Kripto Para

Kriptolarda iflas furyası yerini “dava furyasına” bıraktı!

  Birleşik Devletlerde kripto para piyasaları iflas furyası ardından “dava furyasına” geçiş yapıyor! SEC önderliğinde başlayan dava furyasına bu kez kripto şirketleri sazı ellerine aldı. Bu kez davayı açanlar düzenleyiciler değil, bizzat kripto şirketleri!

  Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) kripto para şirketlerine yönelik dava furyası başladı! Daha önce ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) eli ile başlayan dava sürecinde bu kez konjonktür değişirken, davalı da davacı da kripto para şirketleri oldu!

  Alameda, Grayscale’e Dava Açtı!

  Bugün yapılan resmi bir açıklamaya göre iflas eden Singapur merkezli kripto para borsası FTX’in yatırım şirketi Alameda Research, hisselerinde yaşanan değer kaybı nedeniyle Grayscale’e dava açtı! Grayscale’in Bitcoin (BTC) ve Etheruem (ETH) yatırım fonlarının yönetimi için yüksek ücretler alan Alameda, fonların fiyatlarında ciddi bir düşüş yaşanması şoku ile karşılaştı.

  Alameda bu durumu FTX’in borçlularının hisselerinde büyük bir değer kaybı yol açtığını iddia ediyor. Dava için sunduğu belgeler ile Alameda’nın iddiası, borçluların hisselerinin 550 milyon dolardan fazla olması yönünde. Fakat bu rakam şu anda 250 milyon dolar düzeyinde bulunuyor!

  Davaya DCG CEO’su Dahil Edildi

  Alameda, fon kaybından yaşadığı mağduriyet nedeniyle Delaware’deki Chancery Mahkemesinde açtığı davada Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein ile birlikte Grayscale’in sahibi Digital Currency Group’un CEO’sunu da dahil etti. DCG CEO’su Barry Silbert de davaya dahil edilirken, iflas eden kripto şirketi dava kapsamındaki FTX alacaklıları için 250 milyon dolar değerinde varlığın tahsisi adına mahkemeden ihtiyati tedbir talep etti.

  Grayscale kanadı suçlamaların yanlış olduğunu iddia ederken, FTX’in yeni CEO’su John Ray olayı farklı yorumluyor. Ray, FTX müşterilerinin paralarını alabilmek için ellerindeki her aracı kullanmak istediklerini söylerken, Grayscale şu anda borsaya göre yeni bir araç olarak öne çıkıyor.

  Kripto Sektöründe Davalar Sürüyor!

  SEC ile Ripple arasında “kayıt dışı menkul kıymet satışı” nedeni ile başlayan dava süreci, kripto endüstrisinde yayılmaya devam ediyor. SEC sürecin devamında Tornado Cash ve bir dizi projeye daha yaptırım kılıcı ile yaklaşırken, iflaslar ardından şirketlerin birbirleri ile dava süreci başladı. Önceki günlerde iflas eden BlockFi’nin Silvergate’e açtığı dava gündemdeyken, bu kez Alameda, Grayscale’e dava açarak kripto şirketleri arasındaki davalara bir yenisini daha ekledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle