Kripto Para

Kripto Para Günün Haber Özeti - 5 Mart 2021

  5 Mart Cuma günü itibarıyla Bitcoin ve kripto para piyasasında yine volatil hareketlerin yoğun olduğu bir gün yaşandı. Lider kripto para birimi BTC fiyatındaki düşüş trendi devam ederken, gün içinde gelen olumlu haberler Bitcoin fiyatının 50 bin doları aşmasında yeterli olmadı. Bitcoin boğaları güç kaybetmeye devam ederken benzer bir görünüm Ethereum ve diğer altcoinlerde de görüldü. 

  Piyasa değerine göre en büyük 10 altcoin içinde sadece Cardano (ADA) fiyatını yukarıya taşımayı başarabildi. Bitcoin (BTC), altcoin ve kripto para piyasasında 5 Mart 2021 Cuma gününe dair yaşanan tüm önemli kripto para haberlerini ve gelişmeleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Gelişmeleri

  Lider kripto para birimi Bitcoin, kan kaybetmeye devam ediyor. Bitcoin fiyatında son birkaç gündür devam eden düşüş trendi bugün de kademeli olarak devam etti. Özellikle ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın yapmış olduğu açıklamalar, dünya piyasalarında dolara güç kazandırırken, hisse senetlerinde ve emtialarda olduğu gibi kripto paralarda da değer kaybına yol açtı.

  FED Başkanı Powell, enflasyonu kontrol atlında tuttuklarını söyledi. Parasal genişlemeye devam edeceklerini belirtirken tahvil faizlerinin yükselmesi, dolara olan ilgiyi arttırdı. Haliyle dolarda yaşanan yükseliş trendi ve dolar endeksinin (DXY) 91 seviyesinin üzerine çıkması Bitcoin yükselişini adeta baltaladı. Bitcoin boğaları son birkaç gündür istediği desteği bulamayınca BTC fiyatı gün içinde yüzde 5’in üzerinde değer kaybı yaşadı.

  Öte yandan Bitcoin için olumlu haberler de geldi. Bitcoin alımları ile bilinen MicroStrategy şirketi CEO’su Michael Saylor, 5 Mart Cuma günü yaptığı açıklamasında şirketin 10 milyon dolarlık 205 adet Bitcoin daha satın aldığını söyledi. Bu gelişme Bitcoin fiyatında hafif bir yukarı yönlü hareket yapsa da lider kripto para birimi düşüşten çıkarmaya yeterli olmadı. Ancak kayıplardan bir miktar kazanç sağladı ve gün içinde yüzde 2 değer kaybı seviyesine ulaştı.

  Günün en önemli altcoin gelişmesi Cardano (ADA) ve Ripple (XRP) kripto para birimlerinde oldu. ADA fiyatları son günlerdeki yükselişine bugün de devam etti ve en değerli 10 kripto para birimi içinde fiyatını yükseltmeyi başaran tek dijital varlık oldu. Ripple ise ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yapılan açıklamalar ile bir miktar yükselse de Bitcoin’in izinden giderek değer kaybından kurtulamadı. SEC açıklamasında, Ripple davası ile birlikte regülasyon açısından kripto paralar ile ilgilenme konusuna hız kazandıracaklarını söyledi.  

  Günün Bitcoin ve Altcoin Fiyat Hareketleri 

  Bitcoin, 5 Mart Cuma gününe 48 bin 200 dolar seviyesinde başladı. Lider kripto para birimi fiyatındaki kademeli düşüş trendine engel olamazken 24 saat içinde en düşük 46 bin 300 dolar seviyesini gördü. MicroStrategy haberi ile bir miktar yukarı tırmanan BTC fiyatı 50 bin dolar direncinden geri dönüp 48 bin dolar bandına geriledi.

  Lider altcoin Ethereum (ETH) fiyatı günü yüzde 3 oranında değer kaybı yaşayarak bin 490 dolar seviyesinde kapadı. Ethereum’un en büyük rakibi Cardano (ADA) ise bugün de yükselişini sürdürdü. Google Trends üzerinde en çok aranan kripto para birimi olan ADA yüzde 4.29 oranında değer kazanarak bin 159 dolara kadar tırmandı. Binance Coin (BNB) fiyatında çok büyük değişiklik gözükmezken Polkadot (DOT) yüzde 2’ye yakın değer kaybetti. Dün hızlı yükselen XRP ise bugün yüzde 5’ten fazla kayıpla yatırımcısını üzdü. 

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  5 Mart Cuma Kripto Para Piyasası Özeti

  FED Başkanı Powell’ın açıklamaları ile birlikte değer kazanmaya başlayan ABD Doları, pek çok hisse senedi, emtia ve dijital varlıklara karşı değer kazanırken Bitcoin’in yükselişine de dur dedi. Kripto para uzmanları, BTC/USD paritesindeki dengelerin değişmesi durumunda tüm kripto para piyasasının boğa koşusundan uzaklaşacağını düşünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle