Kripto Para

Lagarde Bitcoin ve DeFi için düzenleme istiyor!

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde yine yaptığı açıklama ile kripto sektörünün gündemine oturdu! Devam eden piyasa çöküşü, işten çıkarmalar ve şirket iflasları ile boğuşan kripto sektörü yeniden vites artıran Lagarde nedeniyle tedirgin oldu. Başkan Lagarde, düzenleme konusunda sesini bir kez daha yükseltti!

  Kripto endüstrisi ayı piyasası, işten çıkarmalar ve iflaslarla boğuşurken dikkatini yeniden düzenleyicileri vermek zorunda kaldı! Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde devam eden düşüş sonrası sesini yükseltti ve “Bitcoin ve DeFi” için düzenleme istedi!

  DeFi Sektörüne Ağırlık Verdi!

  Önceki gün Avrupa Parlamentosuna konuşan ECB Başkanı Lagarde, kripto sektöründe yaşanan düşüşle birlikte düzenleme konusundaki ısrarında ses yükseltti! Celsius ve kripto hedge fonu Three Arrows (3AC) durumları nedeniyle bu kez merkeziyetsiz finansı (DeFi) hedef alan Başkan Lagarde, açıkça  DeFi’nin daha fazla denetlenmesini istedi! DeFi alanına denetleme getirilmesi talebini ileten ilk isim olmayı başara Lagarde, DeFi’yi finansal istikrar için gerçek bir tehdit olarak nitelendirdi.

  Tüketici Risklerine Vurgu Yaptı!

  Başkan Lagarde konuşmasında, kripto endüstrisindeki belirsizliklere değinerek bu durumun tüketiciler için oluşturduğu risklere dikkat çekti. Düzenleme eksikliği nedeniyle dolandırıcılık, spekülasyon ve gerçek dışı iddialarla manipülasyon yaşandığını belirten Lagarde, çözümü Avrupa Birliği (AB) sınırları içerisinde kurulması planlanan Kripto Varlık Piyasaları (MICA) yasasında görüyor.

  Ayrıca Lagarde, merkezsiz finans sektörünü finansal istikrar için ilk kez gerçek bit tehdit olarak nitelendirdi. Bu nedenle DeFi sektörünü farklı bir çerçevede yakından takip edilmesinin yararlı olacağına ilişkin görüşlerini parlamento ile paylaştı.

  Bitcoin De Nasibini Aldı!

  Başkan Lagarde DeFi ile birlikte amiral kripto para birimi Bitcoin’i (BTC) hedef almayı ihmal etmedi! Konuşmasının bir bölümünde BTC’ye değinen Lagarde, lider kripto para biriminin bir ihraççıya sahip olmadığını ve MICA I kapsamına alınamayacağını savundu.

  MICA I kapsamına alınamasa da Başkan Lagarde’nin BTC için de planı hazır! İlerleyen dönemlerde kapsamında genişleme düşünülen yasanın ikinci safhasında Bitcoin’in de mutlaka kapsama alınması gerektiğini ifade eden Lagarde, 2024 yılında yürürlüğe girmesi beklenen MICA kapsamını epey genişletmeyi tercih etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle