Kripto Para

Çin hedefine bu kez de Metaverse’ü aldı!

  Kripto para piyasaları, NFT (non fungible token) sektörü ve Metaverse evreni gibi alanlar popülaritesini arttırdıkça, bu alanlardaki dolandırıcılık girişimleri de artış gösteriyor. Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu da insanları, bu alanlardaki dolandırıcılık risklerine karşı uyardı. Uyarıların odağında Metaverse olması ise dikkat çekti.

  Kripto para piyasaları son yıllarda çok hızlı büyümeler elde etti ve beklenmedik şekilde sınırlarını genişletti. Bu durum NFT (non fungible token), merkezi olmayan finans (DeFi) gibi alanların da önünü açarken, 2021 yılının son aylarında Metaverse evreni de çok ciddi bir popülarite kazanmaya başladı. İnsanlar bu alanlara hızla yönelmeye devam ederken, bu sektörlerdeki dolandırıcılık girişimleri de artış göstermeye başladı. Kripto para işlemlerini Eylül 2021 itibariyle tümden yasaklayan Çin’de, bu alanlardaki dolandırıcılık girişimlerine karşı bir uyarı yayınlandı.

  “Şüpheli İşlemleri Aktif Şekilde Bildirin”

  Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu, 18 Şubat Cuma günü bir açıklama yayınlayarak, yatırımcıları kripto para, NFT ve Metaverse alanlarındaki dolandırıcılık risklerine karşı uyardı. Komisyondan gelen uyarı açıklamasında, özel sektördeki yaygın spekülasyonların ortasında, Metaverse’ün “yasadışı fon toplama aracı” olarak kullanılması konusu ele alındı. Komisyonun resmi web sitesinde yayınlanan söz konusu bildiride, bazı şirketlerin dolandırıcılık, yasadışı fon toplama ve “sanal emlak spekülasyonları” ile ilgilendiği ifade edildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  “Aldatılmaya ve kandırmacalara karşı dikkatli olun. Şüpheli ve yasadışı işlemlere dair ipuçları bulursanız, lütfen bunu ilgili yerel departmanlara aktif şekilde bildirin.”

  Uyarıların Odağında Metaverse Var

  Çin’in, kripto paralara karşı savaş açtığı ve tüm kripto para işlemlerini yasakladığı biliniyor. Ancak ülkede bu alana uygulanan yasakların amacının temelinde, kripto paraların dolandırıcılık zemininde kullanılması seçeneğinin çok az bir yer kapladığı da biliniyor. Zira Çin’de, kripto para sektörü yasal bir çerçeve ile sınırlandırılarak düzenlenmedi ve bunun yerine ülkede kripto paralar tümden yasaklandı. Ancak son gelen “dolandırıcılık uyarılarının” odağında Metaverse’ün yer alması dikkat çekti. Çin’in, bu aşamadan sonra büyük popülarite kazanan Metaverse evrenine nasıl yaklaşacağı merak ediliyor.

  Çin’de Metaverse Tepkiyle Karşılandı

  Bilindiği gibi yatırımcılar, şirketler, girişimciler, bireysel kullanıcılar çevrimiçi ve çevrimdışı evrenler arasındaki sınırları ortadan kaldıran ve ortak bir alan olan, sınırsız dijital evren olarak bilinen Metaverse dünyasına yoğun ilgi gösterdi. Ancak bu ilgi, Çinli yetkililer tarafından tepkiyle karşılandı. Çin hükümeti ve iktidarda bulunan Komünist Parti destekli devlet medyası, Metaverse’ün “aşırı spekülasyon ve finansman” nedeni ile “patlayabilecek bir balon olma riski” olduğu konusunda uyarılarda bulundu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle