Kripto Para

ETH balinaları düşüşe rağmen satış yapmıyor

  Kripto para piyasalarında son zamanlarda sert dalgalanmalar ve düşüş hareketlilikleri görülüyor. Ortaya çıkan tabloda birçok kripto paranın sert değer kayıpları ile yatırımcılarını üzdüğü anlaşılıyor. Bu tabloda, yakın zamanda 4 bin doların üzerine çıkarak rekor kıran Ethereum’un (ETH) da 3 bin doların altına çekildiği görülüyor. Ancak balinalar buna rağmen ETH satmamaya kararlı gibi hareket ediyor.

  Kripto para piyasalarında son dönemlerde volatilitenin şiddetini artırdığı görülüyor. Artan volatilitede Bitcoin (BTC), çeşitli haberlere bağlı olarak 40 bin dolar seviyesini altına geriledi. Bitcoin’deki düşüş, piyasaları da benzer şekilde etkiledi. Bu düşüşlerde, kısa süre önce 4 bin 362 dolar ile tüm zamanların rekorunu kıran Ethereum (ETH) da 3 bin dolar seviyesinin altına sarktı. Ancak Ethereum’daki bu düşüşe rağmen, balinaların ETH satmamaya kararlı oldukları görülüyor.

  Balinalar Satış Baskısı Oluşturmadı

  Kripto para borsalarına ait olmayan en büyük ETH cüzdanlarına bakıldığında, geçtiğimiz haftadan bu yana yaşanan sert değer kayıplarına rağmen balinaların ciddi bir satış baskısı oluşturmadığı görülüyor. Birçok analist ve uzman, balinaların ETH satmamasındaki en büyük sebeplerden birinin EIP-1559 güncellemesi beklentileri olabileceğini ifade ediyor. Ayrıca Ethereum Foundation tarafından yayınlanmış olan PoW ağından PoS ağına geçişin de balina hareketlerinde etkili olduğu düşünülüyor. Bu geçiş sonrasında enerji tüketiminin %99 oranında düşürüleceği belirtilmişti.

  Büyük Balinalar Ciddi Satışlar Yapmadı

  Ethereum sadece 2021 yılında yaklaşık %450 oranında değer artışı yaşadı. Ancak ETH son haftada 3 bin doların altına gerileyerek uzun süredir görülmemiş olan bir değer kaybı görmüş oldu. Santiment verilerine göre bakiyesinde en az 10 bin Ethereum bulunan cüzdanların neredeyse hiçbiri ciddi satışlar yapmadı. Ancak bakiyesinde 100 ile 10 bin arasında Ethereum bulunduran bazı cüzdanların satış yapmaya başladığı görülüyor.

  Elon Musk’ın Açıklamaları ETH’ye Yaramış Olabilir

  Tesla CEO’su Elon Musk’ın Bitcoin özelinde yapmış olduğu enerji verimliliği açıklamaları, piyasadaki düşüşlerde önemli pay sahibi oldu. ETH balinalarının satış yapmamasının arkasında ise yaz ayında ETH ekosisteminde yapılacak olan EIP-1559 güncellemesi olabilir. Ethereum bu güncelleme ile 4 bin 300 doların üzerine çıkarak rekor kırmıştı. Enerji tüketiminin %99 oranında düşürüleceği beklentileri ve Musk’ın açıklamaları, ETH’ye olumlu yönde yansımış olabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle