Kripto Para

Merkez Bankası BTC yatırımı yapsaydı ne olurdu?

  Yurtiçi piyasalarda 2021 yılında yükselen enflasyon ve artan döviz kurları, ekonomide oldukça negatif tablolar ortaya koydu. Kripto para piyasalarında Türkiye’nin içinde bulunduğu bu ekonomik duruma ilişkin daha önce “Bitcoin” tavsiyesinde bulunan isimler olmuştu. Bu isimlere şimdi de Grayscale CEO’su Barry Silbert eklendi.

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 23 Eylül’de gerçekleştirilen Eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından itibaren 4 ay üst üste politika faizinde indirime gitti. 22 Eylül tarihinde 8,62 TL olan dolar kuru, bu süreçte 17,00 TL seviyesinin üzerini gördü. Aralık ayının başından itibaren Merkez Bankası, yükselen dolar kurundan dolayı 5 kez piyasalara doğrudan müdahale gerçekleştirdi. Bloomberg HT haberine göre Merkez Bankası’nın doğrudan satış müdahalelerinde satılan rezerv tutarı da yaklaşık 6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

  TL’de Değer Kaybı Yılbaşından Bu Yana Yüzde 129 Seviyesine Ulaştı

  Türk Lirası’nda değer kaybı, son 1,5 aylık süreçte %51 seviyesine ulaşırken bu kayıp yılbaşından bu yana %129 seviyesine ulaştı. Döviz kurlarındaki ateş bir türlü dinmezken, Türkiye ekonomisi için kripto para piyasalarından çeşitli tavsiyeler geldi. Forbes yazarlarından Frank Holmes, dev teknoloji şirketi MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor gibi isimler, Bitcoin’in (BTC), Türkiye’nin ekonomik sorunlarına çözüm olabileceğini dile getirmişti. Bu tavsiyede bulunan son isim Grayscale CEO’su Barry Silbert oldu.

  Ünlü CEO TL’deki Değer Kaybını “Dudak Uçuklatıcı” Olarak Yorumladı

  Ünlü CEO Silbert, Twitter üzerinden bir paylaşımda bulundu. Silbert söz konusu paylaşımında BTC/TRY paritesinde TL’deki değer kaybının “dudak uçuklatıcı” olduğunu ifade etti. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan ünlü CEO “Bitcoin bunun için icat edildi” diyerek Türkiye ekonomisi adına Bitcoin tavsiyesini dile getiren bir başka isim oldu. Hatırlanacağı üzere Michael Saylor da TCMB’ye 5 milyar dolarlık Bitcoin satın alma tavsiyesinde bulunmuştu.

  Michael Saylor’un Bitcoin Tavsiyesi

  İlk kez kripto para yatırımı yapan kurumsal şirket olma özelliğini barındıran MicroStrategy’nin CEO’su Saylor 17 Ekim tarihinde TCMB’ye 5 milyar dolarlık BTC alma tavsiyesinde bulunmuştu. Söz konusu paylaşımında Saylor “TCMB hazinesine 5 milyar dolarlık Bitcoin alabilir ve bu, önümüzdeki 5 yıl içinde 50 milyar dolara dönüşür” sözlerini dile getirmişti.

  TCMB, Michael Saylor’un Tavsiyesine Uysaydı Ne Olurdu?

  Eğer TCMB  17 Ekim tarihinde Saylor’un tavsiyesine uyarak 5 milyar dolar değerinde Bitcoin alsaydı;

  • O tarihte dolar/TL kuru 9,26 seviyesindeydi ve 5 milyar dolar, 46,3 milyar TL’ye denk gelecekti,
  • O tarihte Bitcoin 60 bin 865 dolar seviyesindeydi ve toplamda 82 bin 149 adet Bitcoin alınabilecekti.
  • Garry Silbert’in aynı tavsiyede bulunduğu tarihte (17 Aralık) Bitcoin 47 bin 630 dolar seviyesindeydi ve bu olası yatırım dolar bazında zarar edecekti,
  • Silbert’in paylaşımı sırasında 15,6 TL olan dolar kuru üzerinden bu yatırım, TL bazında 61 milyar TL seviyesine ulaşarak yaklaşık 15 milyar TL’lik kâr anlamına gelecekti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle