Kripto Para

Stablecoin rekabeti artıyor! Paxos meydan okudu

  Kripto para sektöründe ABD doları merkezli stablecoin kuruluşları arasındaki rekabet daha da sertleşmeye başladı. Stablecoin şirketlerinden Paxos, rakipleri Circle ve Tether’i hedef almasıyla tüm dikkatleri üzerine çekti…

  Stablecoin rezervlerinin yüzde 96’sının nakit veya nakit eşdeğeri olduğunu duyuran Paxos, kripto para sektöründe kendini ön plana çıkarmaya başladı. Son dönemde stablecoin şirketleri arasında yaşanan rekabetin hız kazanması da sektör için olumlu bir gelişme olarak görülüyor. Paxos tarafından yayınlanan son blog gönderisinde bu konuya dikkat çekildi. 

  Paxos, stablecoin ikilisi Paxos Standard ile Binance USD’nin yüzde 96 nakit veya nakit eşdeğeri ile desteklendiğini söyleyerek rakiplerine adeta meydan okudu. Bu durum, sektörde diğer önde gelen ABD doları merkezli stablecoin kuruluşları Tether (USDT) ve Circle’dan gelen son raporlara göre farklılık gösterdi.

  Stablecoin Sektöründe Paxos Atağı

  Paxos tarafından yayınlanan blog gönderisinde, sektördeki rakipleri Tether ve Circle’a karşı büyük bir meydan okuma olması dikkatlerden kaçmadı. Şirketin son duyurusu, büyüyen stablecoin dünyasındaki Paxos’un rakiplerine karşı öne çıkma çabası olarak nitelendirildi. Dashboard güncel verilerine göre sektörde USDT ve USDC, toplam arz açısından en büyük stablecoinler olarak öne çıkarken onların hemen arkasından ise BUSD geliyor. 

  Paxos’un son blog gönderisinde “USDC ve Tether rezervleri herhangi bir finansal düzenleyici tarafından kapsamlı bir şekilde denetlenmiyor.” ifadelerinin kullanılması dikkat çekti. Hatırlanacağı üzere son dönemde düzenleyiciler ile Tether arasında bazı problemler çıkmış ve hedef gösterilmişti. 

  ABD’deki Stablecoinlere Yönelik Düzenlemeler

  New York Başsavcısı ile yapılan anlaşmanın ardından yeni gereksinimler ve incelemelerle karşı karşıya kalan Tether, geçtiğimiz aylarda ilk defa USDT desteğinin detaylarını paylaştı. Bunun ardından stablecoin sektöründe bu tür raporlamalar bir gelenek veya zorunluluk halini almaya başladı.

  ABD’deki stablecoin operatörleri, standartlaştırılmış bir federal düzenleyici rejime tabi tutulmadığı için zaman zaman tartışmaların hedefi haline geliyor. NYAG, Tether’in eyalette faaliyet göstermesini yasaklarken, New York Finansal Hizmetler Departmanı hem Circle hem de Paxos’a işletme lisansları verdi. Bu gelişme stablecoin şirketleri arasındaki rekabeti arttırdı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle