Ripple’ın XRP konusunda SEC’e verdiği cevabın anlamı

  Ripple şirketinin SEC davasına resmi yanıt vermesi, kripto para piyasalarında da etkili oldu. Aradan geçen 24 saatin ardından XRP fiyatı %60’ın üzerinde değer kazandı ve yaklaşık 0.40 dolar seviyesinden işlem görüyor…

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple ve iki üst düzey yöneticisi aleyhinde 1.3 milyar dolarlık menkul kıymet davası açmıştı. XRP’yi menkul kıymet olarak değerlendiren SEC, bu kripto para biriminin alım ve satım işlemlerine açılmasında kanuna aykırı yöntem izlendiğini savunuyor. Bu davanın gün yüzüne çıkması ve kripto para piyasalarında duyulması, XRP fiyatlarını adeta dibe vurdurmuştu.

  Ripple geçtiğimiz günlerde SEC’e söz konusu dava ve iddialar hakkında ilk resmi cevabını iletmişti. Şirket bu yanıtında, hiçbir zaman bir ICO’ya sahip olmadığını ve para toplamak için gelecekte tokenlar teklif etmediğini belirtti. Ayrıca XRP sahiplerinin büyük çoğunluğu ile hiçbir sözleşmesinin olmadığını iddia ederek bu ifadelerine ekleme yaptı.

  SEC Yanıtında Ne İfade Ediliyor?

  Bu yanıtlar kripto para sektöründe farklı şekillerde yorumlandı. Bu açıklama, SEC’e tek bir seçenek bırakacaktı: Düzenli XRP sahiplerinin bir şekilde Ripple ile bir yatırım sözleşmesi bulunduğunu iddia etmek. Şirketin mevcut durumda sahip oldukları XRP’nin onlardan önce yüzlerce kişiye ait olabilmesi durumu da Ripple şirketinin elini güçlendiren detaylar arasında yer alıyor.

  Kripto para avukatı Jeremy Hogan, gerçekler ve kanıtlar doğrulanırsa, bu ifadenin Ripple’ın SEC davasına karşı güçlü durabileceğini belirten açıklamalarda bulundu. Avukat Hogan ayrıca Ripple’ın yanıtında, hukuki belgedeki en güçlü ve en dikkat çekici argümanlar bulunduğunu söyledi. Çünkü Hogan’a göre Ripple, suçlamaları reddetmek için bir dilekçe vermek yerine iddialara yanıt verdi.

  Ripple SEC Davasından Hasarsız Kurtulabilir Mi?

  Ripple’ın başarılı bir savunma öne sürdüğünü iddia eden Hogan şunları söyledi: “XRP’nin, Kongre’nin SEC’e düzenleme yetkisi verdiği çeşitli araçlardan ve iş düzenlemelerinden kategorik olarak farklı olduğunu belirtiyor. Ripple’ın aksine bunların tümü, kâr vaadiyle başkalarının parasını kullanmak isteyenler tarafından tasarlanan planları içerir.” Ünlü kripto para avukatı, bu iddiaların kanıtlanması durumunda davadan beklenildiği gibi hasar almadan çıkabileceğini söyledi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle