Kripto Para

Kaosun çıktığı Kazakistan’da BTC madenciliği darbe aldı!

  Çin’in, Mayıs ayında kripto para madencilerine yönelik yasak operasyonlarını başlatması, birçok madencinin Kazakistan’a göç etmesine neden olmuştu. Ancak Kazakistan’da akaryakıt zamları ile birlikte başlayan protestolar sonucu ülkede internet erişiminin kesilmesi, ülkedeki Bitcoin (BTC) madencilik havuzlarının darbe almasına neden oldu.

  Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Mayıs ayında Çin, ülkede kripto para piyasalarına karşı bir savaş başlatmıştı. Çin Merkez Bankası, söz konusu yasak operasyonlarında ilk olarak hedefine kripto para madencilerini almıştı ve yasak operasyonları sonucu ülkedeki madenciler, dünyanın çeşitli bölgelerine göç etmeye başlamıştı. Madenci göçlerinde en çok rağbet gören ülkelerden biri olan Orta Asya’nın en büyük ülkesi Kazakistan’da akaryakıt zamları sonrasında büyük bir isyan dalgası başladı. Protestolarla birlikte ülkedeki internet erişimi kesilince, Kazakistan’daki Bitcoin (BTC) madencilik havuzları da sert darbe aldı.

  Akaryakıt Zamları ile Kazakistan’da Protesto Dalgaları Başladı

  Kazakistan’da akaryakıt zamlarının açıklanması ile birlikte protestolar patlak vermeye başladı. Ülkede dalgalar halinde büyüyen isyanlarda gece saatlerinde OHAL ilan edildi ve sokağa çıkmanın yasak olduğu açıklandı. Ancak göstericiler buna rağmen sokaklara çıkmaya devam etti ve ülkede hükümete karşı protestolar büyümeye başladı. Protestoların büyümesi ile birlikte silah sesleri duyulmaya başladı ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Rusya’dan ve bir NATO benzeri organizasyon olan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nden (CSTO) yardım istedi.

  Rusya ve Müttefikleri Kazakistan’a Asker Göndermeye Başladı

  Tokayev, televizyonlardan canlı yayınlanan açıklamalarında Rusya’dan ve 5 eski Sovyet ülkesinin üyesi olduğu CSTO’nun başkanlarından “terör tehdidine karşı yardım etmeleri için talep gönderildiğini” duyurdu. Tokayev’in yardım talebine Rusya ve CSTO’dan hızlı bir yanıt geldi ve Amerikan Associated Press (AP) haberine göre Rusya ve müttefikleri de Kazakistan’a asker göndermeye başladı. Kazakistan’da büyüyen protestolar sonucunda ülkede internet erişimi kesildi ve WhatsApp gibi uygulamalara da erişim sağlanamadığı öğrenildi.

  Kazakistan’daki Madencilik Havuzlarında Yaşanan Düşüşler

  Çin yasakları sonrasında Bitcoin (BTC) madenciliğinin en büyük merkezlerinden biri haline gelen Kazakistan’da, madencilik havuzları da sert darbeler aldı. Ülkede kesintiden en çok etkilenen havuzlarda yaşanan düşüşlerin şu şekilde olduğu ifade ediliyor:

  • 1THash - %82 oranında düşüş,
  • OKEx madencilik havuzu - %46,3 oranında düşüş,
  • KuCoin madencilik havuzu - %22,7 oranında düşüş.

  Madenciler Yoğun Şekilde Kazakistan’ı Tercih Etmişti

  Kazakistan’da madenci göçleri sonrasında toplam has oranı %18 seviyelerine kadar çıkmıştı. Çin’den diğer ülkelere başlayan madenci göçlerinde Kazakistan’ın ABD ve Rusya gibi ülkelere göre daha kolay ulaşılabilen bir noktada olması, bu ülkeyi madenciler için daha uğrak bir bölge haline getirmişti. Ülkede başlayan kaosun büyümesi ise madencilik operasyonlarına da yansıdı. Ancak tüm bunlara rağmen durumun kripto para piyasalarına yansıması, Çin’deki yasak operasyonları döneminden çok daha az olması da dikkatleri çekiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle