Kripto Para

Bitcoin artık ABD’de seçim kampanyalarında!

  Kripto para benimsenmesine yönelik alınan bir karar heyecan yarattı! Kaliforniya’da eyalet ve yerel ofis siyasilerinin seçim kampanyalarında artık bağışlarda Bitcoin kabul edilecek. Kripto karşıtlığına yönelik seslerin giderek yükseldiği ABD’den gelen bu haber ise sektör tarafından pozitif değerlendirildi.

  Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) kripto para birimleri ile ilgili bağımsız kararlar alınmaya devam ediyor! BTC madenciliğini yasaklamaya yönelik önemli adımlar atan ve düzenleme ile Bitcoin başta olmak üzere kripto sektörünü dizginlemeye çalışan ABD’de, bugün alınan bir karar ile seçim kampanyalarında Bitcoin ile bağış kabul edilecek.

  Kaliforniya’da Seçim Bağışlarında BTC Kabul Edilecek

  ABD’li LA Times tarafından paylaşılan dün tarihli bir haber, Bitcoin benimsenmesi için önemli bir adım olarak değerlendirildi. Habere göre Bitcoin, Kaliforniya’da yapılacak eyalet ve yerel ofis siyasilerinin seçim kampanyalarına yapılacak bağışlarda kullanılabilecek. Adli Siyasi Uygulamalar Komisyonunca onaylanmayı bekleyen karar sonrası siyasi adaylar, dijital varlıkları anında itibari para birimlerine dönüştürmeleri halinde BTC ile bağış kabul edebilecekler.

  KYC Bilgileri Şartı Getirildi

  Yasa BTC ile bağışı birkaç şarta bağlı olarak kabul ediyor. İlk şart siyasilerin gelen bağışı hemen fiat para birimlerine dönüştürmesini öngörürken, bağış yapacak olan Bitcoin sahipleri için de sınırlandırma getiriyor.

  Yasaya göre BTC ile bağış yapabilmek için kayıtlı kripto para işleyicisi ile çalışılması şart koşuluyor. Buna göre eğer bağışçı, KYC bilgilerini kullanma şartı ile desteklediği bir siyasi lidere bağışta bulunabilecek.

  Yasaklardan Geri Dönülüyor

  Federal yönetimce alınan bu karar ise geçmişteki yasaklamalar göz önüne alındığında olumlu değerlendirildi. Federal yönetim daha önce aralarında Kaliforniya’nın da bulunduğu sekiz eyalette, şeffaflık ve yüksek volatilite gibi nedenlerden dolayı siyasilerin kripto ile bağış kabul etmelerini yasaklamıştı.

  Geçmiş tarihlerde ABD Federal Seçim Komisyonu (FEC), seçim kampanyalarına yapılacak Bitcoin bağışları ile ilgili bir kılavuz da yayımlamıştı. Kılavuzda, komitelerin hızla bağış edilen BTC’nin satılarak elden çıkartılması halinde bağışın kabul edilmesini öngörüyor. Bazı eyaletlerin kripto bağışını yasaklayan düzenlemelere karşı çıkması ardından yeniden gündeme gelen yeni yasada eski kılavuzun geçerli olup olmayacağı ise henüz netlik kazanmadı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle