Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 9 – 16 Mart 2021

  Kripto para piyasasının en büyük ikinci dijital varlığı Ethereum (ETH), büyük umutlarla başladığı haftada yatırımcısını şaşırtmaya devam ediyor. Son dönemde DeFi sektörünün taleplerini eskisi kadar başarılı şekilde karşılayamadığından şikayet edilen Ethereum ağında güncelleme hazırlıkları sürerken, fiyat da istikrarsız bir görüntü çiziyor. 

  Ethereum fiyatında görülen haftalık değişim ve önemli gelişmeleri 9 – 16 Mart tarihli Ethereum borsa özetimizde bulabilirsiniz. 

  Güncel durumda 1 ETH fiyatı %ethereum+try% TL. Döviz cinsinden ise %ethereum+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ethereum 24 saatte %ethereum+yuzde%.

  9 Mart Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Lider altcoin, kripto para piyasasındaki olumlu havanın da etkisi ile haftanın ikinci işlem gününe hızlı başladı. Ethereum fiyatının yükseliş göstermesindeki en önemli haber, kripto para dünyasının yakından takip ettiği Santiment şirketinden geldi. Sektörün en popüler ve önde gelen veri analiz şirketi Santiment, son Ethereum raporunda büyük oyuncuların hareketlerine dikkat çekti. Güncel verilere göre kripto para balinaları, piyasada çok göze batmadan Ethereum (ETH) biriktirmeye başladı. 

  Santiment’ten gelen veriler, kripto para piyasasındaki büyük oyuncuların bir süredir, sessizce Ethereum biriktirdiğini ortaya koyması, perakende ETH yatırımcısını da harekete geçirdi. Ethereum fiyatı bin 831 dolarla başlangıç yaptığı 9 Mart Salı gününde en yüksek bin 869 dolara kadar tırmandı ve günü de bu seviyede kapamayı başardı. Ethereum fiyatındaki yüzde 2.05 oranında gerçekleşen yükseliş yatırımcının yüzünü güldürmeye yetti.

  10 Mart Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum fiyatındaki yükselişin devam edeceği umudu hakimken, altcoin yatırımcılarının beklemediği gelişmeler yaşandı. Özellikle Ethereum (ETH) ağındaki ölçeklendirme sorunları, çok uzun süredir altcoin piyasasındaki en önemli tartışma konularından biri olmaya devam ediyor. İşlem ücretlerinin pahalılaşması, Cardano (ADA) ve Polkadot (DOT) gibi alternatif DeFi oyuncularının Ethereum’dan rol çalmaya başlaması, ETH fiyatını da olumsuz etkiliyor.

  Günün önemli gelişmeleri arasında Tim Ferriss’in yayınında Ethereum’un ölçeklenebilirliğinin önümüzdeki haftalarda 100 kat artabileceğini söylemesi dikkat çekti.  ETH 2.0’ye geçişi hızlandıran Ethereum geliştiricilerinin açıklamaları, lider altcoin fiyatındaki yükseliş ivmesini desteklemeye yeterli olmadı. ETH fiyatı gün içinde yüzde 4 oranında kayıp yaşayarak bin 794 dolara kadar geriledi. 

  11 Mart Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum geliştiricilerinden beklenen güncelleştirme ve iyileştirmeler hakkında kripto para basınına yansıyan olumlu haberler, ETH fiyatında bir miktar toparlanma yaşanmasını sağladı. Son olarak ağ üzerinde Aralık 2019’da gerçekleşen İstanbul hard fork’u ile Ocak 2020’deki Muir Glacier yükseltmesiyle beraber uzun bir duraklama süreci yaşanmıştı. ETH kurucusu Vitalik Buterin, Berlin hard forkunun 14 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşeceğini söylemesi piyasayı bir miktar hareketlendirdi

  Ethereum Berlin Hard Fork’unda ETH ağına 12 milyon 2344 bin blok dahil edilecek. Bu sayede Ethereum’un eski dönemlerinde olduğu gibi DeFi sektöründe alternatifsiz hale gelmesine yönelik somut adımlar atılabilecek. Ethereum’un baş geliştiricisi Tim Beiko son duyurusunda, Berlin’in yaklaşık dört EIP ile hayata geçirileceğini bildirdi. Bu haberlerin etkisi ile ETH fiyatına Perşembe günü yüzde 1.76 oranında yükseliş gözlemlendi ve fiyat günü bin 825 dolarda kapadı.

  12 Mart Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum fiyatındaki dalgalı seyir 12 Mart Cuma günü de devam etti. Lider altcoin dünkü kademeli yükselişini devam ettiremedi ve gün içinde yüzde 3.23 oranında değer kaybı yaşadı. Oldukça volatil geçen günde ETH fiyatı güne bin 827 dolardan başlamasına rağmen en düşük seviye olarak bin 723 dolara kadar geriledi. Kripto para piyasasında genel anlamda altcoin fiyatlarında kayıpların yaşandığı bu günde Ethereum da düşüş trendine ayak uydurarak yatırımcısını üzdü. Ethereum fiyatındaki yükseliş beklentisi devam ederken günün kapanışı bin 766 dolarla geldi. 

  13 Mart Cumartesi Ethereum Borsa Özeti 

  Ethereum (ETH) geliştiricileri EIP-1559 isimli bir ağ değişimini onayladı. Bu değişim, ağın yüksek işlem ücretlerini bitirmeyi veya en azından azaltmayı hedefliyor. Ethereum’da işlem ücretlerinin azalacağı beklentisi, lider altcoinin fiyatına da olumlu yansıdı. DeFi sektörünün en önemli elemanı olan Ethereum’un yeniden eski günlerdeki popülerliğini kazanabilmesi için işlem ücreti sorununa bir an önce çözüm bulması gerektiği belirtiliyor

  Kripto para basınına yansıyan bu yöndeki olumlu haberler, Ethereum fiyatında yeni bir yükseliş rallisinin başlamasını beraberinde getirdi. Kurumsal yatırımcının da ilgisini çektiği söylenen Ethereum, perakende yatırımcının alımlarıyla birlikte gün içinde uzun zamandır göremediği seviyelere kadar yükseldi. Günlük grafikte en yüksek bin 943 doları gören ETH en düşük de bin 730 doları gösterdi. Bitcoin fiyatında rekorun geldiği gün, ETH fiyatına da olumlu yansıdı ve yüzde 8.73 oranındaki değer kazancının ardından fiyat bin 921 dolara kadar çıktı. 

  14 Mart Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Genel anlamda kripto para piyasasının değerini arttırdığı cumartesi gününün ardından hemen hemen bütün dijital varlıkların fiyatında bir miktar geri çekilme oldu. Ethereum madencilerinin ve bazı uzun vadeli yatırımcıların satış pozisyonuna geçmesi ETH fiyatında yüzde 3.75 oranında geri çekilmeyi beraberinde getirdi. Ethereum, güne bin 921 dolarda başlamıştı. Gün içinde ufak bir yükseliş ivmesi ile bin 932 dolara kadar çıkan lider altcoin, bu seviyede yoğun satış baskısı ile karşılaştı. Pazar günü kapanışta bin 849 dolar seviyesine inen Ethereum’da düşüş trendi günden güne hız kazandı. 

  15 Mart Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Bu hafta tüm emtia piyasası, hisse senedi piyasası ve kripto para piyasaları hafta içinde gerçekleşecek faiz toplantılarına kilitlendi. ABD Merkez Bankası (FED) tarafından gerçekleşeceği açıklanan faiz toplantısı 17 Mart Çarşamba günü sonuçlanacak. Pek çok global piyasada olduğu gibi kripto para piyasasında da kurumsal ve perakende yatırımcılar bekleme moduna geçti. Bitcoin fiyatında da düşüş yaşandığı pazartesi gününde ETH piyasasındaki kayıplar yüzde 3 seviyesindeydi. ETH fiyatı günü bin 792 dolarda kapadı. 

  16 Mart Salı Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında yatırımcıların “bekle ve gör” moduna geçmesi, piyasa genelinde bir durgunluk ve geri çekilme olarak baş gösterdi. Ethereum fiyatını yukarı taşıyacak hiçbir gelişmenin olmamasının yanı sıra tüm kripto para yatırımcıların FED’den gelecek faiz kararına göre pozisyon olmaları piyasada adeta yaprak kımıldamamasına yol açtı. Gün içinde volatil hareket gösteren Ethereum, kripto para borsalarından gelen güncel verilere göre yüzde 0.26 oranında değer kaybıyla işlem görmeye devam ediyor. Ethereum fiyatı dünkü kapanışa göre 5 dolar daha düşük seviyede yer alarak bin 787 dolardan alınıp satılıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle