Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 13 – 19 Nisan 2021

  Lider altcoin Ethereum fiyatında da 13 ile 19 Nisan tarihleri arasında yatırımcının yüzü güldü. Tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu tazeleyen ETH, bu seviyelerde kalıcı olamadı ve bir miktar kayıp yaşadı.

  ETH fiyatında rekor kırdıran ve aynı zamanda düşüşlere neden olan tüm önemli gelişmeler ile haftalık fiyat hareketlerini özel haberimizden takip edebilirsiniz. 

  13 Nisan Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Yeni haftada kripto para piyasasında olumlu bir görünüm hakimdi. Analistler rekor kıran Bitcoin (BTC) ile birlikte en popüler altcoin Ethereum’un (ETH) da yeni rekorlara ulaşabileceğini değerlendirdi. Lider kripto para birimi 13 Nisan gününde yüzde 7.58 oranında bir yükseliş kaydederek tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 

  Güne 2.137 dolar seviyesinde başlayan ETH fiyatı günün sonunda 2.299 dolarla kapanışı yaptı. Bu gelişme altcoin analistleri tarafından ETH fiyatında yeni bir rekor denemesi için atılan ilk adım şeklinde yorumlandı. Kripto para piyasasının genelinde yükseliş ivmesini hızlandıran gelişme Coinbase borsasının listelenmesi oldu. 

  Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase, Nasdaq teknoloji hisseleri arasında listelendi. Bu gelişme BTC fiyatında olduğu gibi ETH fiyatında da yükseliş rallisini tetikledi. Kripto para analistleri bu hafta içinde ETH fiyatında yeni rekorların gelebileceği konusunda değerlendirmeler yapmıştı. 

  14 Nisan Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Yükseliş hareketinin hız kazandığı haftada Ethereum fiyatında yeni ATH seviyeleri belirlenmeye başladı. Lider altcoin yükselişini hızlandıran gelişmelerden biri Ethereum ağındaki Berlin Hard Fork’u oldu. Coinbase borsasının listelenme haberi ile birlikte gelen bu gelişme lider altcoin fiyatında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşılmasını sağladı. 

  Ethereum İstanbul Hard Fork’undan sonra gelen Berlin güncellemesi ağ üzerinde çok sayıda iyileştirmeyi kapsıyor. Bu nedenle ETH ağının daha kullanışlı olması ve sürekli şikayet edilen işlem maliyetlerinin düşürülmesi mümkün hale gelecek. Bu gelişmeler altcoin yatırımcılarındaki ETH fiyatının yükseleceğine yönelik beklentileri arttırdı. ETH fiyatı çarşamba gününde yüzde 5.72 oranında değer kazanarak 2.431 dolarla rekor kırdı.

  15 Nisan Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Coinbase borsasının listelenmesi ve Berlin güncellemesi ile uçuşa geçen Ethereum fiyatı 15 Nisan Perşembe gününde de yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam etti. Ethereum Berlin Fork güncellemesi bu tarihte resmen devreye alındı ve ETH fiyatındaki olumlu etkiyi sürdürdü. Rekor kıran işlem ücretlerinin bu güncelleme ile düşürülmesi ETH fiyatına da olumlu yansıdı. 

  Kripto para uzmanları ETH fiyatındaki olumlu görünümün devam edeceğine dair yorumlar ve analizler paylaşırken altcoin yatırımcılarının da talebi giderek arttı. Öte yandan kurumsal şirketlerin ETH satın almaya ve rezervlerinde Ether bulundurmaya başladığına yönelik haberler de kripto para basınında geniş yankı yarattı. Bu gelişmelerin ışığında Ethereum fiyatı rekor tazeleyerek tüm zamanların en yüksek seviyesini geliştirdi. 

  Yerli kripto para basınında da Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) iş ilanında Ethereum konusunda uzman blockchain geliştiricileri aradığı duyuruldu. Son 3 gündür kademeli yükselen ve altcoin yatırımcılarını sevindiren Ethereum fiyatı 15 Nisan gününde de yüzde 3.40 oranında değer kazanarak günü kapadı. Gün içinde 2.541 dolara ulaşarak yeni bir ATH belirleyen Ethereum günün sonunda 2.514 dolarda kaldı. 

  16 Nisan Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum fiyatında uzun bir süredir beklenen hızlı yükseliş hamlesinin gelmesi yatırımcıların yüzünü güldürürken 16 Nisan Cuma günü işler tersine dönmeye başladı. Son dönemde hızlı yükselen ETH fiyatındaki satış baskısının artması, altcoin yatırımcılarını da tedirgin etti. Lider altcoin fiyatı hızlı yükseliş ivmesi ile başladığı 16 Nisan gününde çok volatil bir grafik çizdi. 

  Kurumsal yatırımcıların Ethereum üzerindeki ilgilerini giderek artması sebebiyle kripto para basınında da önemli haberlere yer verildi. Toronto merkezli yatırım şirketi Purpose Investments’ın Ethereum ETF’sine ilişkin başvurusu Kanadalı düzenleyiciler tarafından kabul edildi. Kanada’dan gelen olumlu haberler Ethereum destekçilerini ve yatırımcılarını heyecanlandırırken, bu haberin piyasadaki karşılığı beklentilerin uzağında kaldı. 

  Güne 2.514 dolar seviyesinde başlayan ETH, ilk başlarda 2.544 dolara kadar tırmandı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Yeni rekor kırmasıyla yükseliş beklentisi artmasına rağmen bir anda satışlar gelmeye başladı ve kripto paranın fiyatında düşüş hareketi hızlandı. Lider altcoin gün içinde en düşük 2.302 dolara kadar inerek yatırımcısını korkutsa da sonradan bir miktar toparlanıp günü 2.423 dolarda kapadı. 

  17 Nisan Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para uzmanları Ethereum analizlerini yaparken son dönemdeki güncellemelerin yetersiz kaldığına vurgu yapmalarıyla dikkat çekti. Ethereum 2.0’da kilitli Ethereum’lar hala beklerken, son güncellemelerin mevcut sistemi iyileştirmesi bekleniyordu. Fakat Berlin güncellemesi ile iyileştirme söz konusu olsa da ağdaki işlem ücretleri rakiplerine göre hala çok yüksek kaldı. 

  Bu sırada kripto para basınında Ethereum yatırımcılarını sevindirecek haberler yayınlanmaya başladı. Chicago merkezli 211 yıllık finans şirketi Rothschild Investment Corporation, Grayscale aracılığıyla Ethereum yatırımı yaptı. Kurumsal firmalara kripto para alım satım hizmeti veren Grayscale fonu üzerinden yapılan bu hamle analistlerin de dikkatini çekti. Pek çok kripto para analisti bu hareketi Ethereum fiyatı için bullish olarak nitelendirdi. 

  Bu sebeple Ethereum fiyatındaki geri çekilme hareketi hız kazandı. Kripto para analistler ve ETH destekçileri, en büyük güncellemenin temmuz ayında yapılması beklenen EIP – 1559 olduğuna dikkat çekti. Buna rağmen Ethereum fiyatındaki gerileme hareketi yüzde 4.33 oranındaki kayıpla hız kazandı. Popüler altcoinde hafta başlarında rekor kıran ETH fiyatı yine eski seviyelerine geri döndü.

  18 Nisan Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Kripto para piyasasının genelinde sert düzeltme hareketinin yaşandığı 18 Nisan Pazar gününde ETH fiyatı da bu düzeltmeden olumsuz etkilendi. Kripto para uzmanları, Bitcoin fiyatında yüzde 12’leri bulan bir düşüşte altcoinlerin de büyük kayıplar verdiklerini vurguladı. Uzmanlara göre piyasadaki bu düşüşün önemli sebeplerinden biri de Çin’deki elektrik kesintileri oldu.

  Lider altcoin fiyatı 18 Nisan Pazar gününe 2.317 dolar seviyesinde başladı. Tüm kripto para birimlerinde yaşanan sert düzeltme dalgasının etkisiyle gün içinde en düşük ETH fiyatı 1.948 dolar olarak görüldü. Kripto para uzmanlarının kritik olarak belirttiği 2 bin dolar barajının bile altına sarkan ETH piyasasında toparlanmalar görüldü ve yeniden bu baraj aşıldı. Günün sonunda kripto paranın fiyatında yüzde 3.50 oranında kayıpla 2.237 dolar seviyesi ile kapanış yaptı. 

  19 Nisan Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para analiz şirketi Santiment, toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) hakkında yeni raporunu yayınladı. Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği Santiment, Ethereum fiyatına yönelik yaptığı değerlendirmede ETH’nin 3 bin dolara kadar yükseliş yaşayabileceğine dikkat çekti

  Uzmanların uzun vadeli bu görüşlerine rağmen lider altcoin kayıp vermeye devam etti. Güne 2.236 dolar seviyesinde başlayan Ethereum fiyatı, yüzde 3.42 oranında kayıp yaşayarak yatırımcısını tedirgin etti. Gün içinde en düşük seviye olarak 2 bin dolar desteğini koruyan ETH fiyatı işlem gününün sonunda 2.160 dolarla kapanış yaptı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle