Kripto Para

BTC madencileri BTC biriktirmeye başladı

  Glassnode tarafından alınan verilerde Bitcoin (BTC) madencilerinin tekrar Bitcoin biriktirmeye başladığı ortaya çıktı. Bu durum kripto para piyasalarında Bitcoin’in fiyat artışına katkı sağlayacağı şeklinde yorumlanıyor.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki değişikliklerde birçok faktör önemli rol oynuyor. Yatırımcı talebi, Bitcoin’in piyasalardaki arzı, BTC balinalarının hamleleri, kurumsal şirketlerin BTC’ye karşı tavrı gibi birçok etken, Bitcoin fiyatını etkileyebiliyor. Bu faktörler arasında en önemlilerinden biri de Bitcoin madencilerinin ellerinde tuttukları Bitcoin ile ne yaptığı. BTC madencilerinin yoğun olarak satış pozisyonuna geçtiği dönemlerde Bitcoin fiyatının tepkisi genelde aşağı yönlü oluyor.

  Tam tersi durumda, BTC madencileri ellerindeki Bitcoin’leri satmayıp biriktirmeye başladığında ise genellikle Bitcoin fiyatı buna artı yönlü tepki veriyor. Bu nedenle BTC madencilerinin piyasada oynadıkları rol yakından takip ediliyor.

  Madenci Cüzdanlarındaki BTC Sayısı 1,8 Milyona Ulaştı

  Glassnode, BTC madencilerinin adreslerinde bulunan arzın 30 günlük değişimini içeren veriler ortaya çıktı. Glassonode’un “madenci pozisyonları değişikliği ölçüm verileri” yakın bir tarihte pozitife döndü. Ölçüm verilerine göre BTC madencileri, cüzdanlarına yeni Bitcoin’ler eklemeye başladı. Elde edilen verilere göre madenci cüzdanlarındaki BTC sayısında son 2 haftalık süreçte 4 bin 435’lik artış yaşandı. Böylece madenci cüzdanlarındaki BTC sayısı 1,8 milyona ulaştı.

  Madenciler Neden BTC Biriktirmeye Başladı?

  Bu durumun benzer bir örneği yaşandığında, Bitcoin rekor fiyatlara kadar yükselmişti. Konuyla ilgili olarak Babel Finance CEO’su Flex Yang, CoinDesk’e konuştu. Yang açıklamalarında madencilerin “bir fiyat rallisi düşüncesiyle” BTC’leri ellerinde tutmaya başladıklarını dile getirdi. Yang’a göre madenciler BTC fiyatı 20 bin ile 40 bin dolar arasındayken elde ettikleri karlardan yola çıkarak, operasyonlarını devam ettirmek adına ellerinde yeterli rezervi bulundurduklarını düşünüyor.

  Glassnode verilerine göre madencilerin Bitcoin biriktirme pozisyonuna geçişleri 31 Mart tarihinden sonra gözlemlenmeye başladı. Madenciler çoğu zaman kazdıkları BTC’ler ile masraflarını madencilik karşılıyor. Masraflarını buradan karşılayan madenciler, 4 aylık negatif gidişatın ardından artık kar almayı azaltmaya başladı.

  Glassnode CEO’su Rafael Schultze-Kraft, BTC madenci hareketlerinin ağın küçük bir kısmını oluşturduğunu ifade etti. Ancak CEO’ya göre buna rağmen madencilerin BTC biriktirmesi her zaman pozitif etki oluşturuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle