Kripto Para

Tesla’nın BTC raporu fiyata etki eder mi?

  Türkiye’ye de otomobillerini getirmeye hazırlanan, Elon Musk’un CEO’su olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı bildirimde 31 Aralık 2021 itibariyle rezervlerinde 1,99 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) olduğunu açıkladı. Şirket Şubat 2021’de 1,5 milyar dolarlık BTC almış ve daha sonra bunun bir kısmını satmıştı.

  2021 yılına Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla damgasını vuran Elon Musk, özellikle de kripto paralar konusundaki paylaşımlarıyla piyasanın en etkili isimlerinden biri oldu. Özellikle de Dogecoin (DOGE) ile ilgili paylaşımlarıyla özdeşleşen Elon Musk, öte yandan bir dönem Bitcoin (BTC) ile ilgili olarak da oldukça olumlu açıklamalarda bulunmuştu. Söz konusu dönemlerde Musk’ın CEO’su olduğu Tesla, 1,5 milyar dolarlık BTC satın almıştı. Ancak şirket, daha sonra bunun bir kısmını sattığını açıklamıştı. Tesla, 2021 mali raporunda, elinde 1,99 milyar dolarlık BTC olduğunu açıkladı.

  Tesla’nın Elinde 1,99 Milyar Dolarlık BTC Var

  Tesla şirketi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bulunduğu beyanında, Bitcoin fiyatında yaşanan düşüşten dolayı 101 milyon dolarlık da “değer düşüklüğü zararı” yaşadığını raporladı. Yapılan açıklamada Tesla’nın elinde bulunan Bitcoin’in sayısına ilişkin bir bilgi verilmedi. Ancak şirketin elinde 1,99 milyar dolarlık BTC olduğu ifade edildi. Bu da 31 Aralık 2021 tarihindeki BTC fiyatından yola çıkıldığında, Tesla’nın elinde yaklaşık 47 bin 400 adet BTC olduğuna işaret ediyor.

  Tesla, Elon Musk ve Bitcoin

  Tesla, 8 Şubat 2021’de 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın almıştı ve BTC o dönemlerde, bu satın almanın da etkisi ile kısa sürede 38 bin dolardan 43 bin dolar seviyesine yükselmişti. Ancak Tesla Mart ayında ise elindeki Bitcoin’lerin 272 milyon dolarlık kısmını sattığını açıklamıştı. Mayıs ayında ise Elon Musk, Tesla’nın araç satışlarında BTC ödemelerini kabul etme politikasının askıya alındığını duyurmuştu. Musk’ın bu paylaşımları sonrası BTC’de bir düşüş başlamıştı ve Çin’den gelen yasaklama haberleri ile bu düşüş ciddi ölçülerde hızlanmıştı.

  Tesla Türkiye’ye Geliyor

  Yakında otomobillerini Türkiye’ye getirip bir de Türkiye’de çeşitli bölgelerde şarj istasyonları kuracak olan Tesla’nın, Türkiye’de çok fazla alıcısının olamayacağı tahmin ediliyor. Zira dolar kurundan dolayı Tesla’nın Model 3 araçlarının bile 1 milyon TL’den başlayan fiyatlar üzerinden satışa çıkarılacağı düşünülüyor. Öte yandan Bitcoin’in, Tesla’nın mali raporunu bildirmesi sonrasında daha önce olduğu gibi bir kez daha yukarı yönlü sert hareketler gösterip göstermeyeceği de merak ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle