Kripto Para

Maliye Bakanlığı’ndan kripto paralar hakkında açıklama

  T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı resmi Twitter hesabı üzerinden son dakika açıklaması geldi. Bugün kripto para basınında yer alan haberlere ilişkin yanıt niteliğinde duyurulan açıklamada MASAK görevlerinden bahsedildi…

  Kripto para basınında yerli yatırımcıları yakından ilgilendiren haberler yer aldı. Maliye Bakanlığı’nın “Dijital Para Yasası” başlıklı hamlesiyle gündeme gelen gelişmeler hakkında yeni bir açıklama yapıldı. Bu haberlerde, bakanlığın kripto para borsalarından detaylı bilgiler talep ettiği belirtiliyordu. 

  Konuyla ilgili yeni bir açıklama yapma gereği duyan T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri, resmi Twitter hesabından bir son dakika paylaşımı yaptı. Sosyal medya mecralarında Bakanlık ve kripto varlıklar ile ilgili haberler yer aldığı belirtilen açıklamada bir çok ülkenin suç gelirlerinin aklanması ve terörizm finansmanıyla mücadele ettiği belirtildi.

  Maliye Bakanlığı’ndan Açıklama

  Ülkemizde bu mücadele, esas itibariyle, Bakanlığımız bünyesinde Mali Suçların Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. MASAK, anılan fonksiyonları icra edebilmek için uygulama stratejileri geliştirmekte, ilgili kurumlar arasında koordinasyon sağlayıp görüş ve bilgi alışverişi yapmaktadır. 

  MASAK mali ve finansal birçok alanda çalışma yürütmektedir. Bu anlamda son yıllarda gündemde yer alan kripto varlıklar, kullanıcılara kolaylıklar sağlıyor olsa da özellikle anonim bir yapıda olmaları sebebiyle suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanını faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılabilmektedir. 

  MASAK’ın görev ve yetkileri çerçevesinde bu suçlarla mücadele kapsamında kripto varlık alım satım platformları gibi bu alanda faaliyet gösteren piyasa aktörlerinden konuya ilişkin bilgi talep edilebilmektedir. Yapılan çalışma da MASAK’ın bahsedilen görev ve sorumluluklarındandır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

  MASAK Görev ve Sorumlulukları Belirtildi

  Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kripto para borsalarından kullanıcı bilgisi talep etmenin, MASAK sorumluluğunda olduğu vurgulandı.

  Tamamen yasal yöntemlerin kullanılarak mevzuatlara uygun bir şekilde kripto para sektörüne hamle yapan Maliye Bakanlığı, bu hareketiyle yerli yatırımcıyı şaşırttı. Yerli kripto para yatırımcıları, bakanlığın kripto paraların kullanımı ve ticari konusunda yeni yaptırımlar için harekete geçebileceği endişesi yaşamaya devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle