Kripto Para

Nijerya’dan BTC hamlesi! Yasal para ilan edecek

  Kripto para piyasasındaki konsolidasyon süreci devam ederken sektörün geleceğine dair önemli gelişmeler yaşanıyor. Nijerya, lider kripto Bitcoin (BTC) ve kripto para birimlerini tanımaya hazırlanıyor…

  Kripto para yatırımcıları piyasadaki gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor. En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki konsolidasyon dikkat çekerken kripto basınında önemli haberler ön plana çıktı. Kripto paraların dünya çapındaki benimsenmesi giderek artış gösteriyor. 

  2021 yılındaki boğa rallisiyle adından sık sık söz ettiren Bitcoin geniş kitleler tarafından benimsenmeye başlamıştı. Bu süreçte pek çok ülke BTC’yi yasal para birimi olarak tanımaya başladı. Orta Amerika ülkesi El Salvador, 2021 yılının Eylül ayında Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etti. Tartışma yaratan bu hamlenin ardından Nijerya’nın da benzer bir adım atacağı konuşuluyor.

  Bitcoin’i Yasallaştıracak Düzenleme 

  Geçen sene Nijerya merkez bankası dijital para birimi eNaira’yı çıkaran ülke, bu alanda çalışmaları hızlandırdı. Şimdi de Bitcoin ve kripto para birimlerinin kullanımını kolaylaştıracak düzenleme gündeme gelirken Nijerya Temsilciler Meclisi Sermaye Piyasaları Komitesi Başkanı Babangida İbrahim önemli açıklamalar yaptı. 

  İbrahim, Bitcoin kripto para birimini ve diğer dijital fonları yatırım sermayesi olarak tanımasına izin verecek bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını söyledi. Nijerya’nın küresel ekonomik yeniliklerden haberdar olması gerektiğini söyleyen İbrahim’in açıklaması dikkat çekti: “Nijerya’da verimli ve canlı bir sermaye piyasasına ihtiyacımız var. Bunun için, güncel küresel uygulamalara sahip olmamız gerekiyor. Dijital para birimlerinin sınırları yoktur. Bunlara Nijerya’da, ABD’de, Kanada’da veya herhangi bir yerde yatırım yapabilirsiniz.”

  Bitcoin’i Yasallaştıracak Kanun Hazırlanıyor

  2021 yılında Nijerya’da kripto para işlemleri yasaklanmıştı. Bu konuya dikkat çeken Başkan Babangida İbrahim, “Hatırlarsanız, kripto para birimi faaliyetleri Nijerya’da ilk kez yasaklandığında, Nijerya Merkez Bankası (CBN) bu yatırımcıların çoğunun yerel hesapları bile kullanmadığını keşfetti.” ifadelerini kullandı. 

  Yatırımcıların yerel hesapları kullanmadıkları için CBN tarafından kontrol edilemeyeceklerine dikkat çeken İbrahim konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bu bağlamda Bitcoin ve kripto para birimleri düzenlememiz gerektiğini düşündüğümüz konulardan bazıları.” Çalışmalar devam ederken Nijerya’nın Bitcoin’i ne zaman yasal para ilan edeceği henüz bilinmiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle