Cem Yavuz

Kripto para dolandırıcılıklarında Rusya ve ABD öne çıkıyor

  Kripto para dolandırıcılıkları, sektörün kanayan yarası olmaya devam ediyor. Gelen bilgilere göre en fazla dolandırıcılık Rusya ve ABD'de yaşanıyor.

  Chainanalysis, kripto para dolandırıcılıkları ile ilgili, çarpıcı verileri paylaştı. Şirketin paylaştığı verilere göre, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri, kripto para dolandırıcılığın konusunda zirve yapmış durumda. Şirketin yaptığı derin analize göre, Hydra pazarı ve darkweb bu konuda başı çekiyor.

  Rusya ve ABD'de Kripto Dolandırıcılıkları Artıyor

  Chainanalysis'in paylaşmış olduğu verilere göre, darkweb ile ilişkilerde, Rusya'nın ardından ABD geliyor. Sadece kripto para bazlı bakıldığında ise, ABD diğer tüm ülkelerin çok önünde yer alıyor. ABD'deki kripto para dolandırıcıkları çok büyük boyutlara ulaşmış durumda. Çin'den de dolandırıcılık uygulamalarına yönelik haberler gelse de, ülkede genellikle fidye yazılımına dair faaliyetler olduğu belirtiliyor. Şirketin iddiasına göre Çinli dolandırıcıların, Kuzey Kore'deki hacker grubu Lazarus ile bağlantıları olabilir. 

  Çin'in Adalet Bakanlığı da geçtiğimiz gün bunu doğrular nitelikte bir çalışmaya imza attı. Bakanlık iki Çin vatandaşını, Lazarus isimli hacker örgütün çaldığı paraları kullanmakla suçladı. Araştırma daha da derinleşince, bu kişilerin Lazarus isimli suç örgütünün üyesi oldukları anlaşıldı.

  Dolandırıcılıklardan Büyük Gelirler Elde Edildi

  2020 yılı kripto para birimleri için muhteşem bir yıl oldu. Pandemi süreciyle beraber, tüm ekonomik sistem gibi dibe vuran kripto paralar, özellikle yılın ikinci yarısında müthiş bir atak gerçekleştirdiler. 

  Kripto paraların bu denli değerlenmiş olması, kripto dolandırıcılarının da bu konuda daha fazla faaliyet yürütmesine zemin hazırladı. Gelen verilere göre 2020 yılı içerisinde 1.3 milyar dolarlık kripto para akladı ve 270 cüzdan, kripto para dolandırıcılıklarından etkilendi. Yasadışı faaliyetler ile birlikte suçlular, 80 milyon dolar değerinde kirpto para elde etmeyi başardılar. 

  Bahsetmiş olduğumuz bu sahtekarlıkları OTC ticareti içerisinde kullanıldıkları için, dolandırıcılık işlemleri düzgün bir şekiklde gerçekleşti. Bu şekilde suçlular, milyonlarca dolar değerindeki kripto paraları saklamayı başardılar. 

  Bu sahtekarlıkların artması nedeniyle Rusya, kripto para kullanımını yasaklama kararı aldı. Rusya'da dolandırıcılık faaliyetleri ise son hız devam ediyor. Rusya'nın almış olduğu bu karar ile birlikte, dolandırıcılık faaliyetlerinin ne derece sonlanacağı ise belli olmuş değil. 

  Kripto para birimi dolandırıcılıklarının da son bulması, sektörün oldukça işine gelecek. Zira fiat paraya rakip olmak isteniyorsa, bu faaliyetlerin önünün kesilmesi gerekiyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle