Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 9 – 15 Mart 2022

  Kripto para piyasası genelinde belirsizlikler devam ederken altcoinlerde de yön arayışı devam ediyor. En büyük kripto para BTC fiyatında görülen inişli çıkışlı hareketler altcoinlerdeki volatiliteyi artırıyor. Son dönemde küresel piyasaları etkileyen gelişmeler altcoin piyasası üzerinde de fiyat dalgalanmaları yarattı.

  9 Mart ile 15 Mart 2022 tarihleri arasında piyasa değerine göre en büyük altcoinlerde yaşanan gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  9 Mart Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Hafta başından bu yana olumsuz sinyaller taşıyan altcoinler, 9 Mart Çarşamba gününde yeniden yeşil yaktı. Hızlı yükselişlerin görüldüğü popüler altcoinler arasında SOL, ADA, BNB ve XRP fiyatlarında yüzde 6-7 civarında yükselişler takip edildi. Ancak bugün yatırımcısına en çok kazandıran popüler altcoin yüzde 16’dan fazla yükselen Terra (LUNA) oldu. 

  Balina hareketlerini raporlayan Whale Alert raporuna göre büyük miktarlardaki kripto para birimleri özel cüzdanlar arasında transfer edildi. İşlemlerin sebebi ve kime ait olduğu bilinmemekle beraber kimliği belirsiz iki cüzdan arasında yaklaşık 56 milyon dolar değerinde 78 milyon XRP gönderildi. 

  Deneyimli Bitcoin analisti Peter McCormack, Cardano hakkında yaptığı “değersiz coin” açıklamasıyla” ADA topluluğundan büyük tepki gördü. “Cardano Bir Shitcoin’dir” diyen McCormack, attığı paylaşım sonrası ADA destekçilerini ve yatırımcılarını kızdırdı. 

  10 Mart Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Altcoinlerde beklenen sert yükselişin hemen ardından yatırımcılarda kar realizasyonları görüldü. 10 Mart Perşembe gününde popüler altcoinlerden AVAX ve BNB yüzde 5 civarında düşerek yatırımcılarını şaşırttı. BNB, XRP ve ADA fiyatlarındaki düşüş daha kısıtlı kaldı. Piyasadaki düşüş sinyallerinin aksi yönünde hareket eden LUNA coin dünkü değer artışının üzerine yüzde 2 kazanç daha ekledi. 

  Cardano kurucusu Charles Hoskinson, son paylaşımında Colossal’ı desteklediğini duyurdu. Bu şirket mamutların yeniden dünyada yaşamasını amaçlayan biyoteknoloji faaliyetleri sürdürmesiyle dikkat çekiyor. ADA yatırımcıları bu gelişmeyi olumlu karşıladı. 

  Kripto para yasakları ile gündeme gelen Hindistan’da kripto sektöründe büyük bir belirsizlik yaşandı. Konuyla ilgili görüş bildiren Polygon CEO’su Sandeep Nailwal, Hindistan’daki kripto belirsizliği sebebiyle ülkede beyin göçü yaşandığını iddia etti.

  11 Mart Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasası genelinde volatilitenin arttığı 11 Mart Cuma gününde pek çok popüler altcoinlerde belirsizlik devam etti. BNB, ADA ve SOL coin fiyatlarında yüzde 2 civarında düşüşler yaşandı. Piyasadaki olumsuz havaya rağmen SEC ve Ripple arasındaki davadan olumlu haberlerin gelmesi XRP coinin yüzde 9 oranında değer kazanmasında etkili oldu. 

  Blockchain odaklı çözüm ve ödeme ağı şirketi Ripple, 250 milyon dolarlık bir fon duyurusunun ardından 4 bine yakın NFT projesini destekleyeceğini açıkladı. Özellikle Ripple ekosistemine katkı sağlayacak projelere ve geliştiricilere yatırım yapmayı amaçlayan şirketin bu açıklaması XRP coin fiyatına olumlu yansıdı.  

  Solana (SOL) kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, Solana’daki aktif günlük kullanıcı sayısının Ethereum ve katman-2 ölçeklendirme çözümü Polygon (MATIC) gibi diğer akıllı sözleşme platformlarının sayısını geride bıraktığını söyledi. Rakiplerini geride bırakan SOL coinde fiyatlarda ise olumlu bir değişim gözlemlenmedi. 

  12 Mart Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Basında yer alan haberlerin etkisiyle dün piyasadan pozitif sıyrılan ve ciddi bir atak yapan XRP’de düzeltme geldi. 12 Mart Cumartesi gününde volatilite çok düştü ve piyasadaki belirsizlik sürdür. Popüler altcoinler yatay çizgi çizerken LUNA coinde yüzde 2 civarında düşüş yaşandı. Hafta sonu piyasadaki haber akışı altcoin yatırımcıları tarafından yakından takip edildi. 

  ABD’de New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi yargıcı Analisa Torres, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse için davanın düşmesi yönündeki önergesini reddetti. Bu duyuru basında geniş yankı bulunca XRP fiyatında düzeltme kaçınılmaz oldu. 

  ADA mainnet’inde başlatılan ilk merkeziyetsiz borsa MuesliSwap olmuştu. Bunun ardından belki de en fazla beklenen ADA projesi olan SundaeSwap, kullanıcıların çok sayıda teknik sorun yaşamasıyla tartışmaların odağı haline geldi. Borsanın kullanıcılarından istenen talebin gelmemesi dikkatlerden kaçmadı. 

  13 Mart Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde altcoin piyasasındaki belirsizlik sürdü. 13 Mart Pazar günü LUNA coin dünkü kayıplarını geri alırken yatırımcısına en çok kaybettiren yüzde 3.13 düşen SOL coin oldu. XRP ve BNB fiyatlarında da düzeltme görüldü. 

  Akıllı sözleşme blok zinciri platformu Waves (WAVES), son bir hafta içinde yüzde 60’tan fazla artışla 27.46 dolar seviyesine kadar yükseldi. Piyasa değerine göre 50. sırada yer alan WAVES coin durgun piyasaya rağmen bir ayda yüzde 147 artmasıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. Altcoin yatırımcıları bu yükselişten kazanç almanın peşine düştü. 

  Analiz şirketine Santiment, son duyurusunda Ağırlıklandırılmış Duyarlılık Karşılaştırma göstergesine dikkat çekti. Bu gösterge ile Bitcoin ve Ripple (XRP) ve Binance Coin (BNB) için diğer tüm kripto paralara göre daha yüksek bir duyarlılık tespit etti. Santiment raporu sosyal medyada büyük ilgi gördü. 

  14 Mart Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde XRP, ADA ve AVAX coinlerde yükseliş yüzde 1 civarında sınırlı kaldı. 14 Mart Pazartesi gününe hızlı başlayan LUNA yüzde 8.59 oranında değer kazanarak yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam etti. Pozitif sinyaller veren BNB ve SOL coinlerde yüzde 3 yükseliş gerçekleşti.

  Ethereum kurucu ortağı Joseph Lubin, son dönemde ön plana çıkan Solana‘yı değerlendirdi. Ethereum’daki yüksek işlem ücretleri, sermayenin bir kısmının diğer zincirlere akmasına neden olurken Lubin sürdürülebilirlilik konusunda rakiplerinden daha iyi olduklarını söyledi. 

  Kripto para sektörünün önde gelen şirketlerinden Messari verilerine göre ADA ekosisteminde yalnızca 136.800 cüzdan aktif hale geldi. Toplam cüzdan sayısına oranla aktif cüzdan sayısının bu denli düşük kalması, Cardano kullanıcılarının coinlerini aktif olarak kullanmak yerine ellerinde tutmakla yetindiğini gözler önüne serdi. 

  15 Mart Salı Altcoin Borsa Özeti

  FED’in politika faiz kararı öncesinde kripto paralardaki belirsizlikler devam etti. 15 Mart Salı gününde pozitif sinyaller gösteren SOL ve AVAX yeşil yakarak yatırımcısını sevindirdi. BNB ve XRP kayıp yaşarken günün en çok değer kaybeden popüler altcoini yüzde 6.68 düşen LUNA oldu. 

  Londra merkezli kripto para borsası Bitstamp, resmi web sitesinden yaptığı duyuruda Avalanche’ı (AVAX) bu hafta içinde listeleyeceğini açıkladı. Bu haberin ardından AVAX coin fiyatında hızlı bir yükseliş hareketi görüldü. 

  Merkezi olmayan finans (DeFi) çözümleri sağlamak için ölçeklenebilir bir blockchain ağı olan Solana’nın performansı yatırımcılarını şaşırttı. Santiment verilerine göre 2021 son çeyreği ve 2022 senesinin ilk çeyreği arasındaki dönemde Bitcoin ve Ethereum tarafında hacim açısından kıyasla, Solana tarafında önemli hacimsel artışlar gerçekleşti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle