Kripto Para

“BTC’den kazanacağız, güvenin” dedi, dolandırıp kaçtı!

  Kripto para piyasaları büyüdükçe, bu alana dahil olan yatırımcı sayısı da artıyor. Ancak aynı şekilde sektördeki dolandırıcılık vakalarında da artış görülüyor. Bu kez bir Bitcoin (BTC) dolandırıcılık haberi, Antalya’dan geldi. BTC dolandırıcısı, 1 milyon TL ile kayıplara karıştı.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında muazzam şekilde büyüme elde etti. Kurumsal yatırımcılar, ödeme platformları, bankacılık kurumları, dev markalar ve yerel işletmeler gibi birçok kurum ve kuruluşun sektöre girmesiyle birlikte, kripto para piyasaları ciddi şekilde yaygınlaştı. Kripto paralar ana akımda daha fazla yer almaya başladıkça, sektöre giren bireysel yatırımcı sayısı da öngörülemez derecede artış gösterdi. Ancak yatırımcı sayısı arttıkça ve sektör büyüdükçe, sektördeki dolandırıcılık vakalarının sayısında da gözle görülür artışlar yaşandı.

  “Kısa Yoldan Kazanç” Algısı Can Yakmaya Devam Ediyor

  Kripto para piyasalarında Ocak ayı başlarında yaklaşık 100 milyon yatırımcı bulunuyordu. Haziran sonu verilerinde ise yatırımcı sayısının 221 milyonu aştığı görüldü. Bu, iki kattan fazla bir artışa işaret ediyor. Yatırımcıların, özellikle ülkemizde sektöre yoğun talep göstermesinin arkasında birçok farklı etken bulunuyor. Ancak uzman isimler, yerli yatırımcıların sektöre daha çok “kısa yoldan kazanç” ümidiyle girdiğini ifade ediyor. Kripto para piyasalarının oluşturduğu bu algı, dolandırıcılar tarafından kullanıldığında bazı insanların canını yakabiliyor.

  Her Ay Yüzde 20 Kazanç Vadetti

  Bunun net örneklerinden biri de bu kez Antalya’da yaşandı. Antalya’da yaşayan G.A. isimli şahıs, abisinin 5 arkadaşından 1 milyon TL para topladı ve paralarla birlikte kayıplara karıştı. Şahsın, abisinin arkadaşlarından “Kripto para yatırımlarından yüzde 20 kar alacaksınız” vaadiyle para topladığı öğrenildi. Ardından G.A., verdiği sözü ilk ay tuttu ve 5 kişiye %20’lik karlarını dağıttı. Ancak sonraki ay topladığı paralarla birlikte sırra kadem bastı.

  Dolandırılan Mağdurların İfadeleri

  G.A.’ya ulaşamayınca durumun farkına varan Ali Can ve Hacı Osman Kızıkoğlu, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundular. Mağdurlar, ifadelerinde şu sözleri dile getirdi:

  “Tanıdığımız bir arkadaşımız bize gelerek kardeşinin Bitcoin alıp sattığını söyledi. Bize, verdiğimiz paradan her ay yüzde 20 kazanç vadetti. Biz arkadaşımızın kardeşini tanımıyorduk, kardeşi ile problem olmayacağını söyledi. Bize ‘Kardeşime güvenin’ dedi.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle