Kripto Para

Bu 1'e 5 veren bir sistem değil! Kripto yanlış anlaşıldı

  Kripto para piyasasında geçtiğimiz hafta çok sert düşüşler yaşandı. Bu düşüşleri destekleyen en önemli unsur ise gelen panik satışları oldu. İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aysel Gündoğdu, kripto para yatırımcılarını “panik satışı” yapma konusunda uyardı.

  Geçtiğimiz hafta birçok farklı nedenin bir araya gelmesi ile birlikte kripto para piyasalarında sert fiyat düşüşleri yaşandı. Bu düşüşlerde Bitcoin (BTC) 30 bin dolar bandına geriledi. Diğer neredeyse tüm kripto paralar da benzer şekilde geri çekilmeler yaşayarak dip noktalarını gördü. Yaşanan geri çekilmeler farklı nedenlerle başlamış olsa da düşüşlerin derinleşmesine yatırımcıların panik satışları neden oldu. İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aysel Gündoğdu, yatırımcıları “panik satışı” yapma konusunda uyardı.

  “Piyasa Sürekli Aşağı Seyretmeyecektir”

  Bitcoin 30 bin doları gördükten sonra yeni haftada 40 bin doları tekrar test etmeye başladı. Gündoğdu piyasada bu gibi dalgalanmaların görülebileceğini, bu dalgalanmalar sırasında yatırımcıları panik satışı yapmamaya çağırdı. Gündoğdu “Sürekli aşağı seyretmeyecek, mutlaka bir süre sonra toparlanacaktır.” sözlerini dile getirdi. Bitcoin yeni yıla 28 bin 990 dolar seviyesinde giriş yapmış, 14 Nisan tarihinde 64 bin 895 dolar ile tüm zamanların fiyat rekorunu kırmıştı.

  “Türkiye’de Kripto Para Konusu Yanlış Anlaşıldı”

  Kripto para piyasası Türkiye’de de diğer birçok ülkede olduğu gibi taze bir ilgi artışı ile karşılaştı. Gündoğdu, bazı kişilerin “100 bin yatırıp 200 bin kazanan” kişileri görerek, sürü psikolojisi ile sektöre girdiğini dile getirdi. Aysel Gündoğdu yatırımcılara “Kaybettiğinizde yaşam kalitenizi düşürecek miktarlarda yatırım yapmayın” uyarısında bulundu. AA haberine göre Aysel Gündoğdu, kripto para konusunun “Türkiye’de yanlış anlaşıldığını” söyledi.

  “Bu Bire Beş Veren Bir Sistem Değil”

  Aysel Gündoğdu’nun Türkiye’deki kripto para yaklaşımı konusuna ilişkin ifadeleri şöyle:

  “Bu, bir koyup beş alınacak bir sistem değil. Kripto paralar aracıyı ortadan kaldıran, çok kolay transfer yapma imkanı sağlayan paralardır. Ülkemizde insanlar kolay para kazanma hırsına yenik düştükleri için, kayıpla karşılaştıklarında sosyal sıkıntılar yaşayabiliyorlar.”

  Aysel Gündoğdu, genel anlamda piyasadaki düşüşlerin “normal” olduğunu vurguladı. Gündoğdu fiyatların “hiçbir zaman sürekli aşağı ya da sürekli yukarı gitmeyeceğini” ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle