Madencilik (Mining) nedir, nasıl yapılır?

  Madencilik Nedir?

  Madencilik, en temel tanımı ile özel donanıma ve yazılıma sahip olan cihazların, karışık problemler çözerek kripto para transferini onaylaması olarak ifade edilir. Madencilik işlemi sonunda yeni üretilen kripto para açığa çıkar. Bu kripto paranın bir kısmı ise madencilere ödül olarak sunulur. Teorik olarak yüksek performanslı ve geniş ekran kartı sayılı bir bilgisayara ve ASIC çipe sahip olan aynı zamanda internet bağlantısı ve elektrik kaynağı olan herkes madencilik yapabilir.

  Cüzdanlar arası işlemler Blockchain havuzunda onaylanmadan önce bloklarda toplanırlar. Bu adım öncesinde ise işlem havuzuna matematik problemler aktarılır. Bu problemleri çözen madenci ise bloğu ve ona dair onayı oluşturur. Doğrulama sonunda çıkan veriler ise blok zinciri ile deftere kaydedilir. Bu sistem sayesinde yatırımcı işlemleri tamamlanabilir hale gelir.

  Madenciliğin Amacı Nedir?

  Madenciliğin temelde iki farklı amacı bulunur. Birincisi Blockchain ağına katkı sağlamak ve blokları onaylamak, ikincisi ise madencilik işlemi sonunda açığa çıkan kripto para birimlerini üretmek ve kazanmaktır. BTC, ETH gibi kripto para birimleri için esas olan merkeziyetsiz bir ağda işlem görmektir. Tek bir merkeze bağlantılı sistemin önüne geçebilmek için ise dağıtık onay modelinin kullanılması şarttır. İşte bu dağıtık onay sisteminin elemanları ise madenciler olarak bilinirler.

  Dünyanın farklı ülkelerinde farklı bilgisayar kaynağından onay yapan dağıtık madenciler Blockchain ağının bir bankaya veya şirkete bağlı olmadan ilerleyebilmesine imkan sağlarlar. Diğer yandan saldırıya uğrama yüzdesini düşürürler. Çünkü kripto para piyasasına saldırı yapmak isteyen bir kişinin dünyanın farklı bölgelerindeki cihaz kaynaklarını tespit etmesi oldukça zor bir hal alır.

  Hem merkeziyetsizliğin ve anonimliği hem de güvenlik koşullarının sağlaması için madencilik önemli bir anahtardır. Diğer yandan madencilik ile Blockchain işlemlerinde hızı yükseltmek amaçlanmıştır. Bunu sağlamak için ise madencilik havuzlarına dahil olarak en hızlı işlemi yapan, en önce blok için onay veren madencilere BTC ve ETH ödemeleri yapılır. Bu teşvik sayesinde her bir madenci daha hızlı şekilde bir dizi matematik problemi özel cihazlara ait yazılım ve kod desteği ile çözmeye çalışırlar. Tüm detaylara bakıldığında ise birbirine zincir gibi bağlı olan konular kapsamında aslında ekosistemin devamlılığı için madenciliğin teşvik edildiği görülür.

  Kaç Tür Madencilik Var?

  Madencilik türleri hakkında ayrıntılı bilgiler şöyledir:

  • Bireysel Madencilik (ASIC Madenciliği): Bu madencilik çeşidinde kişi madenci havuzuna dahil olmadan daha yüksek kripto para kazancı elde etmek ister. Bu yüzden piyasada satışa sunulan ve özellikle BTC üretiminde kullanılan ASIC çip satın alarak yüksek performanslı bir bilgisayar kullanır. Daha sonra bir BTC cüzdanı elde edip, Blockchain sisteminin matematik problemlerini kod ve yazılım desteği ile çözer. Her bir işlem sonunda BTC kazanır. Bireysel madencilik havuz madenciliğine oranla daha maliyetlidir. Çünkü burada kullanılan ASIC çip yüksek elektrik tüketir ve ekstra bir fan ile soğutulması gerekir. Ancak BTC’nin yüksek fiyat değeri bu maliyetleri dengelerken, madencilere kar sunar.
  • CPU Madenciliği: Bu madencilik tipinde bilgisayarın merkezi işlemci birimi ile kripto para birimi üretimi yapılır. İşlemci kalitesi ve ekran kartı modeli yüksek performanslı bilgisayar ile hisse kanıtlı madencilik yapılabilir. Blockchain ağından alınan kod desteği bilgisayar aktarılarak, çok yoğun çaba gösterilmeden matematik problemler çözülür. Çünkü yüksek işlemcili CPU madenciliğinde yüksek hesaplama gücüne ihtiyaç duyulmaz. Her bir blok onaylandığında ödeme ise, Blockchain’de tanımlı olan madenciye ait kripto para cüzdanına geçer.
  • Bulut Madenciliği: Bulut madenciliği kripto para üretmek isteyen fakat yeterli donanıma, zaman ve sermayeye sahip olmayan kişiler için uygundur. Bu madenciliği yapmak isteyenler bulut madencilik servislerinden işlem gücü kiralarlar. Bu işlem gücüne ait kod ile tercih ettikleri bir madencilik havuzuna girerler. Havuzdan gelen kodlar ise bulut işlem gücü ile çözüme kavuşturulur iken, kripto para biri üretimi yapılır. Madenci bu birimlerden belirli oranı kripto ara cüzdanından teslim alır.

  Kripto Para Madencilik Nerede Yapılır?

  Kripto para madencilik havuzunda yapılır. Madencilik havuzlarına ise kripto para borsaları üzerinden erişim sağlamak mümkündür. Örneğin Binance ve türevi kripto para borsası platformları madencilik havuzlarına erişim imkanı sunarlar. Bu işlem için öncelikle kripto para borsası platformundan hesap açılışı yaparak bir sanal kripto cüzdanı edinmek, ardından platform içinde erişimi sunulan madencilik havuzuna girmek gerekir. Bu adımdan sonra klasik sistemde matematik kodların çözülmesi ile kripto para kazanılır ve kazançlar sanal cüzdana gider.

  Kripto Para Madenciliği Ne Kadar Kazandırır?

  Kripto para madenciliğin kazancı hangi madencilik tipinin yapıldığına ve üretim için günde kaç saat ayrıldığına göre değişir. Kesin ve net bir rakam vermek mümkün değilken ünlü madencilerin milyon dolarlık servetleri olduğu da unutulmamalıdır. Eğer ASIC madencilik yapılıyorsa bu üretim için harcanacak olan elektrik maliyetlerinin en üst düzeyde olacağı anlamına gelir. Bu yüzden sürekli üretim koşulları destekleniyorsa, ASIC çip ile oldukça yüksek kazançlar elde edilir. Bu madencilik tipinde kazanç için üretimin yoğun şekilde yapılması gerekir.

  Bulut madenciliği ise elektrik, soğutucu, donanım masraflarını tamamen ortadan kaldırır. Bu açıdan kazancın daha rahat şekilde elde edildiği yazılımların ise aylık belirli sabit ücret üzerinden kullanıldığı ifade edilir. Ancak bu modelde matematik kod çözümünde ne kadar hızlı olursa o kadar fazla kar elde edilir. Çünkü kişi bir madencilik havuzuna girer ve aynı anda birden fazla madenci ile matematik problemi tanımlar, en hızlı olan tabiki de açığa çıkan kripto para birimlerini kazanır. Tüm bilgiler ışığında son bir yorum yapıldığında, kripto para birimi kazancının hız, performans, donanım, yazılım bilgisi gibi detaylara bağlı olarak da değiştiği söylenir.

  Ethereum Madenciliği Nedir?

  Ethereum madenciliği, son derece yüksek dinamiklere sahip olan işlemleri içeren ve ETH üretimi için kullanılan madencilik çeşididir. Bu madencilik stili için yüksek GPU gücü, 64 bit Windows 10, 4 GB bellekli grafik kartı sahibi olan bir bilgisayar gerekir.

  Diğer yandan Ethereum ve BTC bulut madenciliği için en çok tercih edilen cihaz ise AMD Radeon VII modelidir. Ethash algoritması ile en iyi şekilde başa çıkabilen bu bilgisayar, ASIC cihaz kullanım zorunluluğunu ortadan kaldırır. Ethereum madenciliği için bu donanıma sahip bir bilgisayar üzerinden Ethereum madencilik havuzlarına dahil olunur. Aynı anda kripto para borsalarından ETH destekli bir sanal cüzdan edinmek doğru olacaktır. Daha sonra havuzda yer alan tüm madenciler ile birlikte bir dizi matematik problem çözülmeye başlanır. Her bir çözümü en hızlı yapan ve en kısa sürede yatırımcı işlemlerini onaylayan madenciler ETH ödemleri alırlar.

  Ethereum madenciliğine bakıldığında BTC madenciliğinde daha avantajlı olduğu görülür. Çünkü ekstra ASIC çip maliyetini ve yüksek elektrik giderlerini içermez. Diğer yandan onay işlemleri geniş bir çerçevede gerçekleştirileceğinden ETH kazanma olasılığı yükselir. Ethereum madencilik havuzlarında alım, satım, takas, akıllı sözleşme onayı aşamasında madencilerin şansı artar.

  Madenciliği Yapılamayan Kripto Para Birimi Nedir?

  Madenciliği yapılamayan kripto para birimi Ripple olarak bilinir. Diğer kripto para birimlerinin aksine ledger adı verilen blok zincir tabanlı bir defter tarafından onaylanan Ripple işlemleri için madencilik yapılamaz. Bu kapsamda Ripple üretimi kullanıcılara açık değildir. Ripple isimli şirket tarafından yönetilir. Zaten bu durum kripto para cinsine merkeziyetsiz imajı ile yaklaşılmasına sebep olmuştur. Aslen merkeziyetsiz olan fakat yaratıcılarının nedense bir güven unsuru için piyasa değerine denk Ripple miktarını şirketleri bünyesinde tuttukları bu kripto para birimi ile üretimden kazanç sağlamak mümkün değildir.

  Madencilik Yasal Mı?

  Madencilik işlemleri yasal açıdan herhangi bir sıkıntıya sebep olmazlar. Öncelikle şu bilinmelidir ki kripto para birimleri ve onlara ait ağ herhangi bir hükümete, bankaya veya devlete bağlı değildir. Hükümetler belirli dönemlerde kripto parayı tartışsalar dahi şuan yasal olarak bir mahkeme kararı ile kripto paraların, borsasının ve ya madenciliğinin yasal olmadığına dair hiçbir sonuç alınmamıştır. Bu yüzden hali hazırda dünyanın her yerinde milyonlarca madenci bulunur. Madenciler bir yasal cezaya tabi olmadan yaratıcısı tarafından zaten gönüllü olarak herkesin üretimine açılmış olan BTC’yi ve diğer kripto para birimlerini üretirler.

  Satoshi, Blockchain modeline ait ilk dokümanı yayınladığında içinde "merkeziyetsiz ve herkesin kendi üretebileceği bir kripto para birimi ile işlem gören model." Tanımını kendisi kullanmıştır. Bu kapsamda madenciler hakkında şikayette bulunacak bir taraf dahi bulunmaz.

  Madencilik İçin Vergi Ödeniyor mu?

  Madencilik işleminden kripto para üretimi yapanların vergi ödemesi mümkündür. Ancak bu sistem her ülkede uygulanmaz. Bu durum ülkelerin kripto para borsalarını nasıl gördükleri ile ilişkilidir. Ülke kripto para birimlerini kendi kağıt parası için bir risk olarak gördüğünde kripto para dünyasında doğrudan bir müdahale yapamadığı için üretim yapanların, gerçek banka hesaplarına geçen değer karşılıkları üzerinden sadece vergi uygular. Örneğin kişinin 10 BTC’si varsa ve bunu sanal cüzdanındaki miktarını dolara çevirmeyi talep ederek, banka hesabına geçirmişse bu artık klasik ekonomiyi ilgilendiren bir banka hesabında görüntülendiği için vergiye tabi olur.

  Bu vergi uygulaması ise şu an için Türkiye’de gerçekleştirilemiyor. Gündemde yer almasına rağmen halen hayata geçirilemedi. Diğer yandan ABD kripto para üreten ve yatırımını yapan büyük finans şirketlerinde vergi kesiyor. Şuan için Türkiye’de bu yönde yasal bir uygulama olmadığında için vergi ödemesiz kripto para madenciliği yapmak mümkündür.

  Madencilikte Neden En Çok BTC Üretimi Tercih Ediliyor?

  Madencilikte yüksek olarak BTC üretiminin tercih edilmesi, birincil grup olan ve melek yatırımcı denilen milyonerlerin, BTC madencileri olduklarının bilinmesidir. Bu kişiler hem alım-satım, hem madencilik alanında uzman kişilerdir. Diğer yandan ASIC çip’in yaratıcısı da erken dönem BTC alıcılarındandır. Bu bilgilerin kamuoyuna yansıdığı dönemde birçok kişi direk olarak BTC madenciliğine yönelerek, bu alana dair oranı yükselmişlerdir. Diğer yandan hiçbir havuza katılım sağlamayıp, tüm BTC kazançlarını kendi almak isteyenler sadece ASIC madencilik ile bu amaçlarını gerçekleştirirler.

  Tercih oranının yüksek olmasının diğer sebepleri ise BTC’nin diğer tüm kripto para birimlerinin atası oluşu, uzun süredir hep yüksek fiyat değerleri ile gündeme yansımasıdır. Diğer kripto para birimlerinden çok miktarda üretim ile elde edilebilecek dolar rakamları, tek bir birim BTC üretimi ile kazanılabilir. Bu fiyat yükselişleri ile üretilen BTC’ler saniyeler sonra daha yüksek fiyata satılabilir. Her ne kadar risk unsuru da devreye girse sunduğu uç kazançlar yatırımcıları bu yöne itiyor. BTC madenciliğin en büyük rakibi ise ETH madenciliği olarak biliniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle