Cem Yavuz

KIA Motors fidye yazılımı saldırısı ile karşı karşıya

  KIA Motors, fidye yazılımı saldırısı ile karşı karşıya kaldı. Hackerlar, Bitcoin ile 30 milyon dolarlık para talep ettiler.

  KIA Motors'un ABD şubesi, bir fiye yazılımı saldırısı ile karşı karşıya kaldı. Hacker'lar tarafından talep edilen paranın 600 Bitcoin civarında olduğu belirtiliyor. Bu miktar da yaklaşık 30 milyon dolar anlamına geliyor. 

  Daha önce yapmış oldukları hack saldırıları ile tanınan DoppelPaymer isimli yasadışı örgüt, tekrardan bir saldırı ile gündeme geldi. Bu defa grubun hedefinde, KIA Motors bulunuyordu. Örgüt 30 milyon dolarlık BTC talep ediyor.

  KIA Motors, Fidye Yazılımının Son Kurbanı

  Fidye yazılımı saldırıları haberleri, maalesef alışıldık haberler haline gelmeye başladı. Bu saldırı yöntemi ile hackerlar, şirketlerin hassas bilgilerini ele geçirerek bir nevi şantaj yapıyorlar. Şirketin verilerini tekrar elde etmesi için para isteyen hackerlar, para verilmediği takdirde, bu bilgileri internet üzerinden yayınlıyorlar. 

  KIA Motors, BleepingComputer'in haberine göre bu tip bir saldırırnın en son kurbanlarından oldu. KIA'nın ABD üzerinde 800 civarında şubesi bulunuyor

  İlk etapta kuruluşun sistemindeki birçok özellik devre dışı kaldı. Ödeme sistemleri, iletişim hizmetleri v.b. gibi birçok şey kesildi. Bunun sebebinin bir hack saldırısı olduğu daha soradan anlaşıldı. 

  KIA olaydan sonra yaptığı açıklamada, bir IT kesintisi meydana geldiğini ve bu konuda çalışma yürüttüklerini açıklamıştı. Ancak BleepingComputer, şirketin bir fidye yazılımı saldırısı kurbanı olduğunu açıkladı.  Ek olarak bir açıklama daha yapıldı. Buna göre saldırganların KIA'nın şirketlerinden olan Hyundai Motor America'yı da ele geçirdiği ifade edildi. Ancak bunun şimdilik bir kesinliği söz konusu değil.

  Saldırganlar, büyük miktarda veri ele geçirmiş durumdalar. Ek olarak istenilen paranın ödenmemesi durumunda, verilerin birkaç hafta içerisinde internet ortamına aktarılacağı da ifade edildi.

  Bitcoin İle 30 Milyon Dolar

  Daha önceki fidye yazılımı saldırılarında olduğu gibi saldırganlar, ödemenin Bitcoin ile yapılmasını talep ettiler. İlk etapta saldırganlar 404 BTC istemişlerdi. Bu para yaklaşık 21 milyon dolar değerinde. Ancak daha sonra verilen sürenin aşılması durumunda da 600 Bitcoin isteneceği ifade edildi. Bu da 30 milyon dolar civarında bir rakama denk düşüyor.

  Oldukça ilginç bir şekilde KIA, bir fidye yazılımı saldırısına dair bir kanıt görmediklerini ifade etti. Şimdilik şirket beklemeyi sürdürüyor. KIA hala bir kesinti gerçekleştiğini ifade ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle