Kripto Para

Kripto madenciliği onlara yaradı: NVIDIA gelirleri arttı!

  Nvidia Corporation’ın gelirleri, gelen son açıklamalara göre 2021’in ilk çeyreğinde ciddi ölçüde artış gösterdi. Gelirlerdeki artışın temelinde ise GPU’lara (grafik işleme birimi) karşı artan talep bulunuyor. GPU’lara son dönemlerde en çok talep gösterenler ise kripto para madencileri oldu.

  GPU’lar (grafik işleme birimi) bilgisayarlarda grafik işlemlerini yapan işlemcilerdir. Bilgisayar ekranlarında yüksek kalitede işlem yapılabilmesini sağlayan GPU’lar merkezi işlemcinin aksine ekran kartlarına entegre edilebiliyor. Yani ekran kartlarının içinde ayrıca bir işlemci olabiliyor. Bu işlemciler teknolojik açıdan daha kapsamlı hale geldikçe, ekran kartı fiyatları da artıyor. Kripto para madencilik endüstrisinde de GPU’lar yoğun olarak kullanılıyor.

  Kripto Para Madencileri Nvidia Gelirlerinin Artmasında Etkili Oldu

  Nvidia Corporation, GPU üretimi yapan bir imalat ve tasarım şirketi olarak kullanıcılara hizmet veriyor. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre, şirketin yılın ilk çeyrek gelirlerinde çok ciddi artışlar yaşandı. Açıklanan mali sonuçlardaki artışlarda GPU satışlarından elde edilen gelirler etkin rol oynadı. GPU’lara yönelik artan talebin arkasında, kripto paralara ve kripto para madenciliğine yönelik artan talep yer alıyor. Yani kripto para madencilerinin yoğun talepleri, Nvidia Corportion’un 2021 ilk çeyrek gelirlerinin artmasında en önemli faktörlerden biri oldu.

  Colette Kress’in Açıklamaları

  Şirketin Baş Finans Müdürü Colette Kress, madencilerin GPU’lara olan talebinin gözle görülür biçimde arttığını açıkladı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Kress, şu ifadelere yer verdi:

  “Nvidia Ampere mimarisine dayalı GeForce RTX 30 Serisi’ne olan yoğun talep ve satışlardan yararlanmaya devam ediyoruz. Gaming GPU Serisi’nin de kripto para birimi madenciliğine olan talepten yararlandığına inanıyoruz. Ancak bunun hangi ölçüde olduğunu belirlemek zor.”

  Nvidia’nın Kripto Madencilerine Yönelik Çalışmaları

  Geçtiğimiz dönemlerde kripto para madencileri ile oyuncular arasında grafik kartlarının kıtlığı konusunda birçok kez tartışmalar yaşanmıştı. Oyuncular Nvidia’nın grafik kartlarının bireysel kullanımını güvence altına almaya çalışıyordu. 2021’in başlarında ise Nvidia, madencilerin profesyonel olarak çalışabilmeleri adına oyun GPU’larından vazgeçmeleri için GeForce RTX 360 GPU’ların hash rate’ne sınırlama getireceğini açıkladı

  Öte yandan Nvidia, özellikle de Ethereum (ETH) madenciliği çiplerine karşı duyulan talebi karşılayabilmek adına oluşturulan CMP (Crytocurrency Mining Processor) serisini üretmek için, daha önceki üretimlerden tekrar tasarlanmış çipleri piyasaya süreceğini duyurdu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle