Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 7 – 13 Mart 2022

  Kripto para piyasasında belirsizliklerin devam ettiği dönemde Bitcoin (BTC) fiyatı yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Özellikle jeopolitik risklerin arttığı ve yatırımcıların güvenilir limanları tercih ettiği dönemde BTC fiyatındaki volatilite giderek arttı. En büyük kripto para birimi BTC fiyatında iniş ve çıkışların görüldüğü haftada yatırımcılar haber akışlarını da yakından izledi.

  7 Mart ile 13 Mart 2022 tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık haber özetimizde bulabilirsiniz.

  7 Mart Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında volatilitenin düşük seyrettiği 7 Mart Pazartesi gününde basındaki haberler yakından takip edildi. BTC fiyatı 39 bin dolar direncini kıramayınca yüzde 1 oranında geri çekilerek 38 bin dolar desteğine geriledi. Yatırımcılar basındaki haberleri inceleyerek piyasadaki belirsizliğin sonlanmasını bekledi. 

  Yatırımcıların yakından takip ettiği Real Vision kurucusu Raoul Pal, Bitcoin yerine Ethereum'a karşı ilgi duyma sebebini anlattı. Ethereum'u şu an yatırım yapılacak en iyi kripto para olarak gördüğünü belirten Pal, "İnternetin ilk çıkışı gibi" ifadelerini kullandı. Bu açıklamalar BTC destekçilerini kızdırdı. 

  Zincir üstü veri analitiği şirketi Glassnode raporunda hareket ettirilen Bitcoin miktarının uzun zamandır görülmeyen seviyelere ulaştığı belirtildi. Rus bankalarının geçtiğimiz hafta SWIFT’ten çıkarılmasıyla birlikte Bitcoin ağında görülen işlem yoğunluğunun arttığı vurgulandı. 

  8 Mart Salı Bitcoin Borsa Özeti

  BTC fiyatında olumlu sinyallerin görüldüğü 8 Mart Salı gününde yüzde 2’ye yakın oranda yükseliş oldu. En büyük kripto para birimi BTC bu değer artışıyla yeniden 38 bin 744 dolarlı fiyat seviyelerine ulaştı. Analistler, yükselişin devam etmesi için üst üste pozitif kapanışların olması gerektiğine dikkat çekti. 

  Bloomberg Baş Emtia Stratejisti Mike McGlone, "Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, Bitcoin'in olgunlaşmasını bir adım daha öteye taşıyabilir ve onun küresel dijital teminat olması yönünde ilerlemesine yardımcı olabilir.” açıklamasında bulundu. Bu görüşler kripto para topluluğunda büyük ses getirdi. 

  ABD'li yatırım firması Pantera Capital, merkeziyetsiz yapılar ile Bitcoin'in önemine dair rapor paylaştı. Raporda, ülkelerin artık kendi rezervlerini kontrol etmenin önemini anladığını ve bu sebeple önümüzdeki dönemde Bitcoin'e geçmeye başlayabilecekleri ifadesi dikkat çekti. 

  9 Mart Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para dünyasında lider Bitcoin önderliğinde hızlı piyasa, 9 Mart Çarşamba günü yatırımcıların yüzünü güldürdü. Rusya-Ukrayna savaşında barış müzakerelerine dair olumlu gelişmelerin yaşanması, kripto para piyasasındaki risk iştahını arttırdı. Bu olumlu havada BTC fiyatında yüzde 8.22 oranında artış gerçekleşti ve günün sonunda 41.929 dolarlı seviyelerden kapanış yaptı. 

  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'ın açıklamalarında, kripto para endüstrisinin regüle edilmesi konusunda yapıcı ve inovasyonu destekleyici bir yaklaşım gösterileceğini belirtmesi gündem oldu. Yatırımcıların dikkatinden kaçmayan bu pozitif açıklamalar sonrasında BTC saatler içinde 3 bin dolardan fazla yükseldi.

  Avrupa Birliği’nde Dijital Varlıklarda Piyasalar düzenlemesi, gelecek hafta önemli bir komite oylaması yapacak. İş kanıtı ile çalışan kripto paralara yasak getirilmesi maddesi sebebiyle çıkan tartışmalar gündemdeki önemini koruyor. Yatırımcılar buradan çıkacak karara odaklandı. 

  10 Mart Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Dünkü parabolik yükseliş sonrası BTC fiyatındaki hareketlilik merak ediliyordu. Güne pozitif başlayan Bitcoin 42 bin dolar seviyesine kadar yükseldi ancak bu bölgede kalıcılık sağlayamayınca satış baskısı arttı. 10 Mart Perşembe günü BTC fiyatındaki satışlarla birlikte yüzde 5.99 oranında değer kaybı yaşandı. Popüler borsalarda kapanışta BTC fiyatı 39.416 dolar seviyesinden işlem gördü. 

  Coinbase borsası Rusların cüzdanlarını bloke etmeye devam etti. Binance borsası ise, Rus Visa ve Mastercard sahiplerinin işlemlerini iptal etti. Bu gelişmeler, Rusya’da kripto para sektörünün darbe yemesine yol açtı. 

  Merakla beklenen ABD'deki kripto para kararnamesi, Başkan Joe Biden tarafından resmen imzalandı. Kararnamede dijital varlıklar konusunda yeni regülasyonlar olmaması dikkat çekti. Genel anlamda olumlu görülen bu adımdan sonra kripto para piyasasındaki belirsizlik devam etti. 

  11 Mart Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatında inişli çıkışlı hareketlerin yaşandığı 11 Mart Cuma gününde en büyük kripto para kendine yön bulmakta zorlandı. Düşüş sonrası toparlanma sinyalleri gösteren BTC’de bir anda negatif sinyaller görüldü ve yüzde 1.74 oranında değer kaybı yaşandı. Cuma günü kapanışında BTC fiyatı 38.739 dolara kadar geriledi. 

  Uzun yıllar sonra hareket eden Bitcoin cüzdanları arasında 20 milyon dolar değerinde 489 Bitcoin bulunan adres, 11.4 yıl sonra ilk kez transfer edilirken yatırımcıların merakını çekti. Bununla birlikte BTC fiyatındaki belirsizlikler hafta başından bu yana devam etti.

  Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, uzun süredir sessizliğini yeni paylaşımıyla bozdu. 2021 boğa sezonunda attığı twitlerle adından söz ettiren Musk, Bitcoin'deki hareketlere ayak uydurarak Satoshi Nakamoto paylaşımı yaptı.

  12 Mart Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Hafta sonunda BTC fiyatındaki satış baskısı azaldı ve pozitif sinyaller görüldü. 12 Mart Cumartesi gününe yükselişle başlayan BTC’de boğalar güç toplamakta zorlandı. Bu sebeple lider kripto para biriminin fiyatı yüzde 0.22 gibi kısıtlı bir oranda artarak 38.814 dolara çıktı. 

  Balina hareketlerini izleyen robotların paylaşımına göre 1 milyar dolardan fazla değerdeki yaklaşık 30 bin adet Bitcoin, Coinbase borsasında 3 ayrı adrese transfer edildi. Balina adreslerinin borsalarda yeniden aktif olması BTC üzerindeki satış baskısını arttırdı. 

  Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in açıklaması piyasadaki risk algısını yükseltti. Putin, iki ülke arasındaki görüşmelerde olumlu yönde değişimler olduğunu belirtince BTC fiyatında değer artışı görüldü.

  13 Mart Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde BTC fiyatında nasıl bir gidişat yaşanacağı merak edilirken satış baskısı arttı. BTC fiyatı yüzde 2.63 oranında değer kaybettiği 13 Mart Pazar gününde 37.792 dolara kadar geriledi. Bu hamle yatırımcıları ayı piyasası endişesiyle korkuttu.

  Kripto para araştırma şirketi IntoTheBlock’a göre, Bitcoin’in ‘korele olmayan’ bir varlık sınıfı olduğu inancı azaldı. Buna rağmen geleneksel finans ve teknoloji kuruluşları kararlarını değiştirmedi. Şirket son raporunda, fiyatlara yansımasa bile kurumsal talebin artmaya devam ettiğini vurguladı. 

  Birleşik Krallık'ta, Bitcoin ATM’leri çin kapatma kararı alındı. Ülkenin regülasyon kurumu FCA yaptığı açıklamada, "Birleşik Krallık'ta çalışan kripto ATM makineleri konusunda endişeliyiz ve bu nedenle makinelerin kapatılmasını talep ettik." ifadesiyle toplulukta tepki çekti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle