Kripto Para

Meksika Meclisi’nde BTC’nin ayak sesleri yükseliyor!

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi El Salvador, Bitcoin (BTC) konusunda devrim niteliğinde bir adım attı. El Salvador’un attığı adımın ardından, özellikle Latin Amerika ülkelerinde de Bitcoin daha çok kabul görmeye başladı. Şimdi ise Meksika’da yasama organı üyesi Eduardo Murat Hinojosa, Meclis’e kripto paralar için yasal çerçeve önereceğini duyurdu.

  Kripto para piyasaları, 2020 yılında birçok devrim niteliğinde gelişme ile karşılaştı. Örneğin MicroStrategy, ilk kez Bitcoin (BTC) yatırımı yapan halka açık şirket oldu. Ardından, daha önceleri kripto paralara sert tavır takınan PayPal, kripto paraları sistemine entegre etmeye başladı. Bunların neticesinde Bitcoin rekorlar kırdı ve piyasaya birçok yeni kurumsal ve bireysel yatırımcı dahil oldu. Geçtiğimiz günlerde ise devrim niteliğinde yepyeni bir adım El Salvador’da atıldı. El Salvador, Bitcoin’in resmi para birimi olduğu ilk ülke oldu.

  Meclis’e Kripto Paralar İçin Bir Yasal Çerçeve Sunulacak

  El Salvador’un söz konusu yasa tasarısı duyurusundan sonra başka ülkelerin de benzer adımlar atabileceğine ilişkin fikirler ortaya atılmıştı. Henüz gündem sıcakken ilk sinyal Paraguay’dan geldi. Ardından Panama, Brezilya, Kolombiya ve Arjantin gibi birçok Latin Amerika ülkesi Bitcoin konusunda işaretler vermeye başladı. Şimdi ise benzer bir hareketlilik bir başka Latin Amerika ülkesi olan Meksika’da görülüyor. Meksika’da yasama organı üyesi Eduardo Murat Hinojosa, Temsilciler Meclisi’ne kripto paralar için bir yasal çerçeve sunacağını dile getirdi.

  Hinojosa Profiline “Lazer Gözler” Ekledi

  Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Hinojosa, bir de kripto para birimlerine destek verdiğini göstermek için profil fotoğrafına lazer gözler ekledi. Lazer gözler, Bitcoin özelinde başlamış bir sosyal medya akımı. Bu akıma dahil olanlar, Bitcoin’in 100 bin dolara ulaşacağına inandıklarını lazer gözler ile ifade ediyor. Ancak akım daha sonra, Bitcoin özelinden kripto paraları genellemeye başladı.

  Çoğunluğa Başka Senatörler De Destek Veriyor

  Eduardo Murat Hinojosa’nın kripto para duyurusundan sonra, çoğunluğa Meksika’nın kuzeydoğu eyaletlerinden biri olan Nuevo Leon senatörü Indira Kempis Martinez de dahil oldu. Meksika’da sunulan yasal çerçeve önerisinin olası kabul edilme durumundan sonra, Meksika’nın da tıpkı El Salvador gibi merkez bankası rezervine Bitcoin eklemek için çalışmalara başlaması bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle