Kripto Para

Kriptolarla ilgili atılan tweet’ler 2021’de tavan yaptı!

  Dünya genelinde ekonomi ve kripto para konuları, günden güne daha fazla insanın ilgisini çekmeye devam ediyor. 2020 ve 2021 yılları içinde, Twitter’da “finans ve fintech” konuları, konuşulma oranları en hızlı şekilde artan konular arasında yer aldı.

  2021 yılı, kripto para piyasaları için unutulmaz ve eşsiz bir yıl olarak geride kalmaya hazırlanıyor. Henüz yılın bitmesine 3 aydan daha uzun bir süre var ancak yine de geçen 9 aylık süreçte bile kripto paralar, 2021 yılına damgasını vurdu. Zira tüm dünyada, kripto paralar hızla ana akımda yer almaya başladı ve bu durum, yeni yatırımcıların hızla sektöre adım atmasını sağladı. Artan yatırımcı ilgisiyle birlikte başta Bitcoin (BTC) olmak üzere neredeyse tüm kripto paraların değerinde artış yaşandı, bu artış da sektöre girişleri hızlandırdı.

  Twitter, Paylaşımları Analiz Etmek İçin Ortaklık Kurdu

  Özellikle pandemi döneminde artan ekonomik sıkıntılarla birlikte çoğunlukla insanlar; yatırım, kripto paralar, fintech gibi konularda daha sık araştırmalar yapmaya başladı. İnsanların, bu araştırmaları yaparken Twitter’ı da yoğun olarak kullandıkları ortaya çıktı. Yaşanan bu artışı fark eden Twitter şirketi de Fransa, İspanya, Almanya ve İngiltere’deki finansla ilgili tweet’leri analiz etmek adına Brandwatch ve Sparkler ile ortaklık adımı attı.

  2021 Yılında Kriptolarla Alakalı Tweet Sayısı Yüzde 42 Arttı

  Twitter, kurduğu ortaklık sonrasında konuya ilişkin paylaşımlarda bulundu. Twitter’ın paylaştığı verilere göre Mayıs 2021’de, Avrupa genelinde “finans” ile ilgili olarak 1,3 milyon adet tweet atıldı. Bu sayı, Ocak 2019 döneminde 690 bin seviyesindeydi. Kripto paralara karşı artan ilginin ve kripto paraların yaygınlaşmasının, bu artan finans ilgisinde payı olduğu düşünülüyor. Söz konusu rapora göre kripto paralarla ilgili paylaşılan tweet’lerde de 2021 yılında, bir önceki yıla göre %42 oranında artış gerçekleşti.

  Avrupalılar Hangi Kripto Paralarla İlgileniyor?

  Twitter tarafından paylaşılan verilere göre Avrupalıların finans ile ilgili attığı tweet’lerin %34’lük kısmını kripto para içerikli paylaşımlar oluşturuyor. Ancak Avrupalıların, kripto paralara olan ilgisi de kripto paralara göre farklılıklar gösteriyor. Twitter’ın paylaştığı verilere göre Avrupalıların kripto paralara olan ilgisinin dağılımı şöyle:

  • Bitcoin (BTC) ile ilgili %87,
  • Ethereum (ETH) ile ilgili %41,
  • Dogecoin (DOGE) ile ilgili %38,
  • Coinbase, eToro gibi platformlarla ilgili bilgi sahibi %40’lık bir kesim bulunuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle