Kripto Para

FED dolaylı yoldan MicroStrategy’yi destekledi

  ABD Merkez Bankası’nın (FED) yönetimi kripto para konusunda şüpheci tavır takınıyor. Ancak yakın zamanda ETF üzerinden yatırım yapan FED’in dolaylı yoldan Bitcoin yatırımlarını desteklediği ortaya çıktı…

  Bilindiği üzere ABD Merkez Bankası FED yönetiminin kripto para birimlerine ve piyasasına şüpheci yaklaşımı olduğu görülüyor. Fakat yakın zamanda FED’in borsada işlem gören fona (ETF) yatırım yapması kafaları karıştırdı. FED’in bu fona yatırım yapması ile söylediklerinin tersi olacak şekilde Bitcoin bağlantılı batık tahvilin ilk uygulayıcılarından biri olabileceği iddia edildi.

  Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan koronavirüs salgınının ardından FED, diğerlerinin yanı sıra tahvil borsa yatırım fonlarına (ETF) da nakit akışı yaptı ve piyasaya müdahalede bulundu. Bankanın yatırımı kripto para bağlantılı SPDR Bloomberg Barclays High Yield Bond (JNK) ETF’inin dördüncü büyük sahibi olmasını sağladı.

  MicroStrategy Şirketine Dolaylı Yoldan Destek 

  Öte yandan MicroStrategy şirketi ise Bitcoin’e daha fazla yatırım yapabilmek için 500 milyon ABD doları değerinde batık tahvil teklifinde bulundu. Bu teklif ile kripto para birimine daha fazla yatırım yapmak isteyen fakat çeşitli sebeplerle doğrudan satın alamayan yatırımcılar harekete geçti.

  Bilindiği üzere ETF’ler hisse senedi gibi borsada işlem gören fakat Bitcoin gibi belirli piyasayı izleyen finansal araçlar olarak talep görüyor. SPDR Bloomberg Barclays High Yield Bond ETF’inin yaklaşık yüzde 0.01’i MicroStrategy batık tahvillerine tahsis edilmesi işin ilginç yanını ortaya koyuyor. FED’in bu tahvilleri elinde tutması koşuluyla MicroStrategy şirketinin gelecekteki Bitcoin yatırımlarını desteklemiş olduğu ortaya çıktı.

  Spekülatif Dediler Ancak Yatırımın Önünü Açtılar

  FED Başkanı Jerome Powell’ın geçen Nisan ayında Bitcoin hakkında söylediği ifadeler kripto para yatırımcılarından büyük tepki çekmişti. Lider kripto para birimi Bitcoin hakkında “son derece spekülatif bir varlık” tanımı yapan FED Başkanı söyledikleri ile çelişen hamleler yaptı. ABD merkez bankasının spekülasyona katkıda bulunduğu şeklinde yorumlanan bu hareket, kripto para topluluğunun yanı sıra diğer finans otoriterleri tarafından da tartışma konusu haline geldi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle