Kripto Para

Yerli kripto para borsaları için regülasyon yolda

  Türkiye’de kripto paralara yönelik düzenleme adımlarının ilk sonuçları gelmeye başladı. Bloomberg haberine göre Türkiye’de kripto para regülasyonları için “Takasbank” modeli masaya yatırıldı.

  Türkiye kripto para piyasalarında son günlerde çalkantılı dönemler yaşanıyor. Thodex borsasının dolandırıcılık iddiaları ile gündeme gelmesi, ardından Vebitcoin borsasının yaptığı açıklamalar yatırımcılarda büyük bir endişeye yol açtı. Binlerce yatırımcının mağdur olduğu olaylarda gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Ancak şu an için mağdurların mağduriyetini giderecek net bir gelişme yaşanmış değil.

  İflas haberlerinin ve dolandırıcılık iddialarının gündeme gelmesi ile birlikte Türkiye’nin kripto paralara bakış açısı hızla değişmeye başlamıştı. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, katıldığı ortak yayında iki hafta içinde kripto paralara düzenleme getirileceğini söyledi. Kavcıoğlu’nun açıklamaları ile Türkiye’de regülasyon adımlarının hızlanacağı anlaşılmıştı. Bloomberg haberine göre regülasyon çalışmalarında “Takasbank” modeli masaya yatırıldı.

  Takasbank Modeli Neleri Getirebilir?

  Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de şu an için kapsamlı ve detaylı bir regülasyon henüz hazırlanmadı. Birçok ülkede bu konuyla ilgili çeşitli adımlar atılmış olsa da hala diğer ülkeler için örnek model oluşturabilecek bir regülasyon çalışması bulunmuyor. Fakat Türkiye, Takasbank ile bu alanda farklı ve öncü bir modeli ortaya koymuş olabilir.

  Bloomberg haberine göre Türkiye’deki kripto para borsaları için Takasbank modelinde bir kurumsal yapının oluşturulması fikri masaya yatırılıyor. Bu model sayesinde, Türkiye’deki kripto para borsalarının ellerindeki kripto paraları saklama ya da transfer etme yetkileri sınırlanabilir. Ayrıca bu model ile kripto para borsaları, merkezi bir otoriteye de bağlanabilir.

  Türkiye Dünyada Bir İlk Olabilir

  Bloomberg’e açıklamalarda bulunan ancak kimliği gizli tutulan bir üst düzey yetkilinin, birkaç hafta içinde bu sürecin sonlanacağını belirttiği ifade edildi. Ayrıca habere göre, aynı yetkili kişi bu model sayesinde Türkiye’nin kripto para borsalarını regüle etme ve bunu tamamlama konusunda ilk ülke olacağını da belirtti.

  Takasbank modeli devreye girerse, kripto para borsalarının müşteri fonlarını istediği gibi saklayıp transfer etmesine sınır getirilecek. Bu adım, müşterilerin transferlerine aracılık edileceğini fakat fon tasarruflarından sorumlu olunmayacağını gösteriyor. Ayrıca modelde, Thodex örneğinin tekrarlanmaması için borsaların sermaye şartları da artırılabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle