Kripto Para

BTC dolandırıcılığından dolayı Youtube’a dava açılamayacak

  Kripto para piyasasının çok ciddi şekilde büyümesi ile birlikte son dönemlerde sıkça karşılaşılan bir dolandırıcılık yöntemi türedi. Bu dolandırıcılık yönteminde, ünlü şahısların ya da kurumların adı kullanılarak insanlar kandırılmaya çalışılıyor. İsmi kullanılanlardan biri olan Apple kurucusu Steve Wozniak, alınan mahkeme kararından dolayı Youtube’a dava açamayacak.

  Kripto para piyasası son dönemlerde çok ciddi oranlarda büyüdü. Yılbaşından önce kripto paraların toplam piyasa değeri 1 trilyon doların altındaydı. Bu miktar birkaç hafta öncesinde 2,6 trilyon dolara kadar ulaştı. Bu artış, sektörün ulaştığı boyutları gözler önüne seriyor. Sektörün büyümesi ile birlikte yatırımcı sayısında artış olduğu gibi, dolandırıcı sayısında da çok ciddi bir artış yaşandı. Dolandırıcılar, kripto para sektöründe kendilerine yeni kapılar oluşturdu. Son dönemlerde sıkça karşılaşılan bu yöntemlerden biri de ünlü şahısların ya da kurumların ismini veya markasını kullanmak.

  Dolandırıcılar, bazı ünlülerin isimleri ile sosyal medyada çeşitli mecralarda sahte hesaplar, sahte içerikler oluşturuyor. Bu içerikler ile yatırımcıların güveni kazanılmaya çalışılıyor. Karşısında ünlü şahısların ve kurumların “umut vaat eden” içeriklerini gören bazı dikkatsiz yatırımcılar da bunlara kanabiliyor. Oluşan mağduriyette olan yatırımcıya oluyor.

  Hakim “Youtube Bu İçeriklerden Sorumlu Değil” Dedi

  Söz konusu yöntem, bir dönem Apple’ın kurucusu Steve Wozniak’ın ismi ile Youtube üzerinde çeşitli videolarda denendi. Wozniak da Youtube’a söz konusu içeriklerden dolayı dava açtı. Ancak Bloomberg haberine göre ABD’nin Santa Clara bölgesinin en yetkili mahkemesi olan Superior Court’un hakimi Sunil R. Kulkarnia, Youtube ve Google’ın, kullanıcılar tarafından paylaşılan içeriklerden sorumlu tutulamayacağına karar verdi.

  “1 Bitcoin Ver, 2 Bitcoin Al”

  Wozniak Youtube’a, bazı içeriklerde “Bitcoin dolandırıcılığı” amacıyla isminin kullanılmasından dolayı dava açmıştı. Wozniac’ın adının geçtiği videoların bazılarında insanlara “bedava Bitcoin dağıtıldığını” belirten vaatler yer alıyordu. Piyasada “giveaway scam” olarak da bilinen bu tür içeriklerde, yatırımcılara belirlenen adrese Bitcoin göndermeleri karşılığında 2 kat Bitcoin alacakları vaat ediliyor.

  Wozniac Youtube’a bu içeriklerden dolayı dava açarken, Youtube’un söz konusu dolandırıcı içerikleri kaldırmadığını, reklamlarla bu videoların daha çok yayıldığını öne sürmüştü. Ancak Hakim Kulkarnia, Youtube’un sorumlu tutulamayacağını belirterek son sözü söyledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle