Kripto Para

Meksika El Salvador’un izinde: Yasa teklifi sunuldu!

  El Salvador’da Bitcoin’in (BTC) yasal para birimi ilan edilmesinden sonra benzer şekilde harekete geçen ülkelere Meksika da katıldı. Meksika Federal Kongresi Senatörü Indira Kempis, Bitcoin’in Meksika’da yasal para haline gelmesini sağlayan bir yasa teklifi sundu.

  Bilindiği üzere Orta Amerika ülkesi olan El Salvador, geçtiğimiz Haziran ayında Kongre’de oy çokluğu ile kabul edilen Bitcoin (BTC) yasa tasarısının ardından Eylül 2021’de Bitcoin’i yasal para birimi ilan etti. Eylül ayında yürürlüğe giren bu yasa ve öncesindeki Bitcoin görüşmeleri, başta bazı Latin Amerika ülkeleri olmak üzere birçok ülkeyi de benzer şekilde harekete geçirmişti. Bitcoin’in yasal para birimi olması için çabalayan ülkeler arasına Meksika da girdi. Meksika Federal Kongresi Senatörü Indira Kempis, Bitcoin’i ülkede yasal para haline getirmeyi sağlayan yasa tasarısını sundu.

  Neden Bu Teklif Sunuldu?

  Kempis tarafından parlamentoya sunulan yasa tasarısında Bitcoin’in Meksika’da legal tender (yasal para) olarak değerlendirilmesini sağlayan bir değişiklik teklifi bulunuyor. Senatör Kempis geçtiğimiz Nisan ayında da parlamentoya bir yasa değişikliği için 2 teklif sunmuştu ancak söz konusu tekliflerde Bitcoin ya da herhangi başka bir kripto para biriminden veya dijital varlıktan söz edilmemişti. Bu kez Bitcoin odaklı bir yasa teklifi sunan Kempis, Meksika halkının neredeyse yarısının finansal sisteme erişemediğini dile getirdi ve bunun Meksika için çok büyük bir problem olduğunu vurguladı.

  Senatör Kempis’in Açıklamaları

  Meksikalı Senatör Kempis’e göre Bitcoin, Meksika halkının finansal sisteme erişim sorunlarını çözebilir. Konuya ilişkin açıklamasında Indira Kempis şu ifadeleri kullandı:

  “Teknoloji kullanımının finansal katılımı teşvik edebilmesi ve garanti edebilmesi için çeşitli eylemler yapılması gerekiyor.”

  Meksika’da parlamentoya sunulan bu teklif El Salvador örneğinde olduğu gibi üst meclis aşamalarından da geçerek kabul edilirse, Latin Amerika bölgesindeki diğer birçok ülkenin de benzer çalışmaları hızlandırabileceği tahmin ediliyor.

  Meksika’da CBDC Çalışmaları

  Meksika’da şimdilerde gündemde Bitcoin’in yasal para birimi olması ile ilgili sunulan yasa teklifi bulunuyor. Öte yandan Meksika, bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) de piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Meksika, finansal sisteme erişim zorluklarının aşılması hedefiyle, dijital Meksika pesosunu 2024 yılının ilk çeyreğine kadar dolaşıma sokmayı hedefliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle