Kripto Para

Kripto fonlarına bu hafta yüzlerce milyon dolar aktı!

  Kripto para piyasaları son haftada gelen yukarı yönlü hareketlerle birlikte yatırımcılarda uzun bir süredir görülmeyen heyecanı yeniden tetikledi. Oluşan yukarı yönlü hareketlilik ile birlikte Aralık ayından bu yana dijital fonlara en büyük girişler yaşandı. Bu fon girişlerinde Bitcoin (BTC) yine ilk sırayı kaptı.

  Kripto para piyasaları, Bitcoin’in (BTC) 69 bin dolar seviyesine ulaşarak ATH belirlediği 10 Kasım 2021 tarihinden itibaren bir düşüş eğilimi içine girdi ve uzun bir süre bu eğiliminden çıkamadı. Kademli olarak düşen ve 40 bin dolar seviyesinin altına sarktıktan sonra uzunca bir süre bu bölgede mücadele veren Bitcoin, geçtiğimiz hafta toparlanmaya başladı. Bu toparlanma ile kritik seviyeleri yeniden test etmeye başlayan Bitcoin, beraberinde altcoin piyasasının da toparlanmasını sağladı. Piyasalarda görülen bu pozitif hareketlilik, kısa sürede dijital fonlara yapılan nakit girişlere de yansıdı.

  Ethereum Fonlarına Haftalar Sonra Nakit Girişi

  Avrupa’nın en büyük dijital fon yönetim şirketi konumunda bulunan CoinShares, 25 Mart günü sonlanan haftaya ilişkin olarak kritik veriler paylaştı. Haftalık olarak CoinShares tarafından paylaşılan bu verilere göre özellikle kurumsal şirketlerin tercih ettiği kripto para fonlarında söz konusu haftada ciddi oranlarda yatırım girdileri kaydedildi. Verilere göre bu süreçte Bitcoin fonlarına 97,8 milyon dolarlık nakit girişi kaydedilirken, Ethereum (ETH) fonlarında da haftalar sonra ilk kez girdiler, çıkışları geçti. Bu süreçte ETH fonlarına 10,2 milyon dolarlık nakit girişi kaydedildi.

  Solana Girişleri Bitcoin’e Çok Yaklaştı

  Ethereum fonlarına yapılan girdiler de hesaplandığında, Mart ayında Ethereum fonlarından yapılan toplam çıkış miktarı böylece 28,8 milyon dolar seviyesine geriledi. Öte yandan geçtiğimiz yaz aylarında büyük çıkışlar yaşayarak kurumsalların ilgisini çekmeyi başaran Solana (SOL) da bu süreçte büyük bir atak yaptı. Solana fonlarına aynı süreçte 87,1 milyon dolarlık giriş kaydedildi ve SOL, bu listede Bitcoin’in ardından ikinci sıraya yerleşti. Öte yandan Cardano (ADA) fonlarına 1,8 milyon dolarlık ve Polkadot (DOT) fonlarına da 1,2 milyon dolarlık giriş oldu.

  Girişlerin Üçte İkisi Avrupa’dan

  CoinShares, geçtiğimiz hafta paylaştığı raporlarda, fon çıkışlarının çok büyük bir bölümünün Kuzey Amerika bölgesinden kaynaklandığını belirtmişti. Ayrıca raporda, çıkışlardaki en büyük etkenlerden birinin de Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş olduğu belirtilmişti. CoinShares tarafından paylaşılan raporda son haftadaki nakit girişlerinin %76’lık bölümünün ise Avrupa merkezli olduğu bildirildi. Verilere göre Avrupa’dan 147 milyon dolarlık giriş kaydedilirken, Amerika bölgesinden gelen nakit girişleri ise 45 milyon dolar olarak kaydedildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle