Kripto Para

Kripto Para Günün Haber Özeti - 6 Mart 2021

  Kripto para piyasalarında Bitcoin’in (BTC) değer kaybı yaşadığı bir gün daha geride kalırken, lider altcoin Ethereum (ETH) ciddi orandaki yükselişi ile yatırımcısını sevindirdi. Kripto para piyasalarında geçtiğimiz 2 haftadır devam eden düzeltme hareketinin etkileri bugün de görüldü.

  Piyasayı etkileyen önemli kripto para haberlerinin ışığında Bitcoin (BTC) başta olmak üzere önde gelen kripto para birimlerinde yaşanan günlük değişimleri yazımızda bulabilirsiniz. 

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Gelişmeleri

  Yaklaşık son 2 haftadır Bitcoin piyasasında devam eden düzeltme hareketi, 6 Mart Cumartesi günü de etkisini sürdürdü. Önceki gün MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’un 10 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldıklarını açıklaması bile BTC fiyatında istenen yükseliş etkisini tetikleyemeye yeterli olmadı. Gün içinde Bitcoin hakkında en önemli gelişmelerden biri kripto para topluluğunun yakından takip ettiği analist Willy Woo’nun paylaşımları oldu.

  Coinbase Pro ve Coinbase Custody gibi kurumsal firmaların Bitcoin alımı için kullandıkları platformlarda Bitcoin alımlarının devam ettiği bilgisi, kripto para yatırımcılarını umutlandırdı. Ancak balinaların yüklü miktarda BTC alımları yapmasına rağmen Bitcoin fiyatının yükselmemesinin sebebini popüler analist Willy Woo açıkladı. Analiste göre son dönemde BTC depolayan hedge fonları, artan fiyatlar, yükselen risk durumu ve ABD Dolarının güç kazanmaya devam ettiği ortamda Bitcoin satışları yapmaya başladı. Bu durumun balinaların Bitcoin taleplerini dengelediği ve fiyatın düşüş trendine devam ettiği aktarıldı.

  Altcoin piyasasında ise en önemli gelişmeler Ethereum (ETH), Cardano (ADA) ve Ripple (XRP) dijital varlıklarında oldu. Son 1 haftadır düzeltme hareketini sürdüren lider altcoin Ethereum için Michael Novogratz yönetimindeki Galaxy Digital şirketinden 32.1 milyon dolarlık fon topladı. Bu haberin kripto para piyasasına yansıması Ethereum yatırımcılarının yüzünü güldürdü. 

  Son haftaların yükseliş performansı ile yıldızlaşan altcoini Cardano (ADA) fiyatında ise geçilemeyen kritik seviye sonrasında satış baskısı arttı. ADA madencilerinin son 2 gündür satışa devam etmesi kripto para biriminin fiyatındaki düşüşü hızlandırdı. Ripple (XRP) fiyatında ise olumlu yansıyan gelişme, şirketin Tetragon davasını kazanması oldu. Kripto para basınına yansıyan açıklamalar XRP fiyatını yukarı taşıyan gelişme olarak görüldü. 

  Günün Bitcoin ve Altcoin Fiyat Hareketleri 

  Lider kripto para birimi Bitcoin güne 49 bin 173 dolar ile başladı. Bir önceki işlem gününü yaklaşık yüzde 3 oranında değer kazanarak tamamlayan BTC’de istenen artış bir türlü gelmedi. Son 24 saat içinde BTC fiyatı günün en yüksek değeri olarak 49 bin 450 dolara kadar çıkarken en düşük seviye olarak 47 bin desteğine indi. 

  Lider altcoin Ethereum ise yüzde 7’ye yaklaşan değer artışı ile yatırımcısını sevindirdi. Gün içinde en düşük bin 514 dolara, en yüksek de bin 597 dolara kadar tırmanan ETH, altcoin piyasasındaki pozitif görünümünü sürdürüyor. Cardano (ADA) fiyatı 24 saatte bin 181 dolara kadar çıkmasına rağmen bu seviyede tutunamadı ve yüzde 3 oranındaki değer kaybı ile bin 100 dolar seviyelerine geriledi. Diğer önde gelen altcoinler Binance Coin (BNB), Polkadot (DOT) ve Ripple (XRP) fiyatında yüzde 2’ye yaklaşan oranlarda yükseliş kaydedildi. 

  6 Mart Cumartesi Kripto Para Piyasası Özeti

  Kripto para analistlerinin konsolidasyon sürecine girdiğini söylediği kripto para piyasasında Bitcoin henüz istediği yükseliş trendini bugün de başlatamadı. BTC fiyatında yüklü miktardaki alımlara rağmen satışların da hız kazanmasının piyasayı dengelediği belirtiliyor. Öte yandan altcoinlerde ise fiyatı son 1 haftada yükselen kripto para birimleri (ADA) satış baskısıyla karşılaşırken, düşüşte olan dijital varlıklar (ETH, BNB, DOT, XRP) ise kademeli yükseliş performansı gösterdi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle