Kripto Para

Kripto para fonlarından çıkışlar büyüyor!

  Piyasada uzunca bir süredir değer kayıpları yaşayan Bitcoin (BTC), 14 Ocak itibariyle biten haftada kurumsal yatırımcıların da en fazla gözden çıkardığı kripto para birimi oldu. Kripto para odaklı fonlarda yaşanan çıkışlar, son haftada 87 milyon dolara ulaşırken bunun 55 milyon dolarlık kısmını tek başına Bitcoin karşıladı.

  Avrupa’nın en büyük dijital varlık fon yönetim şirketi olan CoinShares, haftalık raporunu yayınladı. Söz konusu raporda, kripto para piyasasındaki fiyat eğilimine paralel olarak çıkışlar yaşandığı görüldü. Rapora göre 14 Ocak itibariyle sonlanan haftada kripto para odaklı fonlardan 87 milyon dolarlık çıkış yaşandı ve bu çıkışların 55 milyon dolarlık kısmını tek başına Bitcoin (BTC) odaklı fonlar oluşturdu. Öte yandan rapora göre varlık yönetim şirketlerinin yönetimindeki Bitcoin fonlarının değeri de hafta ortasında son 3 ayın en düşük seviyesine, 35 milyar dolara kadar geriledi.

  Kripto Fonlarından Üst Üste 5 Hafta Çıkış Yaşandı

  CoinShares raporuna göre söz konusu haftada en fazla çıkış Bitcoin fonlarında yaşandı. Doğrudan kripto para yatırımı yapmak istemeyen kurumsal şirketler, bu gibi kripto para odaklı fonlara yatırım yapıyor. Kurumsal şirketlerin bu tür yatırımlarına aracı olarak olanak tanıyan Coinshares şirketi de her hafta bu fonlara yapılan giriş ve çıkışları raporluyor. CoinShares şirketinin 14 Ocak itibariyle biten haftaya ilişkin raporları da dikkate alındığında, üst üste 5 haftadır kripto fonlarından çıkışlar olduğu görülüyor. Bu süreçte gerçekleşen toplam çıkışın ise 532 milyon dolar değerinde olduğu ifade ediliyor.

  Ethereum Fonlarından da Ciddi Çıkışlar Oldu

  Bitcoin’de yaşanan 55 milyon dolarlık fon çıkışı dikkat çekerken, öte yandan Ethereum (ETH) odaklı fonlardan da ciddi ölçülerde çıkış yaşandığı görüldü. Rapora göre ETH fonlarından da söz konusu haftada 30 milyon dolarlık çıkış oldu. Öte yandan rapora göre şirketlerin yönetimi altında bulunan Bitcoin fonlarının toplam değeri de son 3 ayın en düşük seviyesine, 35 milyar dolara geriledi. Bu miktar hafta kapanışında 36,200 milyar dolar değerindeydi.

  CoinShares Çıkışlara Rağmen “Olumlu” Noktaya Dikkat Çekti

  CoinShares tarafından yayınlanan raporda ayrıca “olumlu tahminler” de dikkatleri çekti. Raporda, yaşanan ciddi çıkışlara rağmen günlük bazda bu yıl ilk kez Çarşamba ve Cuma günleri fon girişleri yaşandığı ifade edildi. Raporda bu gelişmenin, “kötü gidişatın durması” anlamına gelebileceği de belirtildi. Öte yandan rapora göre aynı haftada Solana (SOL) fonlarına 5,4 milyon dolarlık, Litecoin (LTC) fonlarına 800 bin dolarlık, Ripple (XRP) fonlarına 1,3 milyon dolarlık ve Cardano (ADA) fonlarına da 400 bin dolarlık giriş yapıldı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle