Kripto Para

Binance tüm kullanıcıları için KYC şartı getirdi!

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, artık tüm hizmet kategorilerinde tüm kullanıcılarına kimlik doğrulama şartı getirdiğini açıkladı. Pek çok düzenleyici ile sorun yaşayan Binance, KYC zorunluluk haberini Twitter üzerinden duyurdu.

  Açılımı “Know Your Customer” olan KYC, Türkçe “Müşterini Tanı” anlamına geliyor. Bu işlemler, söz konusu kurum ya da kuruluşla ilk kez işleme geçen kullanıcıların; kimlik, biyometrik tanıma ve doküman bilgileri gibi bilgilerin işlenmesi prosedürlerine verilen genel isimdi. Kara para aklama, mali suçlar, terörü finanse etme, yasadışı faaliyetler gibi alanlarda mücadele etmek için kurum ve kuruluşlar KYC sistemini kullanır.

  Köşeye Sıkışan Binance, KYC Adımı Attı

  Kripto para işlem platformlarında da KYC işlemleri önemli bir yere sahiptir. Zira kripto para sektörünün özellikle son dönemlerde yasadışı faaliyetlere zemin oluşturduğu eleştirileri ve iddiaları gündeme geldikçe, söz konusu platformların KYC sistemine geçmesi ayrı bir önem taşımaya başladı. Bilindiği gibi, işlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, yaklaşık 2 aydır çeşitli ülkelerin yasal düzenleyicileri tarafından kıskaca alınmıştı.

  Japonya, Kanada, İtalya, Birleşik Krallık, Malezya, Singapur, Tayland ve son olarak Hollanda gibi birçok ülke tarafından uyarılar alan, hakkında soruşturmalar başlatılan ve bazı bölgelerde kısıtlama ve yaptırımlara maruz kalan Binance, değişim adımları atmaya hazır olduğunu açıklamıştı. Regülatörler ile iletişim halinde olduklarını ve ilk amaçlarının kullanıcılarını korumak olduğunu açıklayan Binance borsası, tüm hizmet kategorilerinde tüm müşterileri için KYC, yani kimlik doğrulama şartı getirildiğini açıkladı.

  Binance CEO’sunun Açıklamaları

  Twitter üzerinden açıklamada bulunan Binance CEO’su Changpeng Zhao, platformun tüm yeni kullanıcıları doğrulama için verilerini sunmaya zorlayacağını duyurdu. CZ, söz konusu işlemlerin “kullanıcı güvenliğini geliştirmek ve herkes için güvenli bir kripto para ortamı sağlamak” için yapıldığını ifade etti. Öte yandan konuya ilişkin olarak bir de Binance’ın resmi Twitter hesabından paylaşım geldi.

  Binance Borsası Tarafından Yapılan Açıklama

  Binance tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “Binance, kullanıcı korumasını geliştirmek, güvenli bir kripto ortamı sağlamak ve gelişen küresel uyumluluk standartlarına uyum sağlamak için ürünlerini ve hizmetlerini sürekli olarak gözden geçirir. İleriye dönük önemli bir adım olarak, tüm kullanıcılar için küresel KYC gereksinimlerimizi güncelliyoruz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle