Kripto Para

BTC madenciliğine bir darbe de AB regülatöründen!

  Bitcoin (BTC) madenciliğinin tükettiği enerji, küresel anlamda çeşitli noktalarda “sorun” olarak gündeme gelmeye devam ediyor. Bu kez bu konuyu bir sorun olarak değerlendiren isim Avrupa Birliği Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi Başkan Yardımcısı Erik Thedeen oldu. Thedeen, sorunun çözümünün iş kanıtı (PoW) sisteminin yasaklanması olacağını öne sürdü.

  Bitcoin (BTC) ve genel anlamda kripto para madencileri en büyük darbeyi Mayıs 2021’de Çin’den yedi. Çin, hatırlanacağı üzere Mayıs ayı ortalarında Bitcoin madencilik işlemlerini yasaklamaya başladı ve Eylül ayı itibariyle ülkede kripto para işlemleri tümden yasak ilan edildi. Ancak Bitcoin madenciliğinin “tehlikeli” ya da “çevre kirliliğine yol açan” bir faaliyet türü olduğunu düşünenler arasında sadece Çin yer almıyor. Bu kez de Avrupa Birliği Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi Başkan Yardımcısı Erik Thedeen bu konuyu “yasaklama” önerisi ile gündeme getiren isim oldu.

  Elon Musk Bir FUD Başlatmıştı

  Bitcoin madenciliğinde kullanılan enerji hakkında olumsuz açıklamalarda bulunan Erik Thedeen, dile getirdiği açıklamasında Bitcoin madenciliğinin artık kendisi ülkesi İsveç için de ulusal bir sorun haline gelmeye başladığını ifade etti. Thedeen açıklamasında “Çözüm iş kanıtı (PoW) sistemini yasaklamaktır” sözlerini dile getirdi. Bitcoin madenciliğinin çevreye zarar verdiği konusundaki tartışmalar, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın Mayıs ayında ortaya attığı FUD ile başlamıştı. Musk, Mart ayında Tesla’nın BTC ödemelerini kabul edeceğini duyurmuş, Mayıs ayında bundan vazgeçildiğini açıklamıştı.

  ABD’de Madenciler Kongre’de Soruları Yanıtlayacak

  Elon Musk’ın oluşturduğu FUD ve hemen arkasından Çin’in kripto para madencilik faaliyetlerine yasaklamasına rağmen kripto para madencilik sektörü 2021 yılında büyümeye devam etti ve mevcut piyasada oldukça önemli bir endüstri haline geldi. Özellikle son dönemlerde ABD’de madencilik ekipmanlarına ve havuzlarına milyarlarca dolarlık sermayeler akmaya başladı. Öte yandan New York’ta da madencilik sektörünün gelişmesi için ABD Kongresi konuya ilişkin bir oturum düzenlemek durumunda kaldı. Söz konusu oturum 20 Ocak tarihinde yapılacak ve sektörden önemli isimler, kendilerine gelen soruları yanıtlayacak.

  Erik Thedeen’in Açıklamaları

  Madencilik alanında birçok ülkede ilerleme kaydediliyor. Ancak her ne kadar yenilenebilir enerji ile yapılan iş kanıtı madenciliği yaygınlaşmaya devam ediyor olsa da tartışmalar sürüyor. Financial Times’a konu hakkında röportaj veren Erik Thedeen, PoW mekanizması ile madencilik işlemlerinin yasaklanması gerektiğini söyledi. Thedeen açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Kripto paralara tümden bir yasak getirilmesi gerektiğini düşünmüyorum. Ama iş kanıtı sistemi yasaklanmalı ve çok daha az enerji bağımlılığı olan hisse kanıtına (PoS) geçilmelidir. Daha etkili bir teknolojiye geçiş yönünde tartışmalıyız. Bence çözüm iş kanıtı sisteminin yasaklanması…

  Hisse kanıtı çok daha az enerji harcıyor. Finans endüstrisi ve büyük kurumsal şirketler de artık kripto para piyasalarında aktifler ve onların da ESG konusunda sorumlulukları var.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle