Kripto Para

Meral Akşener’in duyurduğu Artagan projesi nedir?

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 30 Haziran tarihinde çeşitli açıklamalarda bulundu. Akşener, partisinin “Artagan projesi” üzerinde çalıştığını dile getirdi. Akşener, Artagan projesinin “memleketimizi bolluğa kavuşturacak olan proje” olduğunu iddia etti.

  Kripto para piyasaları genişledikçe, piyasaların kapsadığı alan ve projeler de dünyada daha çok yaygınlaşmaya başladı. Bu konuda merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmaları, NFT (non-fungible-token) ürünler, yeni kripto para projeleri ve Blockchain projeleri daha sık gündeme gelir oldu. Ülkemizde de kripto para piyasalarının kapsadığı alandan çeşitli proje ve çalışmalar daha yoğun şekilde ele alınır oldu. Son olarak ülkemizde, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Artagan projesi” ile ilgili açıklamalarda bulunarak bu alana parmak bastı.

  30 Haziran Çarşamba günü çeşitli açıklamalarda bulunan Meral Akşener, Artagan projesi ile ilgili olarak “Adı gibi memleketimizi bolluk ve berekete kavuşturma yolunda, çok önemli bir kilometre taşıdır.” sözlerini dile getirdi. Akşener’in de belirttiği gibi “Artagan” kelimesi Öz Türkçeden bir kelimedir ve “bolluk ve bereket” anlamına gelir. Akşener de buradan yola çıkarak, projenin memleketimize bolluk ve bereket getireceğine inanıyor.

  Meral Akşener’in Açıklamaları

  Artagan projesi ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Meral Akşener, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

  Türkiye, Avrupa’nın en büyük ülkesiyken nasıl oluyor da yoksullukla, krizlerle boğuşmak zorunda kalıyor? Türkiye, binlerce yıllık devlet geçmişine sahipken nasıl oluyor da devlet mekanizmasını bu kadar verimsiz işletiyor?

  İşte Artagan’ı tam olarak bu sorulara cevap olarak, Türkiye’nin gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak için hazırladık. Türkiye’nin çok büyük bir potansiyeli var. Güçlü, mutlu ve zengin bir Türkiye için ihtiyacımız olan her şeye sahibiz.”

  Artagan Nedir, Ne Sağlaması Bekleniyor?

  Meral Akşener, Artagan’ın emsalsiz bir bereketin kapılarını aralayacağını dile getirdi. Ayrıca Akşener’e göre Artagan ile ülkemiz hiç görmediği bir para bolluğuna sahip olacak. Akşener, kaynak yetersizliği nedeni ile gerçekleştirilemeyen tüm atılımların, ihtiyaç duyduğu finansmanı Artagan ile sağlayacağımıza inanıyor.

  Akşener’in açıklamalarına göre Artagan “nakitsiz bir topluma dayalı” yeni bir ekosistem. Akşener proje için “Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 21. Yüzyıl’daki adı” tanımlamasını yapıyor. Açıklamalara göre Artagan; tüm mali kayıt ve denetimin yapay zeka ile yapılmasını sağlayan bağımsız bir mali denetim ağıdır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle