Kripto Para

SEC sazı eline aldı: Kripto birimi genişletildi!

  ABD’de yaklaşık 1,5 yıldır kripto paraları hangi kurumun düzenleyeceği konusu gündeme geliyor. Bu konuda SEC ile CFTC arasında bir çekişme yaşandığı da biliniyor. Bu çekişme henüz nihai bir karara bağlanmamışken, SEC düzenlemeler konusunda kadrosunu genişletme hamlesinde bulundu.

  Kripto para piyasalarının hızla yol kat etmesi, ülkeler genelinde bu sektörün nasıl düzenlenmesi gerektiği konusunda tartışmaları ve çalışmaları da başlattı. Bu kapsamda, kripto paraların nasıl düzenleneceğine ilişkin ne tür adımlar atacağı merakla beklenen ABD’de, yaklaşık 1,5 yıldır 2 kurum arasında birincil düzenleyici kurum olma çekişmesi yaşanıyordu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Vadeli Emtia Ticaret Komisyonu (CFTC) yaşanan bu çekişme henüz nihai bir karara bağlanmadı. Ancak SEC, düzenleyicilik hususunda kadrosunu genişletme kararı aldı.

  SEC 20 Müfettiş ve Hukuk Uzmanı Alacak

  Kripto paraları hangi kurumun regüle edeceğine yönelik tartışmalar bitmemişken SEC’den kritik bir hamle geldi. SEC, kripto para dolandırıcılık faaliyetlerini araştıran özel bir birimin kadrosunu genişletme kararı aldı ve gelen açıklamada, kuruma bu kapsamda 20 müfettiş ve hukuk uzmanının alınacağı belirtildi. SEC, yıllardır birçok kurumun Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ETF başvurularını reddeden, Ripple’a açtığı “kayıtsız menkul kıymet” davası ile bilinen bir kurum olarak, kripto para toplulukları tarafından olumsuz şekilde tanınıyor.

  Gary Gensler ve Kripto Tavrı

  SEC bünyesinde kripto para odaklı dolandırıcılık işlemlerinin araştırılması için 2017’de kurulan özel birimin genişletileceği açıklandı. SEC, konuya dair yaptığı açıklamada “Kripto Varlıklar ve Siber Birim” isimli bu birime 20 soruşturma müfettişinin ve hukuk uzmanının alınacağını duyurdu. SEC’nin başkanlık koltuğunda 1 yıldan uzun süredir oturan Gary Gensler, göreve geldiği günden itibaren kriptolara karşı takındığı sert tavırla ve bu sektörü “Vahşi Batı” olarak tanımlamasıyla dikkat çekmişti.

  SEC’den Birim Genişletilmesine İlişkin Gelen Açıklama

  Gary Gensler, kripto sektöründe dolandırıcılık ve suiistimallerin çok sık olduğunu savunuyor ve odağına da özellikle merkezi olmayan finans (DeFi) sektörünü alıyor. Bu yönleri ile bilinen SEC bünyesinde yaptırımların uygulanmasından sorumlu yönetici Gurbir S. Grewal, genişletme kararına ilişkin açıklamasında bir kez daha yatırımcıların korunması konusuna değindi. Grewal açıklamasında şöyle konuştu:

  “Son yıllarda kripto para piyasalarında kayda değer bir büyüme kaydedildi ve buradaki suiistimallerin yükünü de perakende yatırımcılar taşımak zorunda kaldı. Genişletilmiş olan Kripto Varlık ve Siber Birim, yatırımcıların korunmasına yönelik savaşta ön saflarda yer alacak. Adil ve düzenli piyasaların oluşması için bu tür kritik değişiklikler çok önemli.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle