Kripto Para

Glassnode uyardı! BTC’nin hareketleri tuzak olabilir!

  Temmuz ayının ikinci haftası ile kripto piyasaları hareketlenirken, BTC ve ETH yatırımcılarının yüzü gülüyor. Ayı piyasasının bitmiş olabileceği ile ilgili görüşler güçlense de blockchain analitik firması Glassnode, toparlanma hakkında uyarıda bulundu. Glassnode, bu yükselişin boğa tuzağı olabileceğini ifade etti!

  Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatları Temmuz ayının ortası ile birlikte yükselişe geçerek toparlanma sinyalleri veriyor. Yatırımcılar bu yükselişte yeniden pozisyonlarını artırsa da blockchain analitik firması Glassnode, yaşanan yükseliş hakkında yatırımcılara uyarıda bulundu.

  Yükseliş Boğa Tuzağı Olabilir!

  2022 yılında yaşanan büyük düşüş sonrası Temmuz ayında kripto piyasaları yaşanan toparlanma ile nefes aldı. Bitcoin 24 bin 500 dolar düzeylerini yakaladığı bu yükselişte öncü ise FED’in öngörüldüğü şekilde 75 baz puan faiz artışı gerçekleştirmesi ardından geldi.

  Glassnode ise piyasalarda giderek artan ayı piyasası bitiş düşüncesine karşı uyarıda bulundu. Blockchain analitik firması BTC’de bu yükselişin sürdürülebilir olmadığına yönelik güçlü verilerin bulunduğuna dikkat çekti ve Bitcoin’de boğa tuzağı olabileceğini belirtti.

  Ağ Etkinliği Verileri Çok Düşük!

  Glassnode, boğa tuzağı düşüncesini güçlendiren verileri “ağ etkinliği” olarak açıkladı. Şirkete göre yükselişin sürdürülebilir olması için mevcut ağ etkinliğinin yüksek olması gerekli. Fakat bunun aksine BTC ve ETH başta olmak üzere kripto paralara olan talep akışı sanılanın aksine oldukça düşük!

  Ağ Ücretleri De Glassnode’u Destekliyor

  Glassnode, BTC ve ETH ağ etkinliği verilerini öne sürerek yükselişi sağlıklı bulmazken, bu fikrini ayrıca ağ ücretlerine de değinerek destekledi. Şirket, önceki boğa piyasalarında artan blockchain etkileşiminin işlem ücretlerini de artıracağını ifade etti. Fakat şu anda böyle bir ücret artışının söz konusu olmadığını da yorumlarına ekledi.

  Ethereum için de düşük bir verim söz konusu. Geçtiğimiz sene devreye alınan Ether işlem ücreti yakım mekanizması EIP-1559, düşük ağ kullanımı nedeniyle verimli bir şekilde çalışmıyor. Buna yeterli miktarda Ether yakılamaması neden oluyor. Ethereum topluluğu gelecek ay gerçekleşecek Merge güncellemesine umut bağlasa da açıklanan ağ etkinliği ve işlem ücretleri verileri topluluğun aksini iddia ediyor görünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle