metamask cüzdan kurulumu yapabilmek için Google Chrome, Firefox ve Brave tarayıcılarına ihtiyaç duyulur. 
  • Metamask ana sayfasına gidin ve kullandığınız tarayıcıya Metamask uzantısını ekleyin.
  • Tarayıcınızda Metamask ikonu belirdikten sonra uygulamayı açmak için tilki simgesine tıklayın.
  • Create New Vault bağlantısına tıklayıp şifrenizi oluşturun.
  • Ekranda yer alan 12 Seed phrase bilgilerini bir yere not alıp güvenli bir şekilde saklayın.
  • İşlemi tamamladıktan sonra bilgileri güvenle kopyaladığınızı belirten bağlantıya tıklayın.
  • Metamask cüzdan bu işlemden sonra kullanıma hazır hale gelecektir. 

  Metamask Cüzdan Nasıl Kullanılır?

  Metamask cüzdan kullanımı oldukça basittir. Kripto para yatırımcıları Metamask kullanarak Ethereum ve ERC – 20 tokenlerini kolaylıkla alıp satabilir. Metamask cüzdan kullanımı konusunda şu aşamalara dikkat edilmelidir: 

  • Ether veya token satın almak için ekranda yer alan “Satın al” yazısına tıklayın 
  • Metamask hesabınıza para yatırmak için Coinbase gibi borsa seçeneklerini tercih edin. 
  • Bakiyeniz hesabınıza ulaştıktan sonra Ethereum veya ERC – 20 tokenlerini seçin.
  • Satın almak istediğiniz kripto paraları göndermek için “Gönder” bağlantısına tıklayın.
  • Göndermek istediğiniz miktarı girin ve “Onayla” bağlantısına tıklayın.
  • Bu işlemden sonra Metamask sayesinde Ethereum ve ERC – 20 tokenlerini alıp satabilirsiniz. 

  Sonuç

  Kripto para sektöründe 1 milyondan fazla kullanıcı kitlesi bulunan Metamask cüzdan, her geçen gün popülerliğini arttırmaktadır. Ethereum ağının önemli bir parçası olarak görülen Metamask, açık kaynak kodlu olduğu için geliştiriciler tarafından sürekli güncellenmektedir. Metamask cüzdan aynı zamanda acemi kripto para yatırımcılarına blok zinciri dünyasına ilk adımlarını atarken yardımcı olmaktadır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle