Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 7 – 13 Haziran 2022

  Kripto para piyasasında çok ciddi bir satış döneminden geçilirken, en büyük ikinci kripto para olan Ethereum (ETH) çok değer kaybetti. ETH fiyatında büyük çaplı düşüş yaşanması yatırımcıların moralini alt üst etti.

  Lider altcoin Ethereum fiyatında etkili olan ve 7 – 13 Haziran 2022 tarihleri arasında basına yansıyan önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizin detaylarında bulabilirsiniz.  

  7 Haziran Salı Ethereum Borsa Özeti 

  En büyük ikinci kripto para birimi ETH haftaya pozitif başlamasına rağmen 7 Haziran Salı gününde kayıp yaşadı. Günü yüzde 2.49 oranında kayıpla kapatan Ethereum böylelikle dünkü kazançlarının büyük bir çoğunluğunu geri verdi. Yatırımcıları ETH’de 1.813 dolarlı seviyeleri yakından takip ederken piyasadaki belirsizlik devam etti. 

  Piyasa değeri olarak dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan Ethereum (ETH), düşüş trendine devam ederek yatırımcısını korkuttu. 2021 yılının 28 Mart tarihinden bu yana en düşük seviyesine gerileyen ETH fiyatı Kasım ayında kırdığı 4.878 dolarlık tüm zamanların en yüksek fiyat rekorundan yaklaşık olarak yüde 65.56 daha düşük hale geldi. 

  Lider altcoin ETH fiyatının hızla düşmesinde Ethereum Merge güncellemesinin ertelendiği söylentileri etkili oldu. Ethereum gazetecisi Tobby, 1-2 hafta içerisinde bir fork yapılacağını ve bunun sadece Difficulty Bomb olarak bilinen zorluk bombasının ertelenmesine neden olacağını ifade ederek yatırımcıları rahatlattı.

  8 Haziran Çarşamba Ethereum Borsa Özeti 

  8 Haziran Çarşamba günü Ethereum için pozitif geçmedi. Gün içinde 1.837 dolara kadar çıkan ETH’de boğa tuzağı devreye girdi ve kripto para kısa sürede değer kaybetmeye başladı. Popüler borsalarda ETH fiyatı 1.793 dolarlı seviyeden kapanış yaparak yatırımcılarını tedirgin etti. 

  ETH yatırımcılarının yakından takip ettiği isimlerden Tobby son paylaşımı ile dikkat çekti. FTX borsasının yatırım kolu Alameda, 4 gündür Ethereum odaklı bir operasyon çekmesiyle piyasayı sarstı. Lido yan ağı tabanlı staking havuzlarına yönelen Alameda’nın stETH: ETH oranını kırdığını belirtti.

  Piyasadaki düşüş devam ederken Tron kurucusu Justin Sun, yatırımcıların moralini bozan ETH yorumu ile tüm dikkatleri üzerine çekti. 420 dolar seviyesinden Ethereum almayı düşündüğünü ifade eden Sun, bu hedefi için finans planlaması yaptığını ve beklemeye başladığını açıkladı. Bu açıklamalar ETH topluluğu tarafından tepkiyle karşılandı. 

  9 Haziran Perşembe Ethereum Borsa Özeti 

  Kripto para piyasası üzerindeki belirsizlikler 9 Haziran Perşembe gününde devam ederken Ethereum yatırımcıları da basına yansıyan haber akışına odaklandı. Piyasadaki volatilite düşerken ETH fiyatındaki yükseliş sinyalleri 1.832 dolarda tıkandı ve kapanışta yüzde 0.28’lik kayıp yaşandı. Bu gelişme sonrası Ethereum fiyatı 1.788 dolara kadar geriledi. 

  Kripto para yatırımcılarının takip ettiği Coinglass raporuna göre sadece 24 saat içerisinde ETH liderliğindeki düşüş hareketi ile yarım milyon dolardan fazla pozisyon tasfiye oldu. Böylelikle son dönemde tasfiye olan pozisyonların toplam miktarı 600 milyon dolara yaklaşırken bu tablo yatırımcıları tedirgin etti. 

  Yatırımcıların yakından tanıdığı CNBC sunucusu Jim Cramer, ETH’den övgü dolu sözlerle bahsetti. Cramer, “en meşru” kriptolar olarak Bitcoin ve Ethereum’u öne çıkarırken bu iki varlığın Apple ve Tesla hissesi gibi olduğunu ifade etti.

  10 Haziran Cuma Ethereum Borsa Özeti 

  Kademeli düşüş hareketleri ile yatırımcılarını şaşırtan Ethereum, haftanın son günlerine sert satışlarla damgasını vurdu. Borsalara gönderilen ETH miktarı arttıkça Ethereum yatırımcılarının panik satışları hız kazandı. 10 Haziran Cuma gününde lider altcoin Ethereum fiyatında yüzde 6.99 kayıp yaşanırken bir anda 1.663 dolarlı seviyeler konuşulmaya başlandı. 

  Lider altcoin Ethereum’un düşüş oranı sETH <> ETH teminat oranıyla alakalı olduğu için değer kaybı hız kazandı. Tıpkı Terra ağındaki Anchor’un verdiği faiz gibi Ethereum odaklı Celsius’un tahtını sallamak için ETH  odaklı satışlar devam etti. Buna eşlik eden panik satışları sonucunda ETH fiyatı kritik seviyelere ulaştı. Uzmanlar Celsius uygulamasındaki ETH’lerin çekilmesi gerektiğini ve alınacak ufak faizin bu riske değmeyeceğini söyledi. 

  11 Haziran Cumartesi Ethereum Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde Ethereum fiyatındaki kayıp hız kazandı. 11 Haziran Cumartesi günü ETH fiyatı yüzde 7.91 oranında kayıp yaşamasıyla son 2 günde yatırımcısına büyük şok yaşattı. Bazı analistler borsalardaki Ethereum fiyatının 1.531 dolarlı seviyelere düşmesinin büyük bir alım fırsatı olduğunu söylerken piyasadaki belirsizlikler yatırımcının kafasını karıştırdı. 

  Piyasadaki popüler Bitcoin ve kripto eleştirmenlerinden biri olan altın savunucusu Peter Schiff, BTC ve Ethereum için verdiği hedefler ile kripto para basınında gündem oldu. Ünlü fon yöneticisi Schiff, kripto varlıkların fiyatında düşüşün devam edeceğini ve bu yüzden ‘dipten alma stratejisinin’ şu anda işe yaramayacağını kaydetti. Peter Schiff’in açıklamaları kripto para topluluğunda tepki topladı. 

  ETH hakkında yeni fiyat seviyeleri veren kripto para düşmanı Peter Schiff, “Ethereum ise 1000 dolara düşmeye hazır görünüyor. Eğer böyle olursa, yaklaşık 20 bin dijital token’den oluşan tüm kripto para piyasasının değeri, zirve dönemindeki yaklaşık 3 trilyon dolardan 800 milyar doların altına düşecektir. Bu dip seviyeyi satın almayın. Çok daha fazla para kaybedersiniz.” ifadeleriyle yatırımcıların tepkisini çekti. 

  12 Haziran Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde Ethereum ve diğer kripto para birimlerindeki satış dalgası devam etti. Borsalardaki yüklü ETH’lerin satılmasıyla birlikte 12 Haziran Pazar gününde yüzde 6.27 oranında değer kaybı görüldü. Son 3 gündeki satışlarla yatırımcısına büyük panik yaşatan Ethereum böylelikle 1.435 dolarlı seviyelere kadar geriledi. 

  Tecrübeli kripto para analisti Colin Wu, ETH hakkında yeni yorum yaptı. Ethereum fiyatı tehlikeli seviyelere yaklaştığı için borç verme ve borç alma piyasası risk altına girme riskine değinen uzman isim bunun piyasa için gerçek bir risk yarattığını söyledi. Bu türden dev bir likiditasyon, piyasanın daha da düşmesini ve merkezi olmayan uygulamalardan büyük miktarda fon çıkışına neden olabilir. 

  ABD dolarının şiddetlenen devalüasyonu, altın gibi emtialarda bir ralli yaratırken kripto paralarda tam tersi etki yarattı. ETH fiyatındaki düşüşün daha fazla olması dikkatlerden kaçmadı. Normalde birbirine eşitlenen stETH ve ETH coinlerinin aralarındaki fiyat sabitliğinin bozulması Ethereum fiyatındaki satışları hızlandırdı. 

  13 Haziran Pazartesi Ethereum Borsa Özeti 

  Yeni haftanın ilk işlem gününde Ethereum fiyatında son zamanlarda görülmemiş bir düşüş gerçekleşti. Son günlerde yatırımcısını adeta perişan eden en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum, 13 Haziran Pazartesi gününde tam yüzde 15.94 oranında değer kaybetti. Ethereum kayıplarının ardından borsalarda 1.206 dolarlı seviyeden işlem görmeye başladı.

  Kripto para dünyasının ünlü isimlerinden SkyBridge Capital’ın kurucusu Anthony Scaramucci son düşüşte biraz daha Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) aldıklarını duyurdu: “Bu kaliteye doğru bir kaçış olduğunun bir başka işaretidir. Biz de bu düşüşte daha fazla Bitcoin ve Ethereum satın aldık. Ayı piyasaları olur, bu yatırımcıları korkutmamalı. Yatırımcıları kaliteyi satın almaları ve kontrolsüz kalmaları konusunda uyarıyorum.”

  Celsius Network’ün iflas edeceğine yönelik söylentiler yüzünden Ethereum (ETH) fiyatındaki sert düşüş Pazartesi günü devam etti. Bloomberg analistleri, ETH’nin grafiğindeki omuz-baş-omuz modelini hatırlatarak sene sonuna kadar bin dolarlı seviyelere düşüşün devam edebileceğini söyledi. Usta analistler ayrıca yakın vadede düşüşler olacağını söyleyerek yatırımcıları uyardı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle