Kripto Para

SEC Başkanı’nın yeni hedefi DeFi oldu!

  Son olarak Aralık 2020’de Ripple’a yönelik açtığı dava ile kripto para topluluklarının büyük kısmını karşısına alan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu kez de hedefine merkezsiz finans (DeFi) sektörünü aldı. SEC Başkanı Gary Gensler, açıklamasında DeFi sektörünü eleştirdi.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Aralık 2020’de Ripple’a yönelik bir dava açtı. SEC söz konusu davayı açtığında kurumun başkanlığını Jay Clayton yürütüyordu. Davadan kısa bir süre sonra Clayton SEC başkanlık görevinden istifa etti ve bir süre sonra göreve Gary Gensler getirildi. Clayton’ın Ripple’a açtığı dava, SEC’nin kripto paralara yönelik bilinçli bir karşıt tavır sergilediği yorumlarını gündeme getirmişti.

  Gensler Kripto Paralar Konusunda SEC’nin Tavrını Değiştirmedi

  Gary Gensler’in kripto para konusunda daha önce üniversitede eğitim vermiş olması, kripto paraların içinden gelen bir isim olması, SEC’nin kripto paralara yönelik oluşan karşıt tavrının değişeceğinin bir sinyali olarak algılanmıştı. Hatta bu değişikliğin, Ripple davasına Ripple lehinde etki edeceği de düşünülmüştü. Ancak düşünülen olmadı, SEC Gary Gensler liderliğinde de kripto paralara karşı tavrını korumaya devam etti. SEC Başkanı Gary Gensler, genel olarak kripto paralara karşı sergilenen karşıt tavrın sınırlarını genişletti ve bu kez de hedefine merkezsiz finans (DeFi) sektörünü aldı.

  Gary Gensler DeFi’den Endişe Duyduğunu Açıkladı

  Kısa süre önce Bloomberg’e konuşan SEC Başkanı Gary Gensler, DeFi ekosistemi hakkında endişeli olduğunu dile getirdi. SEC’nin radarında stablecoinler ve borsalarda işlem gören fonlar gibi birçok kripto para alanının olduğu biliniyor. DeFi hakkında da endişeli olduğunu söyleyen Gensler, personellerinden ajansın tüm yetkilerini kullanmasını istediğini iddia etti ve konuya ilişkin olarak “Personelden elimizden geldiğince tüm yetkilerimizi kullanmalarını istedim” sözlerini dile getirdi.

  Gensler, Daha Önce Kongre’yi Borsaları Düzenlemeye Çağırmıştı

  Daha önce MIT bünyesinde kripto paralar ile ilgili ders veren ve geçmişte Blockchain teknolojisi ile yakından ilgilenmiş olan Gensler, söz konusu yatırımcıları korumak olduğunda kripto paralara karşı tarafsız olmadığını açıkça söylemişti. Gensler, Mart ayında Kongre’yi kripto para borsalarını düzenlemeye çağırmıştı. Söz konusu dönemlerde Gensler, şu ifadeleri kullanmıştı:

  “Teknoloji konusunda tarafsız olsam da hatta ilgimi çekiyor olsa da yatırımcı koruması konusunda tarafsız değilim.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle