Klaytn (KLAY) Coin Nedir, Hangi Borsada Var?

  Kripto para piyasalarının son yıllarda kazandığı popülarite ile Blockchain teknolojisi de dünya genelinde yaygın bir ilgi ile karşılaştı. Blok zinciri teknolojisinin güvenilir yanını ön planda tutarak geliştirilen ve son dönemlerde oldukça popüler hale gelmeye başlayan Klaytn (KLAY) Coin, en çok araştırılan coinler arasında yer alıyor. “KLAY coin nedir, hangi borsada var?” gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

  Klaytn (KLAY) Coin Nedir?

  Klaytn, Blockchain teknolojisinin gerçek değerini göstermek ve ortaya koymak için, daha kolay erişilebilir kullanıcı deneyimlerini geliştirmek ve bu geliştirme adımlarının atılmasını sağlamak için oluşturulmuş bir Blockchain platformudur. KLAY Coin ise Klaytn platformunun yerel kripto para birimidir. Güney Kore’de halka açık en büyük teknoloji şirketlerinden biridir.

  KLAY Projesi ve Whitepaper

  Güney Kore merkezli, ülkenin en büyük mobil platformu olan Kakao’nun Blockchain kolu olan Ground X tarafından geliştirilen, hizmet merkezli bir blok zinciri platformu olan Klaytn, hibrit bir tasarım ile hem halka açık Blockchain’in hem de özel Blockchain’in en iyi özelliklerini ve kullanıcı deneyimlerini bir araya getirmeyi hedeflemektedir. Proje bu kapsamda merkezi olmayan veri ve kontrolü, dağıtım yönetişimi ile düşük gecikme süresi ve yüksek ölçeklenebilirlik özelliklerini buluşturmayı amaçlamaktadır.

  Klaytn projesi, veri gizliliği nedeni ile halka açık Blockchain kullanımından kaçınan bir işletme için “Service Chain” (Hizmet Zinciri) isimli, kendi Katman 2 çözümünü de sunmaktadır. Proje ekibi Klaytn projesinde sloganını “Dünya çapındaki milyonlarca kullanıcı için Blockchain deneyiminin kitlesel olarak benimsenmesini tetiklemek” olarak belirlemiştir. Klaytn (KLAY) projesi Whitepaper’ı ve teknik makalesine ulaşmak isteyenler https://docs.klaytn.com/ web sitesi üzerinden erişim sağlayabilir.

  KLAY Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Klaytn projesi, Güney Kore merkezli teknoloji şirketi olan ve ülkenin en büyük mobil platformu olarak kabul edilen Kakao Corporation’ın, Blockchain kolu olan Ground X tarafından geliştirilmiştir. Güney Kore’de halkın yaklaşık %93’ü Kakao’nun anlık mesajlaşma uygulaması olan KakaoTalk’ı kullanmaktadır ve uygulama halk dilinde “KaTalk” olarak kısaltılmaktadır. Kakao şirketi güncel olarak farklı sektörlerde toplamda yaklaşık 30 hizmeti yönetmektedir. Bu hizmetler arasında Kakao Oyunlar, Kakao T Bisiklet, Kakao Müzik, Kakao Taksi gibi uygulamalar yer almaktadır. 

  Kullanım Alanları Nelerdir?

  Kakao 2017 yılında kripto para piyasasında görülen boğa koşusundan etkilenerek 2018 yılında sektöre giriş yaptı. Proje başarılı geçen bir ICO’da KLAY Coin’i piyasaya sürdükten sonra, tüm Güney Kore merkezli işletmeler için “teknolojik omurga” olmasını hedefledikleri bir blok zinciri ağı olan Klaytn üzerindeki çalışmalarını sürdürdü.

  Buradan yola çıkıldığında Klaytn’ın sunduğu hibrit altyapısı, Güney Kore’deki ve ülke dışındaki işletmeler için “sorunsuz bir blok zinciri deneyimi” sunmaya yardımcı olmaktadır. Bu sayede işletmeler, Klaytn’ın modüler ağını kullanarak, kendi özelleştirilmiş blok zincirlerini oluşturabilmekte ve çalıştırabilmektedir.

  KLAY Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Projeyi çeşitli kulvarlarda benzersiz yapan esas özellikler şöyle:

  • Dağıtım Kolaylığı: Klaytn’ın sunduğu Kullanıcı Deneyimi (UX), Kurumsal Deneyim (EX) ve Dijital Deneyim (DX) sayesinde işletmeler kendi blok zincirlerini kolayca hayata geçirebilir ya da işletmeler bu alanda deneyimsiz olsalar bile diğer blok zincirlerine katılabilir. İşletmelerin, token’larını Klaytn Blockchain’inde başlatmak için dışarıdan profesyonel anlamda destek almalarına gerek yoktur.
  • Aldığı Destekler: Proje, LG Electronics, FSN ve Union Bank gibi holdinglerin desteğini almaktadır. Bu destekler de projede güven oluşturmaktadır. Diğer taraftan kurumsal yanda Klaytn Network’ün mevcuttaki yatırımcıları arasında Humanspace, Wemade Tree ve Netmarble gibi şirketler yer almaktadır.
  • Kullanılabilirlik: Genel anlamda tipik ve alışılagelmiş olarak bir yardımcı program token’ındaki kullanım durumları, çoğu zaman yerel blok zinciri ağı içinde sınırlı tutulur ancak KLAY için durum daha farklıdır. KLAY token’ın kullanımı hem Klaytn ekosistemi içinde hem de Klaytn blok zincirinde kurulmuş uygulamalar arasında da kolayca kullanılabilmektedir.

  Güncel KLAY Coin Fiyatı

  Son gelen verilere göre 1 KLAY fiyatı %klay-token+try% TL. Döviz cinsinden ise %klay-token+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Klaytn 24 saatte %klay-token+yuzde%.

  KLAY Coin, genellikle mevcut piyasa hareketliliklerinde piyasa trendlerine uygun performanslar göstermektedir. Bu da piyasada görülen sert yükselişlerde KLAY Coin’in yükselmesine, tam tersi durumlarda ise fiyatta düşüşler yaşanmasına zemin hazırlayabilmektedir. Bu kapsamda KLAY Coin, 6 aylık verilere bakıldığında dalgalı fiyat hareketleri sergilemiş ve düşüş trendi sonrasında bu süreçte 1,5 dolar seviyesinin üzerinden başlattığı düşüşlerde, 0,75 dolar civarında dengelenmiştir. KLAY Coin, tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesini ise 4,38 dolar ile kaydetmiştir.

  KLAY Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Son dönemlerin en çok araştırılan varlıklarından biri olan KLAY Coin’in avantajları genel hatlarıyla şöyle:

  • Klaytn Network platformu, genel ve özel blok zinciri sistemlerinin en iyi model özelliklerini ve avantajlarını birleştirerek, merkezi olmayan ve düşük gecikmeli, genel olarak yönetilen ve yüksel ölçülerde ölçeklenebilir bir blok zinciri deneyimi sunmaktadır.
  • Klaytn platformunun Blockchain altyapısı 4 bin TPS’ye kadar erişebilmektedir.

  Genel hatlarıyla projenin dezavantajları ise şöyle:

  • SK Networks, LG Electronics ve Governance Council gibi şirketlerden oluşan bu projede söz konusu konsey, Klayt Blockchain’inde önerilen değişiklikleri onaylama veya veto etme işlerinden sorumludur. Konsey söz konusu önerilere onay verse de bir değişiklik öncesi konsey başkanının da teklife onay vermesi gerekir. Bu da projenin biraz daha merkezi bir yapıya bürünmesine neden olmaktadır.

  KLAY Coin Hangi Borsalarda Var?

  Kripto ekosistemindeki birçok büyük ölçekli ve popüler kripto para borsası KLAY Coin’i listelemektedir. KLAY Coin’i listeleyen borsalar arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Binance
  • Bithumb
  • Coinone
  • Gate.io
  • KuCoin
  • Bittrex
  • Liquid
  • LBank
  • OKX
  • MEXC
  • Crypto.com Exchange
  • Indodax

  KLAY Coin Piyasa Bilgileri

  KLAY Coin, Investing verilerine göre son bir yılda yüzde eksi 69,05’lik bir fiyat değişikliği yaşamıştır. İşlem hacmi son günlerde artış gösteren KLAY Coin’in 29,04 milyar TL’lik piyasa değeri bulunurken, 111,40 milyar dolarlık tamamen seyreltilmiş piyasa değeri bulunmaktadır. KLAY Coin’in toplam arzı 10,78 milyar seviyesinde iken dolaşımdaki arzı ise 2,80 milyardır. 

  KLAY Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  KLAY Coin satın almak için şu adımları izlenir:

  • 1. Adım: KLAY listeleyen borsalara giriş yapın.
  • 2. Adım: Hesap açma işlemlerini tamamlayın.
  • 3. Adım: Hesap onayı ile işlem (alım-satım) sayfasına gidin.
  • 4. Adım: Bakiyeniz dahilinde istediğiniz miktarlarda borsanın izin verdiği işlem çiftleri ile KLAY Coin satın alın.
  • 5. Adım: Satın aldığınız KLAY Coin’leri güvenli cüzdanlarda/hesaplarda saklayın.

  Özet Olarak

  KLAY, blok zinciri teknolojisinin gerçek değerini göstermek için,  kolay erişilebilir kullanıcı deneyimlerini geliştirmek ve bu geliştirme adımlarının atılmasını sağlamak için oluşturulmuş bir Blockchain platformudur. Proje Güney Kore merkezli en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Kakao’nun Blockchain kolu olan Ground X tarafından geliştirilmiştir. Projeyi diğer projelerden ayıran avantajlı yanları, proje adına güven vermektedir. KLAY Coin, birçok popüler ve küresel çaptaki borsada bulunmaktadır. Uzmanlar KLAY Coin geleceğine iyimser bakmaktadır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle