Kripto Para

Kripto piyasalarına “aşırı korku” hakim!

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesinden, son düşüşlerle birlikte yaklaşık %20 oranda uzaklaştı. Ancak bu uzaklaşmanın, kripto para piyasalarında “aşırı korku” durumuna yol açtığı görülüyor.

  Kripto para piyasaları, 26 Kasım Cuma günü büyük bir darbe yedi. Bu tarih öncesinde günlerdir 55 bin dolar ile 60 bin dolar seviyeleri arasında hafif dalgalı seyreden Bitcoin (BTC), Cuma günü kısa bir süre içinde 6 bin dolar birden değer kaybetti. 60 bin dolar seviyesinden düşüşe geçen BTC, 54 bin dolar etrafında dengelendi. Bu sert düşüşler piyasada korkuyu da beraberinde getirdi. Gelen sert değer kayıpları sonrası, 27 Kasım itibariyle elde edilen verilere göre piyasalarda Eylül ayından bu yana “en korkulu” seviyeler yaşanıyor.

  24 Saatte Endeks Seviyesi 47’den 21’e Geriledi

  Kripto Korku ve Hırs Endeksi’ne göre piyasalarda Eylül ayından bu yana en korkulu dönemler yaşanıyor. Söz konusu endeks, piyasada 1 ile 100 puan standartları arasındaki seviyeyi hesaplamak adına birtakım faktörü değerlendiriyor. Gelen son değer kayıpları ile bu endeks 21 puan seviyelerine kadar geriledi. Kripto para piyasalarında sert düşüşler 26 Kasım Cuma günü yaşandı. Bu düşüşlerden hemen öncesinde, 25 Kasım Perşembe günü söz konusu endeks 47 puan seviyelerinde seyrediyordu. 24 saatlik süreçte endeks %50’den fazla azaldı.

  Endeks “Korku” Aşamasını Direkt Atladı

  Kripto Korku ve Hırs Endeksi, uzun süre seyrettiği “nötr” seviyesinden direkt “aşırı korku” seviyesine geçti. Piyasa duyarlılığı bu süreçte “korku” bölgesini doğrudan atladı. Uzman isimler, bu gibi değer kayıplarında bu tablonun oluşmasının beklenen ve olağan olduğunu ifade ediyor. Yatırımcıların duygusal durumuna ışık tutan bu karışık, sosyal medyada ve bazı kripto para topluluklarında şaka ve eğlence aracına dönüştü.

  Aynı Seviye Ekim’de “Aşırı Hırs” Diyordu

  Kripto para piyasalarında yakından tanınan yatırımcı ve girişimci Alistair Milne, Bitcoin’in 54 bin dolar seviyesinde belirlediği pozisyonun “aşırı korku” durumuna pek de uygun olmadığını dile getirdi. Aslında gerçekten de Bitcoin spot fiyatı, Ekim ayı ortalarında yine 54 bin dolar seviyelerindeyken Korku ve Hırs Endeksi 78 puan ile “aşırı hırs” bölgesine işaret ediyor. Ancak iki dönem arasındaki piyasa trendleri taban tabana farklılık gösteriyordu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle