Kripto Para

Kuzey Kore’nin 300 milyon kripto para çaldığı açıklandı

  Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanıp kamuoyu ile paylaşılan rapora göre, Kuzey Kore 316 milyon dolar değerinde kripto para çaldı. Yetkililer çalınan kripto paraların nükleer füze programında kullanıldığını aktardı…

  Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan son rapora göre Kuzey Kore’nin düzenlediği iki hack saldırısı, kripto para sektörünü yakından ilgilendiriyor. Bunlardan ilkinde Kuzey Kore yaklaşık 281 milyon dolarlık kripto para ele geçirdi. İkinci saldırının ise 23 milyon dolarlık olduğu öğrenildi. 

  BM raporunda Kuzey Kore’nin 2019 ile 2020 yılları arasında iki farklı kripto para saldırısı yaptığı belirtildi. Bu saldırıların birbirleri ile bağlantılı olduğunu açıklayan rapor, kripto para basınında geniş yankı buldu. Yetkiler, saldırılarla ilgili yapılan analizlerin Kuzey Kore’yi işaret ettiğini vurguladı. 

  KuCoin Borsası Kripto Para Çaldırdı

  Kuzey Koreli hackerların saldırdıkları kurumda bulunan yetkililerinin kimliklerini çalarak üst düzey yetkililerle iletişim kurdukları öne sürüldü. Saldırı sürecinde telefon görüşmeleri ve mesajlaşma gibi iletişim yöntemleri kullanıldığı ve karşılıklı güvenin kazanıldığı belirtildi. Kripto para borsası KuCoin, 25 Eylül’de hack saldırısına uğradı ve 280 milyon dolar değerinde kripto para çalındı.

  Bu saldırıda çalınan kripto para birimleri arasında Bitcoin, Ethereum, Litecoin, XRP, USDT ve Stellar tokenları yer aldı. Saldırganlar, çaldıkları paraları merkeziyetsiz borsalar üzerinden birden fazla işlemle transfer ederek akladılar. Borsadan yapılan son açıklamada çalınan paraların bir kısmının geri alındığını ve saldırganların kimliklerinin tespit edildiğini söyledi. 

  Kuzey Kore’nin Kurbanı Belli Oldu

  Birleşmiş Milletler raporunda yer alan tespitlere göre Kuzey Kore’nin siber saldırı düzenlediği kurum net olarak açıklanmasa da KuCoin olabileceği düşünülüyor. Whale Alert analisti Frank van Weert, Kuzey Kore saldırısının yapıldığı periyotta KuCoin dışında büyük bir borsanın hacklenmediğini söyledi. 

  Popüler analist, Kuzey Kore’nin saldırısında hedefin bu borsa olabileceğini vurguladı. Kuzey Kore’nin kripto para saldırılarından elde ettiği yasa dışı gelirlerin finansal kurumlara düzenlediği siber saldırılara göre çok daha yüksek olduğu belirtildi. Kuzey Kore’nin hackerlerı kullanarak bu şekilde gelir elde ettiği uzun zamandır konuşuluyordu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle