Kripto Para

Tesla Bitcoin'lerini satacak mı?

  Kripto para piyasalarının lider para birimi Bitcoin fiyatındaki düşüş 48 saattir devam ediyor. Kademeli düşüşün devam etmesi ve FED Başkanı açıklamalarından sonra Tesla’ya Bitcoin’lerini sat çağrısı yapıldı…

  ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı açıklamaların ardından Bitcoin ve hisse senedi piyasalarında sert düşüş dikkatlerden kaçmadı. Lider kripto para birimi Bitcoin günlük kapanışta yüzde 5 oranında değer kaybı yaşadı. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde görülen bu düşüşler yatırımcıları endişeye sürükledi. 

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Hisse senetlerinde de değer kaybı yaşanırken, bu düşüşlerde son dönemde aşırı yükselen teknoloji hisselerinin en fazla kayıpları yaşadığı görüldü. Teknoloji hisseleri denilince akla ilk gelen şirketlerden Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla hisselerinde de görünüm bu şekildeydi. BTC yatırımları ile kripto para sektörüne giriş yapan ve basında sık sık adından söz ettiren Tesla hisseleri adeta çakıldı.

  Tesla’ya Bitcoin’lerini Sat Çağrısı

  Kendisi de önemli bir Bitcoin destekçisi olan Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla şirketinin hisseleri, özellikle FED Başkanı Powell’ın açıklamalarının ardından hızla değer kaybetmeye başladı. Tesla, ABD borsalarında geçtiğimiz gün yüzde 10’dan daha fazla oranda değer kaybederek kritik görülen 600 dolar seviyesine kadar geri çekildi. 

  Piyasadaki çalkantılı süreç devam ederken, eski Goldman Sach yöneticisi Gary Black, yaptığı açıklama ile kripto para yatırımcılarının da dikkatini çekti. Black, Tesla şirketine bu düşüş trendinden en az hasarla kurtulabilmesi için sahip olduğu Bitcoin’leri satma çağrısında bulundu. 

  Tesla Bitcoin’leri Satacak Mı?

  Eski Goldman Sachs yöneticisi bu çağrısında şu ifadeleri kullandı: “Tesla’nın, Tesla hisselerini almak için Bitcoin pozisyonunu tasfiye ettiğini duyurduğu zamanki olumlu havayı hayal edin. Pek olası değil ama hissedarlar için çok destekleyici olacaktır.”

  Lider kripto para biriminde olduğu gibi Tesla’nın hisseleri de BTC satın aldığını duyurduğu 8 Şubat tarihinden itibaren yüzde 30 oranında düştü. Kripto para uzmanları, şirketin hisselerinde bu denli büyük bir çakılmanın olmasını, şirketin Bitcoin satın almasıyla bağlantılı olduğunu söylüyor. Ancak Tesla’nın da 1 yılık araç satışından elde edemediği geliri Bitcoin’den kısa sürede kazandığına da vurgu yapılıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle