Kripto Para

Michael Saylor gizli gizli BTC mi satıyor?

  Dünyada kripto para yatırımı yapan ilk kurumsal şirket olan MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, son 2 yıldır yaptığı Bitcoin alımlarıyla tanınıyor. Bitcoin destekçisi olan Saylor hakkında ilginç bir iddia ortaya atıldı. Bir eleştirmen, Saylor’ın gizli bir şekilde Bitcoin satıyor olabileceğini öne sürdü.

  MicroStrategy şirketi, kripto para piyasalarının seyrini değiştiren şirketler arasında yer alıyor. Zira Ağustos 2020’de şirket, yaptığı Bitcoin (BTC) yatırımı ile dünyada kripto para yatırımı yapan ilk kurumsal şirket unvanını elde etti. Şirketin CEO’su Michael Saylor da bu süreçte sık sık açıklamalarda bulunarak, şirketinin her fırsatta Bitcoin satın almaya devam edeceğini dile getirdi. Tam anlamıyla bir Bitcoin destekçisi olan Michael Saylor hakkında bu kez ilginç bir iddia ortaya atıldı. Bir eleştirmen, Saylor’ın eski paylaşımlarından yola çıkarak, onun gizli şekilde Bitcoin satıyor olabileceğini öne sürdü.

  Mr. Whale, Saylor’ı Çok Sert Eleştirdi

  Twitter’da 500 bin takipçisi bulunan ve kripto para topluluklarının da yakından tanıdığı ünlü bir eleştirmen olan “Mr. Whale” takma isimli eleştirmen, Michael Saylor’ın insanlara “borç alıp Bitcoin satın almaları gerektiğini” söylerken, kendisinin aylardır gizli gizli Bitcoin satıyor olabileceğini dile getirdi. Saylor’ın geçmiş paylaşımlarına giden Mr. Whale, ünlü CEO’nun 90’lı yıllarda yaşadığı büyük yatırım başarısızlıklarını gün yüzüne çıkardı. İddiaya göre söz konusu dönemde dot-com balonunun patlamasıyla Saylor 13,5 milyar dolar zarar etti.

  Mr. Whale, Dot-Com Balonunu Hatırlattı

  Fortune dergisinin eski kayıtlarına göre Michael Saylor gerçekten de dot-com balonunda en fazla kayıp yaşayan isim olmuştu. Ancak Saylor’ın ne kadar zarara uğradığı net olarak bilinmiyor. Bu verileri yeniden gündeme getiren Mr. Whale, konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı:

  “Saylor’ın yatırım konusundaki başarısızlığı ihmalkar muhasebe uygulamaları, dolandırıcılık ve genel olarak çok kötü bir liderlik özelliğinin sonucu olarak gerçekleşti. Şirketlerin değerlenmesinin sadece popüler trendlere uyarak yatırımcı çekmesine bağlı olarak geliştiği görülüyor. O zamanlar dot-com balonunun merkezinde bulunan Saylor, şimdi de Bitcoin balonunun merkezinde bulunuyor.”

  Dolandırıcılık Suçlamaları ve Bitcoin Hakkında Olumsuz Yorumlar

  Mr. Whale’in ortaya çıkardığı verilere göre Saylor 90’lı yıllardaki dot-com balonunun patlamasından sonra, 2000’li yıllarda da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dolandırıcılıkla suçlanmış. Verilere göre Saylor bu dolandırıcılık suçlamalarının bir sonucu olarak SEC’ye 350 bin dolarlık ve hissedarlarına da 8,5 milyon dolarlık ceza ödemiş. Mr. Whale, bu bilgilerin yanında bir de Saylor’ın eskiden paylaştığı ve Bitcoin’i eleştirdiği tweet’leri de ortaya çıkardı. Bu paylaşımlarda Saylor’ın BTC için “hiçbir içsel değere sahip olmadığını” ve “BTC’nin günlerinin kısıtlı olduğunu” söylediği görülüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle