Kripto Para

Kripto Para Günün Haber Özeti – 21 Mayıs 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında hareketli bir gün daha geride kalırken, Çin’den gelen olumsuz haberler BTC toparlanmasını baltaladı. Son düzeltmeden sonra hızlı bir şekilde toparlanıp 40 bin dolar barajını geçen Bitcoin yine düşüş trendine girdi. Kripto para piyasasının genelinde görülen düşüş hareketleri altcoin yatırımcılarını da olumsuz etkiledi.

  21 Mayıs Cuma gününde Bitcoin ve altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Gelişmeleri

  Bitcoin’in fiyat dalgalanması ve sert düzeltme yaşaması, yeniden bankacıların eleştiri odağı haline geldi. Societe Generale analistleri, BTC piyasasında yaşanan dengesiz fiyat hareketlerinin, yatırım portföylerinde kripto paranın değerini azalttığını belirtti.

  Ethereum'un kurucusu Vitalik Buterin yaptığı son açıklamalarda kripto para birimlerinin şu anda bir balon içinde olduğunu dile getirdi. Buterin ayrıca, ETH 2.0 güncellemesinin ardından Bitcoin’in kendini güncellememesi durumunda Ethereum’un gerisinde kalacağını söyledi

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kurumun kripto paralar hakkındaki planlarından söz etti. Yatırımcıların korunmasını konusunu vurgulayan başkan, federal kurumların yüksek değerli Bitcoin işlemlerini IRS’e bildirilmesini istiyor.

  Nobel ekonomi ödülü sahibi ekonomist Paul Robin Krugman, Bitcoin'i "Ponzi Şeması" olarak değerlendirdi. Hisse senedi gurusu olarak da bilinen Jim Cramer’e göre kripto paralarda yaşanan sert düzeltme sonrası hisse senetlerine avantaj sağladı. Bunun yanı sıra Bitcoin boğa sezonunun bitip bitmediği hakkında yapılan tartışmalara ünlü analistler de yorumlarıyla katılım gösterdi. 

  Bitcoin, zincir üstü analist Willy Woo'ya göre mevcut boğa piyasasının henüz ancak "yarısına" geldi. ABD’nin eski başkanı Donald Trump’ın danışmanlarından Anthony Scaramucci, aslında piyasada uzun vadede çok sert düşüşlerin olmadığını söyleyerek boğa koşusunun bitmediğini kaydetti. Bitcoin stok akışı fiyat modelinin yaratıcısı PlanB, BTC'nin son düzeltmeyle birlikte ayı piyasasına girdiğini düşünmüyor.

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Fiyat Hareketleri 

  Bu gelişmeler ile birlikte Bitcoin fiyatında toparlanma belirtileri görülürken Çin’in Finansal İstikrar ve Geliştirme Komitesi (FSDC) tarafından yapılan açıklama görünümü terse çevirdi. Çin’in mali düzenleyicisi, Kripto para birimi madenciliği ve ticareti konusunda bir önlem alınması planladığını açıkladı.

  Bu gelişme ile birlikte lider kripto para birimi BTC fiyatı kısa sürede 36 bin dolara kadar gerilese de şu anda 37.535 dolardan işlem görüyor. ETH, BNB, ADA, XRP ve DOGE fiyatında ortalama yüzde 15 oranında değer kaybı yaşanıyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle